Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прославени по света български музиканти изнесоха концерт в Созопол

Концерт „Клавирните квартети на Брамс"
Снимка: Славена Илиева

Концерт "Клавирните квартети на Брамс" на четирима наши прославени по света музиканти се състоя преди дни в Амфитеатъра в Созопол по време на Фестивала "Аполония". Концертът бе представен от музикантите - Лия Петрова - цигулка, Румен Цветков - виола  Александър Сомов -виолончело, Людмил Ангелов- пиано. Лия Петрова свири с Филхармоничния оркестър на Радио Франс - Париж, с Люксемургската филхармония, с Антверпенския симфоничен оркестър.

Румен Цветков е свирил в повече от 35 държави на четири континента като изявен солист и камерен изпълнител изнася концерти в най-известните зали в света. Още като ученик в Националното  музикално училище "Любомир Пипков" в София Александър Сомов изнася концерти в Германия, Италия, Гърция, Испания, Израел. Има авторитетни награди от международни конкурси, редовен гост концерт майстор е на Лондонската филхармония, Лондонския симфоничен оркестър, Шотландския камерен оркестър.

Людмил Ангелов изнася рецитали и е солист на световно известни оркестри. Той е първия носител на награда "Аполон Токсофорос" на Фондация "Аполония" и член кореспондент на Кралската академия на изящните изкуства в Толедо.

Концерт „Клавирните квартети на Брамс

Лия Петрова, Румен Цветков и Александър Сомов дадоха интервю за предаването "Нощен хоризонт" на БНР.

"Имах удоволствието да свиря с трима невероятни български музиканти. За мен беше истинско удоволствие. Мисля, че се получи добре", каза за БНР Лия Петрова.  

"Созопол винаги е бил център на култура, на хубави изживявания и сега се случиха много хубави неща и се надявам, че тази пандемия няма да попречи на това хората да се обогатяват както сами за себе си, така и с наша помощ - хората на културата, които се опитваме да дадем нещо ценно", коментира Румен Цветков

"Созопол за мен е много специално място, където мога да правя музика с приятели и с носталгия да си спомням за началото на лятото, защото срещата в Созопол е в края на лятото и всички сме щастливи и тъжни, че лятото свършва", допълни Александър Сомов.

Произведение на Калин Терзийски
Музикантите споделиха, че импровизацията винаги присъства при изпълнението на музикалните произведения.


"Моментът на импровизацията винаги го има в едно изпълнение. Да не забравяме, че по времето на Бетовен, Брамс и на повечето класически композитори винаги са импровизирали.  В днешно време през школата, през която сме минали моментът на импровизацията леко се губи  - човек го развива впоследствие сам за себе си покрай своя опит, с колеги, с интересни хора, с които се запознава с хора, които се занимават с различни стилове музика - джаз, фолк и човек развива чувството си за импровизация в концертните изпълнения и в общуването си в контакта със стандартния репертоар", каза Румен Цветков.

"Според мен думата е спонтанност. Имаме нещо, което е базирано на произведение, което е написано от абсолютен гении и според мен това е вдъхновението, защото произведението е това, което нас ни подтиква да го свирим. От там-нататък всичко, което се случва в едно изпълнение - дали ще бъде по време на репетиция  или по време на концерт може да бъде абсолютно различно", допълни Александър Сомов.

Концерт „Клавирните квартети на Брамс

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41