Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оцветеното с пъстри цветове дърво в Русе радва минувачите

Върбан Христов създаде първото весело дърво в България

Върбан Христов
Снимка: Ася Пенчева

През 1988 г, когато Русе вече е в задушливата примка на румънския хлор, русенските художници протестират. Правят изложба в галерията с разтърсващи картини и пластики, а двама от тях - Антоний Софев и Върбан Христов опаковат вече загиналите дървета по улица "Славянска". Причина за преждевременната смърт и на дърветата беше хлорът. Тогава двамата художници купили от завод в Бяла полиетилен - полупрозрачен и жълтеникав, какъвто е цветът на отровния газ. По скритите клони и стебла наредиха надуваеми пъстри пеперуди, птички и още дребни животинки, за да напомнят, че с обгазяването се убива тази пъстрота на природата. Това през 88-ма беше първият подобен протест с интервенция в градската среда. 33 години по-късно един от двамата художници отново избра дърво за свое платно и съчета десетки цветове, за да направи първото "Весело дърво". Посланието днес е друго. Става дума за любов.

"Всичките са първите неща в Русе - първото кино, най-голямото замърсяване на въздуха, защо пък това да не е първото гей дърво, първото в България. Първото весело дърво в България, първото дърво, което се усмихва",  каза за БНР Върбан Христов.

Той е един от най-талантливите русенски художници, който обаче вече 34 години живее и твори във френския град Ван. Детството му е преминало в еврейската махала, а бащиният му дом е на метри от къщата на нобеловия лауреат Елиас Канети. Всеки ден, когато художникът си е у дома в Русе, преминава по улица "Цар Самуил" - там, където е Клубът на доброволеца на Червения кръст.

Три изсъхнали ясена привлекли погледа на художника. Единият дори "съблякъл" кората си, за да му покаже правите си линии и да го покани да ги оцвети. Изчакали да премине адската лятна жега и на 8 септември рано сутринта започна преобразяването на стария изсъхнал ясен в първото "Весело дърво".

"Аз чувствам, че това дърво трябва да живне и след това да търся символи. Аз съм си избрал и символа - дъгата. То е ясно - цветовете на дъгата, това многоцветие“.

Докато Върбан Христов съчетава цветовете и очертава линиите, по улица "Цар Самуил" минувачите любопитстват, дават съвети, коментират, тълкуват, говорят и най-важното - усмихват се.

"Точно това ми достави днес - един радостен, весел, слънчев лъч  в една малка уличка, която е доста населена и това ми хареса. В тази махала съм израснал - тя ми е добре позната. Може би това дърво е на моите години“.

"Какви хубави, ярки, живи цветове. За мен това е дървото на живота, защото животът е толкова пъстроцветен, разностранен, но може да бъде не само дървото на живота, може да бъде и самия човек“.

Предстои официално откриване на творбата, изчакала повече от 50 години, за да се роди отново като символ на пъстротата, многообразието и любовта в природата и между нас, хората.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02