Според един от инициаторите на изложбата – Димитър Иванов, тя е постигнала информационната си цел: да разкаже за тази мащабна емигрантска вълна, която по думите му не е нещо исторически далечно, защото в последните 5-6 години светът е изправен пред същия проблем.
„Милиони мигранти бягат от несправедливости и жестокости във всички посоки. Европа е залята. Америка е залята. Тези събития и премествания на бягащи хора са били винаги спътник на човешката история и България винаги се е справяла изключително достойно. Тя е пример за интеграцията и за подпомагането на тези хора.“
С разрешението на организаторите експозицията е обогатена с три пана, акцентиращи върху живота на бялата емиграция в Хасковско.
Чрез снимки и документи се проследява пребиваването на бежанците от бившата Руска империя в Търново-Сеймен (Симеоновград), където в казармите на разформирования 30-и шейновски полк са били разквартирувани две военни училища и една руска гимназия.
Едно от паната разказва за лекарите емигранти в региона между двете световни войни. Руските медици са повече от 10, някои от тях трайно свързват живота си с Хасковския регион. Един от тези лекари е Алексей Успенски, който се заселва в хасковското село Елена и никога не се връща в родината си. Спомен за него споделя Славка Янева, в чиято семейна къща той е живял до последно.
„Д-р Успенски е приет в моето семейство, след като идва в безпомощно състояние. Моят дядо впряга каруцата и го взема, цялото село е организирало блестящо посрещане с курбан, на ръце го носят до нашия дом. Това е рядко интелектуална личност, владееше 8 езика, прекрасно познаваше руската класика…“
Посетителите на изложбата могат да научат любопитни факти, свързани с хор „Родна песен“ и кои са руските диригенти, участвали в неговото създаване, защо цяло Хасково се стича на погребението на руски генерал през 1935 година, каква е причината да загинат двама казаци при строителството на мост в Любимец и кои са белоемигрантите, свързани с антифашисткото движение.
Милен Вълчев от Регионалния исторически музей в Хасково пояснява, че при подготовката на трите хасковски пана са използвани документи и снимки от личните архиви на наследници на белогвардейските емигранти, както и на изследователи от България, Франция, Русия, Испания и Финландия.
Съорганизатори на изложбата в Хасково са Регионалният исторически музей и местната териториална дирекция на архивите. Документалната изложбата за пътя на бялата емиграция ще остане до септември.
Чуйте повече в звуковия файл.С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..
В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..
В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..