Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Празник за малчуганите в Йерусалим

Йерусалим
Снимка: Pixabay

В самия край на лятото, дни преди поредния локдаун, общината в Йерусалим реши да изненада най-младите си жители. Те нямат „зелени паспорти“, защото Pfizer още не е дал разрешение за ваксинация на деца под 12 години. По тази причина пред входа на Градинката на камбанката имаше санитари, които правиха бързи тестове на прохождащи госпожици и господинчовци, придружени от бавачките си, на дечица в колички, бутани от майките им, обградени от още няколко братчета и сестричета на различна възраст, и на горди момиченца и момченца, водени от татковците си.

Колкото и да е странно, първата спирка в градинката е „място за заразяване“. Не с Ковид, а с любов! Една въртяща се около оста си полицайка раздаваше лепенки със сърчица. Ако се вгледаш, това се две преплетени брачни халки. Не знам дали тази спирка е точно за децата, на които не е позволено нито да се прегърнат, нито да се целунат, но е намигане към придружителите. А малките могат да се скрият между висящи панделки или да си наемат чувал и да влязат в него. С подскачане могат да стигнат до наклон, където да се търкулнат в тревата.

За тези, които се страхуват от задаващия се локдаун, има две спирки „за лечение“. Първата е алхимична лаборатория. Преди да забъркат лек, всеки трябва да отговори от какво най-много се страхува: да остане сам в спалнята със загасена лампа; че лятото си отива; да не би да се заключи в тоалетната и да не може да излезе или да не би да се разболее някое от другарчета му и лекарите да му предпишат две седмици карантина. А сиропите са невероятни - от нарове, от мед от фурми, от рошкови или дори от сок от бадеми. Само се пият по малко - по една пипетка.

За тези, които се страхуват от карантина, е следващата спирка. В нея се разказва за едно малко момиченце, което се сприятелило с кит. Докато били малки плували заедно, но китът пораснал толкова много, че момичето можело да се настани в търбуха му, почти като библейския Йов. В Градинката на камбанката коремът на кита представляваше дълга палатка, където се набутваха всички желаещи.

Друг огромен страх по време на локдаун е някой да не надебелее. Затова две дебели балерини танцуваха невероятно в розовите си премени. Около тях имаше най-много зрители. Преди да затанцуват, всяка от тях напомпваше костюма си с помпа за велосипед. След това показваше, че дори и дебелите могат да танцуват прекрасно!

Накрая бе станцията с рождения ден. Оказва се, че тортата е там, но свещите ги няма. Затова всевъзможни животни, направени от чорапчета, панделки, стомнички и всякакви подръчни предмети и разиграни великолепно, умуваха как да намерят свещи за рожден ден. А те трябваше да бъдат много - 40. На толкова става Театъра „вагон“. На гарата на Йерусалим е започнал творческия си път Кукленият театър, а сега Градинката с камбанката е на покрива на новата му сграда, която има различни по големина зали за представления под земята. Лабораториите за кукли са до градинката. Всяко дете може да опита само да направи своя кукла от подръчни предмети. Въпрос на въображение, а при малчуганите то е в излишък. Дори артистите се учат от тях!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35