Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подготвя се нов кодекс за устройствено планиране и строителство

До края на годината ще бъде разработен проект, който да обединява няколко ключови закона, които регламентират строително-инвестиционния процес

Снимка: Ани Петрова

Строително-инвестиционният бранш подготвя нов кодекс за устройствено планиране и строителство.

До края на годината ще бъде разработен проект, който да обединява темите на няколко ключови закона, които регламентират строително- инвестиционния процес.

Инициативата за законодателната реформа е на браншовите организации в сектора - Камарата на архитектите, Камарата на строителите, Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, Камарата на инженерите по геодезия, Съюзът на архитектите, Българската асоциация на архитектите и инженерите - консултанти  и Националната асоциация на строителните предприемачи.

Трябва да бъдат решени дългогодишните проблеми, свързани с постоянните промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ) и наличието на разнопосочни нормативни документи, които често си противоречат и не защитават ефективно обществения интерес.

Синхронизирането на цялата нормативна уредба на базата на единни принципи и терминология ще допринесе за устойчивото развитие на строително-инвестиционния процес и създаването на качествена градска среда, смятат инициаторите.

Целта е облекчаване на административните процедури, подобряване капацитета на публичната администрация, стимулиране на инвестиционната инициатива и на възможностите за публично-частно партньорство= Не на последно място е ограничаване на корупционната среда.

Проектът на новия Кодекс за устройствено планиране и строителство ще бъде разработен и финализиран след поредица от дискусии и консултации с всички браншови организации. След това документът ще бъде внесен за разглеждане в Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

До създаването и приемането на новия кодекс продължава оптимизирането на ЗУТ и преразглеждането на последните му промени, които затрудняват инвестиционния процес.

През юни браншовите организации внесоха предложения за промени в ЗУТ с цел облекчаване на инвестиционната инициатива и създаване на условия за постигане на качествена архитектурна среда.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елина Димитрова, зам.-кмет

Община Плевен предвижда надграждане на социалните услуги през 2026 г.

В Плевен продължава общественото обсъждане на Годишния план за социални услуги за 2026 година.  До момента документът е обсъден и приет от Съвета по въпросите на социалните услуги към Община Плевен. Сега се очакват предложенията и становищата на граждани, неправителствени организации и всички заинтересовани. Какво ново се предвижда..

публикувано на 22.07.25 в 15:59

ЕК ще издаде насоки за прилагането на забраната за внос на продукти, произведени от руски петрол

След 6-месечен преходен период за прилагането на 18-ия санкционен пакет срещу Русия ще е забранено за операторите от ЕС да купуват, внасят и пренасят през съюза продукти, получени от руски петрол и рафинирани в трети страни, както и да им се осигурява техническа и финансова помощ. Това каза говорителят на Комисията Улоф Гил в отговор на въпрос..

публикувано на 22.07.25 в 15:38
Росен Желязков

Вече сечем евро... МС иска от НС спешен прием на промените в Закона за еврото

Правителството иска до края на следващата седмица в парламента да бъдат приети промените в Закона за еврото. Това заяви премиерът Росен Желязков на свиканото от него заседание на Механизма за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на еврото в България: "Затова до ваканцията на парламента този законопроект да бъде..

публикувано на 22.07.25 в 15:29
Поликлиниката в Благоевград

Кой ще спре падащите плочки от фасадата на поликлиниката в Благоевград?

Да получиш не топлинен удар, а удар с фасадна плоча? Това можеше да се случи само преди седмица на всеки, тръгнал към поликлиниката в Благоевград. Проблемът с опасната фасада на сградата е от  години, но и към момента остава нерешен.  Големият въпрос всъщност е, чия отговорност е това? Сградата на благоевградската поликлиника е типичен..

публикувано на 22.07.25 в 15:24

ЕК е обезпокоена от информация за задържане на украински служители, свързани с борбата с корупцията

Европейската комисия изрази безпокойство от информацията, че украинската агенция за сигурност е задържала украински служители от Агенцията за борба с корупцията. "Институциите за борба с корупцията са ключови за реформите в страната и трябва да действат независимо, за да имат доверието на обществото", каза неин говорител. Той припомни,..

публикувано на 22.07.25 в 15:04
Първи кръг на руско-украинските преговори на 16 май 2025 г. в Инстанбул

Украйна обяви състава на делегацията за насрочените за утре преговори с Русия

Украйна обяви състава на делегацията за насрочените за утре преговори с Русия.  От Кремъл предупредиха, че няма основания да се очакват чудеса от разговорите в Турция.  Зеленски: Следващите преговори с Русия са насрочени за сряда Секретарят на украинския Съвет за национална сигурност и отбрана Рустем Умеров ще оглави украинската..

публикувано на 22.07.25 в 14:49
Доц. Любомир Кенедеров

В Созопол се намира единствената подводна каменна гора на нашата планета: Какви тайни крие тя?

През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на Миоцена.  Тя се намира в района на Созопол и засега на науката не е известен друг подобен природен феномен. Геоложките слоеве доказват възраст от 20 милиона години , разказа пред БНР доц...

публикувано на 22.07.25 в 14:40