Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

13 великотърновски деца се включиха в инициативата „В помощ на библиотекаря“

Библиотеката на историческото читалище „Надежда“
Снимка: Здравка Маслянкова

Библиотеката не е само място с дълги рафтове, на които са подредени много и интересни книги, библиотеката е и извор на нови знания и място за забавления. Това научиха това лято 13 великотърновски деца, които се включиха в кампанията „В помощ на библиотекаря“. Тя се провежда за пета поредна година  в библиотеката на историческото читалище „Надежда“ в старопрестолния град.

Библиотеката по традиция е тихо място, изпълнено с мъдростта и знанието, запечатани между страниците на хиляди книги. Но библиотеката на историческото читалище „Надежда“ във Велико Търново през лятото е шумна и повече от интересна, защото на помощ на двете библиотекарки влизат децата на Велико Търново. Бършат прах и подреждат книгите, правят читателски картони, организират си творчески работилници, а сега разиграваха и театър на маса. И така вече пета година.  

Габриела Славеева е на 15 години и пет лета е избрала да прекарва част от свободното си ваканционно време в библиотеката на читалище „Надежда“:
 
„Не бяхме запознати с това какво е библиотека и си мислехме, че няма да изтраем и една седмица, обаче ето ни, пет години по-късно, защото ни харесва, защото обстановката ни харесва, хората ни харесват, направихме много нови запознанства, научихме страшно много нови неща. Научих се да обичам книги, защото преди да дойда в библиотеката, признавам си, че много мразех да чета, беше ми изключително трудно и досадно. В момента за тези пет години не мога да кажа колко книги съм прочела от всякакъв жанр“.

Любовта към книгите у великотърновските деца „пали“ библиотекарката Ивелина Митева:

„Нашата библиотечна работа хората смятат, че е много скучна, но тя всъщност е много интересна и дава много възможности и много разширен кръгозор, защото ние подбираме книги, проучваме читателското търсене и читателските нагласи, учим на това и децата, защото е много важно един млад човек да може да си подбира качествена литература. Много е хубаво в съвременните библиотеки, освен дигитални книги, да има и книжни тела от нашето детство, от детството на нашите родители. Децата също е хубаво да си подберат автори, с които да си направят евентуално колекция, която да оставят на своите деца“.
 
Синът на Ивелина Митева неизменно е с майка си в библиотеката. 16-годишният Яни Митев е от електронното младо поколение, но споделя, че е запленен от книгите и обича да се рови сред техните страници:

Има нещо по-различно там, можеш да го видиш, да го пипнеш, да го помиришеш дори и е нещо по-различно от дигиталното, което е просто картинка на монитора. Важно е да се четат книги, защото така или иначе прекарваме много време пред екрани пред всякакви неполезни за очите устройства и е добре малко да разнообразим с нещо, което не вреди толкова на очите“.

9-годишният Георги Марков е сред най-малките помощници на библиотекарките в читалище „Надежда“. Това лято дошъл за първи път и останал, а 16-годишната Мартина Маркова идва четири години подред:

 „Четях книги, също бърсах книгите, участвах в работилниците".

„Тук е интересно това, че можеш да четеш много и каквото искаш, отношението. Доста  неща правихме - всякаква библиотечна рабата, доста се забавлявахме във всякакви работилници, театър на маса“, разказа Мартина.  

Дългогодишната библиотекарка Бисера Дживдерова е инициатор на летните занимания с децата в библиотеката на читалище „Надежда“:

"Децата от малката група бяха повечето момчета. Бяха повече шумни, повече искаха физическо натоварване, не интелектуално. Но покрай децата и ние се учим на много неща, откриваме много неща. Много хубаво преживяване е „Помощник на библиотекаря“ през лятото. От децата научих, че книгата и за нас, и за тях е нещо много скъпо и ценно, театърът на маса за тях е нещо интересно, и че предпочитат като работят да видят резултата веднага от свършената работа. Тази година те предпочитаха да подреждат книги, да изтупват книги, да ги чистят и като видят после реда с чистички книги много се радват“.

Тазгодишното лятно издание на инициативата „Помощник на библиотекаря“ в историческото великотърновско читалище „Надежда“ приключи тази седмица с грамоти за децата, с почерпка и обещания за нови срещи с книгите.  
Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51