Но Америка и НАТО няма да оставят задълго геополитически вакуум след себе си. Китай е на път да ги замести, макар и не с груба сила. Голямата игра (за Афганистан) никога не е спирала от 19-ти век досега. Само играчите се менят", каза пред БНР д-р Дауд Азами, журналист от Би Би Си и преподавател по международни отношения в Уестминстърския университет.
Бившият британски премиер Тони Блеър защити решението за нахлуване в Афганистан преди 20 години, но бе много критичен към сегашната стратегия за изтегляне и изоставяне на Афганистан. Много са експертите, които говорят за провал на Запада в Афганистан, но беше ли възможно изобщо да се увенчаят с успех усилията за изграждане на една провалена държава в този случай, д-р Азами?
"Афганистан можеше да бъде изграден като стабилна държава, но Западът допусна много грешки. Западът направи и много добри неща, но като говорим за грешките първата беше липсата на последователност. Стратегията се менеше с всеки нов президент на Америка.
Втората грешка на Запада беше, че нападна Ирак. Независимо от причините за нашествието в Ирак, резултатът бе, че Афганистан бе изоставен. Администрацията на Буш пренасочи много от ресурсите и вниманието си. Това бе през 2003-2004 година. Точно тогава талибаните започнаха да се реорганизират.
Третата голяма грешка беше тактиката на военните. Те бомбардираха села, задържаха много невинни хора, оскърбиха много хора като претърсваха къщите им и тях самите. Това бе прието като неуважение от афганистанците, особено в провинцията, и талибаните се възползваха доста умело".
Само Западът ли допусна грешки?
"Афганистанското правителство също допусна грешки. То не можа да наложи справедливост, допусна ареста на много невинни хора. Някои бяха отведени в Гуантанамо. Така се създадоха благоприятни условия за възраждане на талибаните.
Пренебрегнат бе въпросът за убежището, което талибаните намериха в съседни страни. Бившият президент Хамид Карзай казваше на американците, че ако искат да премахнат тероризма и да постигнат стабилност в Афганистан не бива да бомбардират афганистански села - това бе контрапродуктивно - а трябва да се загледат във военната и финансовата мрежа на талибаните в региона, в убежищата им в Пакистан".
Значи с годините талибаните са укрепвали все повече и повече, на което всъщност станахме свидетели през август?
"Помня как през 2004-2005 година американски официални лица твърдяха, че талибаните имат 7-8 хиляди бойци. После, през 2010-2011 година, те нараснаха на 25-30 хиляди. А този август, точно преди сгромолясването на афганистанското правителство, вече се говореше за 100 хиляди бойци. Питам как след като дадоха хиляди убити те се умножиха толкова много?! Ако имаше работеща стратегия, броят на талибаните щеше да намалява, а не да расте".
От геополитическа гледна точка как се развива надпреварата за влияние в Афганистан? От една страна сред великите сили като Съединените щати, Русия и Великобритания и от друга - сред местните играчи като Китай, Пакистан и Иран...
"Тя никога не е спирала, не спря и когато американците бяха в Афганистан. Затова през 2017 година написах статия за сайта на Би Би Си, озаглавена "Новата Голяма игра в Афганистан". Надпреварата за влияние в Афганистан и Централна Азия между руската и британската империя датира още от 19-ти век. Голямата игра никога не е спирала - само играчите се променят.
Едно време Пакистан дори не съществуваше, а сега Пакистан е основен играч. Когато американците се настаниха в Афганистан през 2001 година, Китай, Русия, Пакистан, Иран и Индия вече бяха играчи. Днес всеки се опитва да извлече максимална полза от вакуума след изтеглянето на НАТО. Китай, разбира се, ще става все по-активен по отношение на инвестициите в афганистанското минно дело и инфраструктурата".
Да, напоследък все повече се говори именно за регионалните играчи. Кажете ни нещо повече по темата?
"Китайците се опитват да упражняват не само финансово, но и политическо влияние. Русия ще прави същото. Съперничеството между Индия и Пакистан, а също между Китай и Индия, също ще играе роля. Пакистан иска да увеличи влиянието си в Афганистан за сметка на Индия. Същото се отнася и за Китай. През последните 20 години Индия и Съединените щати бяха много близки, така че американското военно присъствие в Афганистан донякъде проправяше пътя за по-голямо влияние на Индия.
През последните 200 години всички суперсили са нахлували в Афганистан. Сега Китай се превръща в суперсила. Китайците винаги твърдят, че не нахлуват в други държави, че стилът им е различен. Очевидно е обаче, че Пекин ще се опита да увеличи влиянието си в региона чрез инвестиции, инфраструктурни проекти и други средства".
Как смятате, има ли шанс за нова военна намеса в Афганистан, дори без американско участие, ако нещата в страната се влошат драматично?
"Винаги има такава възможност, защото обикновено хората не се учат от историята. След изтеглянето на съветските войски през 1989 година всички казваха, че никой вече няма да нахлуе в Афганистан, но видяхме какво се случи през 2001-а. Винаги има държави и политици с амбиции, които са убедени, че няма да допуснат грешките на предишните нашественици.
Такова беше мисленето през 2001 година, когато Съединените щати и НАТО смятаха, че интервенцията им в Афганистан е напълно различна от интервенциите на Британската империя и Съветския съюз. Но те не познаваха нито традициите, нито историята на Афганистан и така се стигна до събитията от последните седмици.
