Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прославени по света български музиканти изнесоха концерт в Созопол

Концерт „Клавирните квартети на Брамс"
Снимка: Славена Илиева

Концерт "Клавирните квартети на Брамс" на четирима наши прославени по света музиканти се състоя преди дни в Амфитеатъра в Созопол по време на Фестивала "Аполония". Концертът бе представен от музикантите - Лия Петрова - цигулка, Румен Цветков - виола  Александър Сомов -виолончело, Людмил Ангелов- пиано. Лия Петрова свири с Филхармоничния оркестър на Радио Франс - Париж, с Люксемургската филхармония, с Антверпенския симфоничен оркестър.

Румен Цветков е свирил в повече от 35 държави на четири континента като изявен солист и камерен изпълнител изнася концерти в най-известните зали в света. Още като ученик в Националното  музикално училище "Любомир Пипков" в София Александър Сомов изнася концерти в Германия, Италия, Гърция, Испания, Израел. Има авторитетни награди от международни конкурси, редовен гост концерт майстор е на Лондонската филхармония, Лондонския симфоничен оркестър, Шотландския камерен оркестър.

Людмил Ангелов изнася рецитали и е солист на световно известни оркестри. Той е първия носител на награда "Аполон Токсофорос" на Фондация "Аполония" и член кореспондент на Кралската академия на изящните изкуства в Толедо.

Концерт „Клавирните квартети на Брамс

Лия Петрова, Румен Цветков и Александър Сомов дадоха интервю за предаването "Нощен хоризонт" на БНР.

"Имах удоволствието да свиря с трима невероятни български музиканти. За мен беше истинско удоволствие. Мисля, че се получи добре", каза за БНР Лия Петрова.  

"Созопол винаги е бил център на култура, на хубави изживявания и сега се случиха много хубави неща и се надявам, че тази пандемия няма да попречи на това хората да се обогатяват както сами за себе си, така и с наша помощ - хората на културата, които се опитваме да дадем нещо ценно", коментира Румен Цветков

"Созопол за мен е много специално място, където мога да правя музика с приятели и с носталгия да си спомням за началото на лятото, защото срещата в Созопол е в края на лятото и всички сме щастливи и тъжни, че лятото свършва", допълни Александър Сомов.

Произведение на Калин Терзийски
Музикантите споделиха, че импровизацията винаги присъства при изпълнението на музикалните произведения.


"Моментът на импровизацията винаги го има в едно изпълнение. Да не забравяме, че по времето на Бетовен, Брамс и на повечето класически композитори винаги са импровизирали.  В днешно време през школата, през която сме минали моментът на импровизацията леко се губи  - човек го развива впоследствие сам за себе си покрай своя опит, с колеги, с интересни хора, с които се запознава с хора, които се занимават с различни стилове музика - джаз, фолк и човек развива чувството си за импровизация в концертните изпълнения и в общуването си в контакта със стандартния репертоар", каза Румен Цветков.

"Според мен думата е спонтанност. Имаме нещо, което е базирано на произведение, което е написано от абсолютен гении и според мен това е вдъхновението, защото произведението е това, което нас ни подтиква да го свирим. От там-нататък всичко, което се случва в едно изпълнение - дали ще бъде по време на репетиция  или по време на концерт може да бъде абсолютно различно", допълни Александър Сомов.

Концерт „Клавирните квартети на Брамс

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..

обновено на 31.03.25 в 17:37
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Отело“ в Телавивската опера

За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..

публикувано на 31.03.25 в 17:11
Ла Скала - Милано

Премиера на “Тоска“ в Миланската Скала

Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..

публикувано на 31.03.25 в 14:39
Къщата на залязващото слънце

Разместване на пластовете от миналото в изложбата "Къщата на залязващото слънце"

Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце".  Произведенията в  нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..

публикувано на 31.03.25 в 11:59
Георги Грозев

Драматичният театър в Ловеч с премиера на моноспектакъла "Последният танц на Нижински"

Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..

публикувано на 31.03.25 в 11:35

Отзвук от оперната гала на Анна Нетребко и Юсиф Ейвазов в София

Месец март ще остане паметен с първото гостуване у нас на оперната мегазвезда Анна Нетребко . Гледали сме на големия екран оперни продукции с нея – преки прожекции и филмирани спектакли, най-напред в НДК, след това в Cinema Cityв кино сезоните на Метрополитън, в кината Арена – в кино сезоните на Кралския балет и опера в Лондон “Ковънт Гардън“,..

публикувано на 30.03.25 в 22:10