Организатори на конкурса са Община Силистра и талантливият певец Йордан Марков.
Близо сто деца от цялата страна се явяват на музикалната сцена в крайдунавския град.
Една от основните цели на проявата е развитие и подпомагане на творчески надарени деца и талантливи млади хора. Предвид обстоятелствата и настоящите мерки на здравните власти в България, цялото събитие се провежда в залата на Драматичен театър “Сава Доброплодни” град Силистра, при строг пропускателен режим и спазване на епидемиологичните мерки.
Трета година поред конкурсът се провежда на датите 9,10,11 септември - без значение в кой ден от седмицата се падат, разказа Йордан Марков. Певецът е родом от Силистра и с тази проява дава старт на празничната програма, посветена на Деня на Силистра - 14 септември.
"Доста са силни децата. Изключително големи таланти има в България. Хубавото e, че има хора, които ги подкрепят, включително и ние като организатори на този прохождащ конкурс с нашето трето издание тази година се утвърдихме като един от основните конкурси в цяла България, които се провеждат. Конкурсът вече е еталон за качество не само със съпътстващата програма, с организационната програма, а и с качеството на изпълнителите. Това означава, че те намират пристан за своите възможности на сцената в град Силистра“.
Журито е в състав композиторът Светослав Лобошки, певците Деян Неделчев и Дивна и журналистът Николай Текелиев. Председател е неповторимата Петя Буюклиева, която не скри, че хубавата песен е спасение от коронавируса.
„Настроението е страхотно, забравихме за коронавируса, с изключение на маските и спазването на дистанция, но между нас музиката циркулира с пълна сила. Много таланти показаха своите прекрасни качества и аз като председател на жури съм изключително щастлива, че Силистра е стълб на културата точно в тези трудни времена, че тук си сверяват часовника много млади изпълнители, техните преподаватели и школи от цяла България и аз имам огромното желание да им помогна с каквото мога, защото моя специалитет са фестивалите. Както знаете навремето много фестивали съм обиколила, много пъти съм плакала и носила Гран при за България.
Според Йордан Марков всички имаме потребност животът да продължи по някакъв начин, въпреки пандемията.
„Винаги съм бил оптимист и се надявам по-бързо да отмине този вируси, по-бързо да се намери решение, да имаме възможност ние като артисти, изпълнители и творци да практикуваме своята професия, защото затова сме учили, затова живеем - за сцената, за публиката“.
Деян Неделчев сподели, че песента винаги ще надделява, на който и да било вирус.
„Без песен не може да се живее, ние винаги ще си пеем – дали навън, по улицата, дали вкъщи с вирус или без вирус, песента никога няма да умре“.
Румяна Вълчанова е музикален педагог в Силистра с 40 годишен стаж зад гърба си и смята, че един такъв конкурс може да бъде реален трамплин към успеха.
„Добрата песен гони вируса при всички случаи и това е радостта – песента, това е здраве, тя е имунна система. Тя ще пребори нещата, в това съм убедена“.
Не е случайно, че в Силистра се намира единствения паметник на песента, че тук е било издадено първото музикално списание у нас, както и че тук са се провеждали и първите конкурси за хорово пеене.
Закриването на конкурса и награждаването на отличените таланти, последвани от Гала-концерт е тази вечер от 19 часа.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
В България строежът и поддръжката на пътища се правят по корупционни схеми, след което резултатът е нулев, а само корупцията цъфти . Това заяви пред..