Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деца научиха тънкостите на някои занаяти във Велико Търново

Снимка: Здравка Маслянкова

Емблематичната Самоводска чаршия във Велико Търново през август се огласяше от детска глъч, а старите майстори безплатно разказваха и предаваха уменията си на децата в училището по занаяти. Обученията са финансирани чрез подкрепата на Община Велико Търново по програма за подпомагане в условията на пандемия от Министерството на културата.

Снимка: Здравка Маслянкова

Ателиетата и дюкяните на майсторите от прочутата Улица на занаятите в старопрестолно Велико Търново се оживиха не само от туристите, но и от много деца, които се включиха в първото лятно училище по занаяти на Самоводската чаршия. 

Снимка: Здравка Маслянкова

Аз съм Калоян. Аз съм Симона. Халкички научихме как се правят. Правят се доста трудно и с много старание“. 

Това казват двамата невръстни ученици на майстора куюмджия Тодор Кушлев, чиито ръчно изработени сребърни накити са известни по цял свят: 

На красивото ги учим, защото те не могат да направят кой знае какво. Правим малко демонстрация, разказвам им за занаята. По принцип, занаятите винаги са си имали тази образователна, възпитателна функция. Интересно им е, някои основни операции, където могат, участват с някое чукче, с някоя завъртулка да направят“. 

След ателието на майстор Тодор Кушлев по художествена обработка на благородни метали Калоян и Симона влизат на урок в кожарската работилница на Самоводската чаршия. Докато майсторят под вещото ръководство на Бисерка Никова децата коментират какъв е занаятът на кожаря: 

Да изработваш неща от кожа – обувки, малки кукерчета, шапки. Слагам коса на кукера“.

Кожите не ги правим тук, правим кукери, изработват ключодържатели, всичко от кожа“, обяснява майсторката Бисерка Никова и допълва, че на децата им харесва и има посещаемост и определя програмата като добра".  

Много дървени фигурки изработиха децата от лятното училище по занаяти в работилницата на майстора резбар Христо Стойчев: 

Опасен занаят е. Ние им измислихме по-лека работа главно в шкуренето, пирографирането и оцветяването. Имаше голям интерес от децата, те си изработиха магнит от дърво - прасенце“.

Снимка: Здравка Маслянкова

Красотата на багрите и тъканите и тънкостите на изчезващия занаят на тъкачеството показва на децата майсторката Миглена Чаталова и не крие възхитата си от своите ученички: 

Аз лично съм много доволна и съм изненадана от децата, които дойдоха при мен, защото са чудесни, чудесни. Дори на някои им удължих малко повече времето, защото ми е приятно с тях. Много хубави деца имаме в България и във Велико Търново. Най-мъничките само ги учих да навиват кълбета, защото не им стигат стигат крачетата до педалите на стана. Но те бяха доволни, едното дете идва три или четири пъти. Другите ги учим, показваме им да тъкат, колкото успеят. Да се докоснат до самия занаят“. 

И децата се влюбиха в тъкачеството: 

Казвам се Милица Димитрова и съм на 10 години. Тъка на стана. Това са слънчогледи с тези цветове. Има си четири педала станът, натискаш ги и промушваш совалката и после трябва с бърдото да дърпаш и така се затъкава“. 

Вероника Георгиева, на 12 години съм. Тъка чанта със синьо, червено, оранжево и жълто. Интересно ми е, харесва ми и ми е лесно как се правят тези килими на този стан. Важно е да пазим занаятите“. 

Това е нишката на нашия живот, на рода, на българското, което се запазва. Според мен има нужда това да се пази“, казва тъкачката от Самоводската чаршия Миглена Чаталова.

Снимка: Здравка Маслянкова

Училището по занаяти, което приключва тази седмица на Улицата на занаятите във Велико Търново, прие деца и в грънчарницата, ножарната, медникарската работилница, хлебарната и шекерджийницата.  

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43
Доц. Андрей Андреев

Доц. Андрей Андреев: Лекар - пациент - това е среща на доверието със съвестта

Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения.  " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..

публикувано на 29.10.24 в 10:55

Пред рисковите секции във Велико Търново и региона полицейското присъствие се засилва

В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..

публикувано на 27.10.24 в 12:31

Информационните магистрали, от които вече зависи (почти) всичко

През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..

публикувано на 26.10.24 в 14:05
Татяна Викторова

Кампанията "Родители с тийнейджъри" на Асоциацията на козметиците в България започва на 28 октомври

От 28.10. до 03.11.24 г. (включително) ще се проведе поредното издание на кампанията " Родители с тийнейджъри"  по инициатива на Асоциация на козметиците в България . В рамките на една седмица членове на организацията – козметици ще организират ден на отворени врати в салоните си за красота и ще проведат безплатни..

публикувано на 20.10.24 в 08:32