Голямото семейство на Центъра за защита на природата и животните в Добрич се увеличи с три бебета носати мечета. Това е първото поколение на родителите им Ин и Ян, а от тази седмица и посетителите на зоопарка ще могат да наблюдават забавните малки, които вече са преминали етап на карантина и ваксинация. Центърът в Добрич е сред малкото места в България, където животните не се отглеждат в клетки, някои са в заграждения, които им осигуряват естествената среда на живот, а други се движат на свобода в територия от над 160 декара.
Сред многото задачи, които си е поставил амбициозният екип на Центъра за защита на природата и животните в Добрич, е размножаването на видовете, които се отглеждат там. Благодарение на добрите грижи и профилактиката зоопаркът вече се радва и на първото поколение на носати мечета - Ин и Ян, които са взети от зоопарка в Бургас, когато самите те са били бебета.
"Оказа се, че и трите са мъжки. През уикенда са били ваксинирани от зооинженера Атанас Атанасов и днес се запознават с баща си Ян. Ин и Ян са двойката.... Трите малки все още нямат имена, така че предлагаме на слушателите да предложат имена в нашата страница във Фейсбук. Центърът за защита на природата и животните е едно невероятно място. Смятам, че си заслужава хората да дойда, да видят добрите условия, в които живеят животните. Нямаме толкова голямо разнообразие, но това, с което разполагаме като колекция, смята съвсем безпристрастно да призная, че правим хубави неща за животните и те да имат добри условия", каза за БНР директорът на зоопарка Християн Христов.
За да се чувстват добре в компанията на хора, Ин и Ян са били социализирани още при пристигането си в Добрич. Днес те не само не се страхуват и притесняват от присъствието ни, но и се радват на вниманието, което получават.
"Надяваме се да са социализирани животни, защото ще останат в плен до края на живота си и предпочитаме те да са социализирани, да имат контакт с възможно най-много същества".
В грижите за животните тук основна задача има и зооинженерът Атанас Атанасов. Той споделя, че носатите мечета са от семейството на енотите и обитават влажните гори в Южна и Централна Америка.
"В природата живеят по-малко - между 3 и 4 години, докато в плен до 20 години. Това е заради контролираните условия на отглеждане - обезпаразитяване, ваксинация. Освен това тук не са принудени да си търсят храна, да се борят за оцеляване. Това е, което допринася за по-дългата продължителност на живота им. Опитахме се да им пресъздадем горска обстановка", каза за БНР Атанасов.
В природата мъжките напускат стадото след около три години и вероятно след време ще се наложи поколението на Ин и Ян да бъдат отделени от родителите им. Засега обаче те са тук и посетителите могат да им се порадват. Центърът е отворен за всички желаещи всеки ден без понеделник.
Повече можете да чуете в звуковия файл.В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..