Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Израел провеждат изследване „Зелена класна стая“

Детската болница „Сафра“
Снимка: Детската болница „Сафра“

54 на сто от населението в Израел е ваксинирано два пъти, но предимно възрастните хора. Сред младежите и децата процента на имунизирани е много нисък, а повечето от тежко болните от новия Делта вариант на Covid-19 са  млади хора. Тъй като те живеят с родителите и посещават бабите и дядовците си, е важно дали те са ваксинирани.

От образователното министерство настояват да се увеличи броя на часовете с присъствено обучение, като се съкратят до минимум учениците, подлежащи на изолация поради това, че са били в контакт с болни. От здравното министерство се опитват да узаконят ваксинирането срещу Covid-19 в училищата, като аргументът е, че така са постъпвали години наред с всички останали имунизации. От просветното министерство смятат, че по такъв начин се потъпква правото на избор у децата. И двете министерства се позовават на изследване от лекари от Шиба върху децата от 3 до 12 години, възраст за която фирмата „Пфайзер“ все още не е дала разрешение за ваксиниране.

"Нарекохме изследването си „Зелена класна стая“. Целта на програмата, която ще построим на негова база, е да намалим до минимум изолацията на децата от училище или детската градина. Даваме си сметка как локдауните се отразиха върху качеството на обучението, на формиране на социални навици и върху психичното здраве на най-малките ученици през последните две години, когато някой от класа се окаже позитивен на Covid-19. Идеята ни е да не се правят всеки път скъпо струващите серологични изследвания, за да се търсят антитела, а да се води регистър и да се знае, кои деца имат свои антитела. Те не се нуждаят дори от ваксина. Така може да се види кое дете вече е преболедувало Covid-19, макар и безсимптомно. То ще получи зелен паспорт. От вече изследваните групи се вижда, че между 20-25 на сто от децата вече са боледували безсимптомно или по някаква друга причина имат антитела. На тези серологични изследвания може да се вярва. Те са достатъчно сигурни. Децата с антитела, дори да са били в контакт с болен, ще продължат да ходят на училище", каза за БНР ръководителят на екипа д-р Моше Ашкенази, заместник-директор на детската болница „Сафра“ в медико-изследователския комплекс Шиба.

Детската болница „Сафра“               Снимка: Детската болница „Сафра“

По думите до момента са изследвани 15 хиляди деца под 12 години.

"Започнахме изследването си с деца от религиозните училища. Спряхме се на тях, защото учебната им година започна през август. И второ, защото в религиозните квартали имаше най-много заразени през зимата. Там семействата са големи, а жилищата малки, така че ако един се разболее, на практика няма как да бъде изолиран. В същото време религиозното население е начело по брой на ваксинираните".

Д-р Моше Ашкенази съобщи, че през септември ще бъдат направени същите изследвания сред децата от малцинствата, които ходят в детските градини и училищата.

"Те имат свои учебни заведения, в които се обучават на родния си език. За съжаление хората от малцинствата най-трудно се съгласяват да бъдат ваксинирани. Ще ни е интересно какъв е процента на деца с антитела именно в тази група, където защитата е само от естествен имунитет. През октомври ще продължим изследването си и сред децата на светското еврейско население. Сред тези групи, процентът на ваксинираните възрастни е висок. Семействата имат по-малко деца и повече жилищна площ, но контактите на децата, извън дома са много по-широки. Ще ни бъде много интересно да сравним тези три групи деца между 2 и 12 години. Ще създадем бъдещата стратегия, как да ги пазим, без да страда учебния процес".

Детската болница „Сафра“   Снимка: Детската болница „Сафра“

По думите му  Израел е първата страна в света, която прави такива масови серологични изследвания сред децата, за да позволи на образователната система да продължи да функционира нормално, въпреки че Covid-19 ще остане сред нас още дълги години.

"Мисля, че подобни изследвания са икономически изгодни по две причини - тези деца за които се знае, че вече са преболедували Covid-19, в една или друга негова форма, не е необходимо почти всеки ден да бъдат проверявани с бързи тестове, преди да отидат на училище. Тестовете се заплащат от бюджета. Втората причина е, че родителите на тези деца няма да е нужно да остават с тях под карантина, ако някое от децата в класа е болно и това спестява много средства на израелската икономика".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43
Доц. Андрей Андреев

Доц. Андрей Андреев: Лекар - пациент - това е среща на доверието със съвестта

Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения.  " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..

публикувано на 29.10.24 в 10:55

Пред рисковите секции във Велико Търново и региона полицейското присъствие се засилва

В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..

публикувано на 27.10.24 в 12:31

Информационните магистрали, от които вече зависи (почти) всичко

През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..

публикувано на 26.10.24 в 14:05
Татяна Викторова

Кампанията "Родители с тийнейджъри" на Асоциацията на козметиците в България започва на 28 октомври

От 28.10. до 03.11.24 г. (включително) ще се проведе поредното издание на кампанията " Родители с тийнейджъри"  по инициатива на Асоциация на козметиците в България . В рамките на една седмица членове на организацията – козметици ще организират ден на отворени врати в салоните си за красота и ще проведат безплатни..

публикувано на 20.10.24 в 08:32