Познатият български израз "няма да живееш с орлите, я" се опровергава от случващото се в един от горските природни резервати в Израел - Гамла. За съжаление, все повече орли намират рано смъртта си, а за останелите се грижат, доколкото успяват, лесничеите - с български корени.
В резервата пренасят ранени орли не само от цял Израел, а по време на сраженията в Сирия на границата са оставяли и ранени царствени крилати. Трудно е да се каже, че птиците са от една или друга страна. Само за един ден орлите успяват да прелетят около 300-400 километра, като не признават измислените от човека граници.
Лесничеят Шмулик Хершкович споделя за БНР, че на пловдивчани може би фамилията му е известна, защото улица в града е кръстена на дядо му - известен фотограф, застрелян по време на политическия терор в България през двайсете години на миналия век. Родителите му се изселили в Израел веднага след възстановяването на еврейската държава. В детството си е живял в Йерусалим, а през ваканциите – в Яфо.
"Но винаги съм обичал природата. Дойдох лесничей в най-високите за Израел планини. Работя тук от 30 години. Участвах в създаването и развитието на програмата за защита на орлите. В началото тя бе за помощ на мигриращите птици, но стана ясно, че трябва да подкрепяме и местните. Поради усвояването на пустеещите преди земи за земеделски нужди започнаха да изчезват дивите зайци, лисици, сърните и елените, всякакви дребни диви животни. Те са естествената храна за орлите. Масово започват да се тровят мишките и други вредни гризачи, а те по хранителната верига тровят и орлите. Затова сме привърженици на екологичната защита с помощта на совите. Сега подхранваме орлите с месо от едър добитък, но го насичаме на дребно, особено костите. Те са необходими на малките орлета, за да имат калций за крилете си. Лесно може да се познае орел по полета му. За разлика от някои други птици, той не маха с криле, а се рее, носен от въздушните течения и рязко се стрелва надолу, ако види плячка. Най-големите врагове на орлите са електрическите стълбове с множество жици, на които те кацат. Когато разпери крилата си, докосва поне две от тях и често намираме овъглени орли под проводите. Не по-малко опасни са и вятърните турбини, които правят на парчета всякакви птици. Затова създадохме това, което ви прилича на клетка. Там настаняваме ранени или сакати орли, които не могат да летят, но биха могли да снесат яйца и да отглеждат малки. Когато орлетата укрепнат и биха могли да се учат да летят, ги изпращаме в друг резерват - край Хайфа. Там има точно такава програма. Тъй като, за съжаление, родителите им не биха могли да ги научат да се реят и да ловуват".
Бащата на Цвика Ронен е роден в Североизточна България, но е пристигнал много малък в Обетованата земя, преди Втората световна война. Затова няма спомени от България, а от кибуц, където са били настанени и отгледани няколко "български" деца.
"Допреди 3 години и аз живях в големия град, но любовта ми към природата надделя. Смятам, че тук е по-спокойно и за децата ми. В програмата с орлите се включих в крачка. Биолог съм по образование. Много ми е мъчно, че такива царствени птици като орела са почти на изчезване. Колкото и да са аристократични, са по своему наивни, защото ядат наред трупове, включително и отровени. Преди няколко дни пуснахме на свобода седем оздравели орела. Дано оцелеят. Виждаме ги да се реят над клетката. Понякога идват да си вземат храна от хранилките. Ние сме място, където се дава първа помощ на ранени птици, докато ги изпратим в клиниката за диви животни и птици в центъра на страната. Тук е и санаториум за инвалидизирани орли. Опитахме се да възстановим екологичното равновесие, както и да осигурим прехрана на мигриращите птици, като развъждахме зайци. Но тук разстоянията са малки и те не остават само в залесените площи, а слизат в полето, където хората ги избиват или тровят, опазвайки реколтата си".
Остава тежко състоянието на 25-годишния мъж, който пострада при инцидент в лунапарка в Ямбол. Той е настанен в реанимацията на областната болница, с опасност за живота. И днес продължава изясняването на причината за скъсването на люлка от атракционното съоръжение. Като най-вероятна се сочи техническа неизправност. Разглобяват..
В МС днес се подписва договор за 35 електрически мотрисни влака. Инвестицията е на стойност над 1 милиард лева. Договорът ще бъде подписан от вицепремиера и министър на транспорта Гроздан Караджов, в присъствието на министър-председателя Росен Желязков. В церемонията ще участват още вицепремиерът и министър на иновациите и растежа..
В Италия е национален празник. Навършват се 80 години от Освобождението от фашизма и нацистката окупация. Събитието съвпада с петдневния траур, обявен от правителство за смъртта на Папа Франциск, чието погребение е утре в Рим. Министъра на Гражданска защита Нело Музумечи каза, че "всички церемонии за честванията на Освобождението са разрешени..
Украйна и САЩ са постигнали напредък по споразумението за редките земни елементи, но то няма да бъде финализирано тази седмица, заяви украинският министър на финансите Сергий Марченко. Той обясни пред Ройтерс, че все още има въпроси за решаване. Марченко и други украински представители се срещнаха с американския финансов министър Скот Бесент..
Съединените щати и Русия се движат в правилната посока за прекратяване на войната в Украйна, но някои специфични елементи от сделката все още предстоят да бъдат договорени, заяви руският външен министър Сергей Лавров. По-рано американският президент Доналд Тръмп посочи, че не е доволен от руските удари срещу Киев. Русия продължава да обсъжда с..
В Кипър днес започват критични за трудовия мир в страната преговори между социалните партньори. До края на юни синдикатите и работодателите трябва да постигнат ново споразумение за механизма за автоматична индексация на заплатите в зависимост от инфлацията. На срещата днес, свикана от министъра на труда Янис Панайоту, ще бъдат представени..
Руският президент Владимир Путин призова служителите на страната в сферата на икономиката да се възползват от възможностите, които възникват в световната икономика в резултат на сътресенията на пазара и засилването на търговските войни, предаде Ройтерс . В реч пред държавни служители руският президент отбеляза, че световната икономическа..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Инфлацията може да се окаже по-малкият проблем . Евентуално когато се изпълнят критериите и ако влезем през следващата година в еврозоната големият..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...