От образователното министерство настояват да се увеличи броя на часовете с присъствено обучение, като се съкратят до минимум учениците, подлежащи на изолация поради това, че са били в контакт с болни. От здравното министерство се опитват да узаконят ваксинирането срещу Covid-19 в училищата, като аргументът е, че така са постъпвали години наред с всички останали имунизации. От просветното министерство смятат, че по такъв начин се потъпква правото на избор у децата. И двете министерства се позовават на изследване от лекари от Шиба върху децата от 3 до 12 години, възраст за която фирмата „Пфайзер“ все още не е дала разрешение за ваксиниране.
"Нарекохме изследването си „Зелена класна стая“. Целта на програмата, която ще построим на негова база, е да намалим до минимум изолацията на децата от училище или детската градина. Даваме си сметка как локдауните се отразиха върху качеството на обучението, на формиране на социални навици и върху психичното здраве на най-малките ученици през последните две години, когато някой от класа се окаже позитивен на Covid-19. Идеята ни е да не се правят всеки път скъпо струващите серологични изследвания, за да се търсят антитела, а да се води регистър и да се знае, кои деца имат свои антитела. Те не се нуждаят дори от ваксина. Така може да се види кое дете вече е преболедувало Covid-19, макар и безсимптомно. То ще получи зелен паспорт. От вече изследваните групи се вижда, че между 20-25 на сто от децата вече са боледували безсимптомно или по някаква друга причина имат антитела. На тези серологични изследвания може да се вярва. Те са достатъчно сигурни. Децата с антитела, дори да са били в контакт с болен, ще продължат да ходят на училище", каза за БНР ръководителят на екипа д-р Моше Ашкенази, заместник-директор на детската болница „Сафра“ в медико-изследователския комплекс Шиба.
По думите до момента са изследвани 15 хиляди деца под 12 години.
"Започнахме изследването си с деца от религиозните училища. Спряхме се на тях, защото учебната им година започна през август. И второ, защото в религиозните квартали имаше най-много заразени през зимата. Там семействата са големи, а жилищата малки, така че ако един се разболее, на практика няма как да бъде изолиран. В същото време религиозното население е начело по брой на ваксинираните".
Д-р Моше Ашкенази съобщи, че през септември ще бъдат направени същите изследвания сред децата от малцинствата, които ходят в детските градини и училищата.
"Те имат свои учебни заведения, в които се обучават на родния си език. За съжаление хората от малцинствата най-трудно се съгласяват да бъдат ваксинирани. Ще ни е интересно какъв е процента на деца с антитела именно в тази група, където защитата е само от естествен имунитет. През октомври ще продължим изследването си и сред децата на светското еврейско население. Сред тези групи, процентът на ваксинираните възрастни е висок. Семействата имат по-малко деца и повече жилищна площ, но контактите на децата, извън дома са много по-широки. Ще ни бъде много интересно да сравним тези три групи деца между 2 и 12 години. Ще създадем бъдещата стратегия, как да ги пазим, без да страда учебния процес".
По думите му Израел е първата страна в света, която прави такива масови серологични изследвания сред децата, за да позволи на образователната система да продължи да функционира нормално, въпреки че Covid-19 ще остане сред нас още дълги години.
"Мисля, че подобни изследвания са икономически изгодни по две причини - тези деца за които се знае, че вече са преболедували Covid-19, в една или друга негова форма, не е необходимо почти всеки ден да бъдат проверявани с бързи тестове, преди да отидат на училище. Тестовете се заплащат от бюджета. Втората причина е, че родителите на тези деца няма да е нужно да остават с тях под карантина, ако някое от децата в класа е болно и това спестява много средства на израелската икономика".
Повече можете да чуете в звуковия файл."Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..
"Примерът с Хърватия е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото, имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..
Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..
Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..
" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..