Камерният ансамбъл “Софийски солисти“ получи наградата "Аполон Токсофорос"
Със сюитата "Дон Кихот" на композитора Георг Телеман и една интересна концертна програма, представена от виртуозния ансамбъл "Софийски солисти" беше поставено началото на 37-то издание на празниците на изкуствата "Аполония". Минути преди откриването артистичният директор на "Аполония" Маргарита Димитрова връчи наградата "Аполон Токсофорос" на дългогодишния диригент на състава проф. Пламен Джуров. 60 години дълъг период на създаване, утвърждаване чества ансамбъл "Софийски солисти".
„Аполония" е един заразителен пример в областта на културата и на туризма. Не съм си представял, че още първите издания ,които съм виждал тук може да предизвикат толкова интерес и подражание в други Черноморски градове. Сега има много фестивали, но „Аполония" продължава да бъде уникален, защото е от малкото, ако не единственият фестивал, който събира видовете изкуства на едно място. При това ги събира след една много щателна и точна селекция - кой участва, с какво и каква тематика има. Като прибавим към това и средата, в която се провежда фестивала - тази непринуденост, контактност, защото фестивала е празник. Празникът не може да бъде само между музикантите, тук е между музикантите и публика, между музиканти, артисти, художници, писатели. Сцепление на интелигенцията и дейците на изкуствата", каза за БНР проф. Пламен Джуров.
Съставът е създаден в друг политически строй и друг принцип на разпространение на музикалното изкуство.
"Сега попадаме в една среда, която е квазипазарна, кавазикултурна, но има грижи към съставите особено от гледна точка на Столичната община към нас. Но е много по-трудно. Едно време имаше целенасочена политика за международните изяви на българските състави. Сега всеки се оправя сам или чакаш някои да се сети за теб".
На 31 август по време на "Аполония" зрителите ще видят моноспектакъла на Мария Касимова-Моасе "Свободно падащи истории".
Тя сподели, че когато представяла първите си две книги пред различна аудитория започнала да разказва истории.
"Аполония" започва в Созопол, над 50 събития са програмата24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..
Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..
Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..
По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...
Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов - „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..
Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..