Днес някои американски политици смятат, че Съединените щати могат да се завърнат в Афганистан, също както по времето на Обама първо напуснаха, а после се върнаха в Ирак.
Аз обаче не мисля, че завръщане на американците в Афганистан е вероятно в близко бъдеще. Талибаните обещаха, че няма да позволят на групировки да заплашват Запада от афганистанска територия. Ако те спазят това си обещание, никой няма да има причини да нахлува в Афганистан. Ако са достатъчно мъдри, талибаните няма да допуснат същите грешки като през 90-те години".
Така неизбежно стигаме до въпроса какви са шансовете на талибаните да стабилизират Афганистан?
"Талибаните са единна сила, въпреки вътрешните разногласия. Те показаха, че системата им за командване работи. Сега имат златна възможност, след като лесно установиха контрол над страната, да я стабилизират. Афганистан има шанс да успее, защото има голям потенциал за инвестиции. Афганистан е богат на природни ресурси и е потенциална връзка между Южна и Централна Азия.
Могат да бъдат прокарани тръбопроводи, железопътни линии и пътища, свързващи Южна и Централна Азия. Китай може да разшири инициативата си "Един пояс, един път" до Афганистан. Потенциалът за развитие е огромен, но за това са нужни мир и стабилност и правителство на Афганистан, което представлява всички и е достатъчно разумно да работи с останалата част от света".
Афганистан обаче изглежда е на ръба на хуманитарна криза в момента. Вярно е, че някои ще могат да напуснат страната и да отидат в други държави, ако, разбира се, талибаните позволят това, което едва ли е достатъчно, защото трудностите за самата страна си остават...
"През последните десетилетия, особено след руското нашествие през 1979 година, Афганистан е зависим от чуждестранна помощ. По-голямата част от съществуващата тогава инфраструктура бе унищожена. Но след 2001 година Съединените щати и техните съюзници хвърлиха много пари да възстановят страната и това имаше огромен положителен ефект за живота на афганистанците. Построени бяха пътища, болници, училища. Изникнаха стотици вестници, радиостанции, телевизионни канали. Милиони деца тръгнаха на училище. И всичко това се случи с дарени пари.
В обозримо бъдеще Афганистан ще остане зависим от чуждестранната помощ. Ако помощта отвън намалее, хуманитарната криза ще се влоши. Половината от населението на Афганистан днес изпитва трудности заради безработицата и рухването на предишното правителство.
На талибаните ще им трябва време, за да върнат хората на работа. Сега те нямат пари, за да плащат заплати. Учители, лекари и държавни служители от месеци не са получавали никакви възнаграждения. Това е предизвикателството днес - не достига храна, а ако има хората не могат да си я позволят заради поскъпването. Някои чуждестранни донори вече заявиха, че искат да помогнат на Афганистан финансово, но обвързват помощта си с политиката на талибаните", обобщи в "Събота 150" д-р Дауд Азами, журналист от Би Би Си.
Още по темата в звуковия файл.Брюксел и влизането на България в еврозоната не гарантират пълен мандат на правителството. Другото е, че ГЕРБ и ДПС-НН имат пълен контрол на институциите, които мат отношение за изборите и двете спокойно могат да получат пълно мнозинство в НС. И не е изключено така да го направят, коментира в интервю пред БНР Александър Маринов,..
Таксите на студентите платено обучение да не се увеличават. Това приеха депутатите на първо четене, разглеждайки промени в Закона за висшето образование. Законопроектът бе внесен от ИТН, ГЕРБ-СДС и "БСП-Обединена левица". Предлага се таксите за платеното обучение да не надвишават 75% от средствата за издръжка на обучението. Вносителите..
Разследването, по което Антикорупционната комисия влезе в Министерството на енергетиката, "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", е образувано на 16 август миналата година. Действията, който са под надзора на Софийската градска прокуратура, обаче са по неотложност, става ясно от първото официално съобщение по случая, разпространено от държавното обвинение...
Пореден нелегално работещ дом за възрастни хора е разкрит вчера - този път в Бургаско, съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. В момента 25-ма обитатели на дома се извеждат от него. Министър Гуцанов обясни, че в публикуваните за обществено обсъждане промени в Наказателния кодекс и Закона за социалните услуги..
Акушеро-гинекологичният комплекс в пернишката болница преустанови временно приемът на родилки от днес. Спешните случаи ще бъдат транспортирани от екипи на ЦСМП в столичната специализирана акушеро-гинекологична болница за активно лечение "Св. София". Акушеро-гинекологичното отделение в Перник може да затвори врати за месец Двете отделения..
Медиите в Северна Македония съобщават за голям пожар близо Скопие. Според първоначална информация гори депо за отпадъци и районът е покрит със задушлив черен дим. От Центъра за управление при кризи обясниха, че огънят приближава близките къщи в Шуто Оризари и са предупредили кмета на населеното място да бъде готов за евакуация на..
"Срам за прокуратурата" и "цирк" нарече делото срещу районния прокурор на София Константин Сулев бившият обвинител №1 Иван Гешев. Сулев е подсъдим по дело, свързано с намиращия се в неизвестност Петьо Петров, по прякор Еврото, в рамките на което показания, освен Гешев, даде и бившата съпруга на Петров - Любена Павлова. От думите ѝ стана..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..