Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Забележителен архитектурен паметник е „Безистенът с Интерактивен музей“

Елена Куманова
Снимка: Иван Русланов

Един от най-забележителните архитектурни паметници на Ямбол е „Безистенът с Интерактивен музей“.

Изграден е преди 510 години и от тогава е композиционен център на градското ядро. Свързан е с живота на поколения ямболци. Оценяван е като един от най-красивите покрити и пазари  на Балканския полуостров.  С период на прекъсване от около 50 години след Освобождението по време на войните се е използвал като склад за дефицитни стоки. Стига се до момент, в който сградата е толкова занемарена, че във фейлетон от 1911 година е оприличен като най-непотребната и най-голямата сграда в Ямбол“, каза за БНР Елена Куманова, управител на Културно-информационния център „Безистена“ в Ямбол.

„Безистенът с Интерактивен музей“ в Ямбол     Снимка: БНР

През 1926 година след преустройство безистенът отваря врати като градски хали с 20 магазина за месо, риба, плодове, зеленчуци.

Поредната реконструкция на сградата е извършена през 1973 година. Тогава безистенът е преустроен във вид, близък до първоначалния“.

Днес в безистенът има Интерактивен музей:

„През 2015 година община Ямбол даде нов живот на емблематичната сграда. На 19  септември преди 6 години безистенът отвори врати като модерен Културно-информационен център с интерактивен музей“.

Изпълнение на орган на Радосвета Хъркова       Снимка: БНР

„Безистенът с Интерактивен Музей“ е Обект № 99 от Националното движение „Опознай България – 100 национални туристически обекта“ на Българския туристически съюз.

Изпълнението на музикално произведение на орган, което чувате в репортажа е на Радосвета Хъркова.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59

Фестивалът "Ние сме децата на реката" ще се проведе край Марица в Пловдив

"Ние сме децата на реката", под това мото в Пловдив се подготвя най-новият фестивал , който  ще се проведе край река Марица. Целта на организаторите от Фондация InBetween и Община Пловдив е чрез различни форми на изкуството жителите на града да станат съпричастни на  концепцията на администрацията за социализация на пространствата около..

публикувано на 08.09.24 в 07:15

Борбата за контрола над дигиталното пространство в нова фаза

Задържането на изпълнителния директор на „Телеграм“ Павел Дуров във Франция и преустановяването на достъпа до „Екс“ в Бразилия възпламениха дебата за ролята, която социалните мрежи играят в политиката, свободата на изразяване и разпространяването на дезинформация. Сред залозите в тези два случая са международната политика и интересите на..

публикувано на 07.09.24 в 10:30

На двудневен празник в Елхово: местни храни, кулинарни ателиета, концерти

Двудневен празник " ЕКО кошница, моля! " в град Елхово ще представи производители и преработватели от региона. На 6 и 7 септември жителите и гостите на южния град ще опитат продуктите на местни майстори, ще могат да се включат в кулинарни демонстрации, да послушат фолклорни концерти. Акцент е ателието за българска народна шевица. Поканата..

публикувано на 05.09.24 в 11:58