Спорен е за мнозина ефектът от Крайова. За историците това събитие има две лица и носи своите последствия и днес. На 19 август 1940 г. протичат мъчителни и трудни преговори между двете държави. Румънската страна се стреми да направи възможно най-малки отстъпки, но в крайна сметка на нея ѝ се налага да върне южната част на Добруджа на Царство България.
"Това е един знаменателен акт между две държави във военно-времена обстановка и тъй като е във военно-временно обстановка успява да се съхрани след приключване на войната. Трябва да отбележим, че Съветският съюз е първата от великите сили, която постави този въпрос, но като се вгледаме в документалното наследство веднага разбираме защо - тя се ангажира със собствените си ултимативни искания за Бесарабия и Северна Буковина, въпреки че дава гаранции, че Добруджа ще бъде българска, това не означава нищо. Истината е, че директните взаимоотношения между българския цар Борис III и Хитлер решават този проблем", каза за БНР историкът Иван Занов.
88 000 румънци, заселени от румънските власти, когато територията на Добруджа е окупирана от Румъния, са принудени да напуснат и да се преселят на север, докато 65 000 българи от северната част емигрират в родината България.
Те идват само с това, което са можели да носят, и със своите стада, като са оземлени със земята, отнета от румънските власти в първото десетилетие на окупацията от другите българи в полза на румънските заселници.
"С две лица е този ден, но аз по-скоро отдавам лошите последици от това, което се случва с българите в Северна Добруджа. Истинска трагедия е било изселването на хората. Може ли да си да представите - ноември по време на дъжд, на сняг тръгват с коли, румънците ги крадат, тъй като търсят злато непрекъснато. Тези, които са натоварени на шлепове, шлепът най-напред спира в Тутракан слизат тези, които искат, поле спира в Силистра, говоря за хората от Тулча, които успяват да се натоварят".
На 1 октомври 1940 година в Силистра влиза българската армия и добруджанци ликуват. Въпреки това, предложението този ден да се чества като Денят на Силистра не е прието в началото на 90-те години. Така Кръстовден остава като празник на града, свързвайки го с традиция от преди повече от 150 години, когато на този ден се е провеждал есенен панаир. И според Иван Занов си струва това решение да бъде преосмислено. Според него има и други дати в българския празничен исторически календар, които да бъдат погледнати през друга призма.
И все пак свободата на българите в Южна Добруджа не е безплатна. Държавата ни изплаща 1 милиард леи обезщетение за румънската собственост тук.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
Ако Борисов направи това правителство, ще му се получи хитро. Това каза в интервю за БНР Първан Симеонов, социолог и политолог, основател на..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към..
ЕС се е превърнал в един отвратителен и уродлив аналог на бившия Съветски съюз. Това заяви пред БНР Виктор Папазов, депутат от "Възраждане". Искра..