Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оцветеното с пъстри цветове дърво в Русе радва минувачите

Върбан Христов създаде първото весело дърво в България

Върбан Христов
Снимка: Ася Пенчева

През 1988 г, когато Русе вече е в задушливата примка на румънския хлор, русенските художници протестират. Правят изложба в галерията с разтърсващи картини и пластики, а двама от тях - Антоний Софев и Върбан Христов опаковат вече загиналите дървета по улица "Славянска". Причина за преждевременната смърт и на дърветата беше хлорът. Тогава двамата художници купили от завод в Бяла полиетилен - полупрозрачен и жълтеникав, какъвто е цветът на отровния газ. По скритите клони и стебла наредиха надуваеми пъстри пеперуди, птички и още дребни животинки, за да напомнят, че с обгазяването се убива тази пъстрота на природата. Това през 88-ма беше първият подобен протест с интервенция в градската среда. 33 години по-късно един от двамата художници отново избра дърво за свое платно и съчета десетки цветове, за да направи първото "Весело дърво". Посланието днес е друго. Става дума за любов.

"Всичките са първите неща в Русе - първото кино, най-голямото замърсяване на въздуха, защо пък това да не е първото гей дърво, първото в България. Първото весело дърво в България, първото дърво, което се усмихва",  каза за БНР Върбан Христов.

Той е един от най-талантливите русенски художници, който обаче вече 34 години живее и твори във френския град Ван. Детството му е преминало в еврейската махала, а бащиният му дом е на метри от къщата на нобеловия лауреат Елиас Канети. Всеки ден, когато художникът си е у дома в Русе, преминава по улица "Цар Самуил" - там, където е Клубът на доброволеца на Червения кръст.

Три изсъхнали ясена привлекли погледа на художника. Единият дори "съблякъл" кората си, за да му покаже правите си линии и да го покани да ги оцвети. Изчакали да премине адската лятна жега и на 8 септември рано сутринта започна преобразяването на стария изсъхнал ясен в първото "Весело дърво".

"Аз чувствам, че това дърво трябва да живне и след това да търся символи. Аз съм си избрал и символа - дъгата. То е ясно - цветовете на дъгата, това многоцветие“.

Докато Върбан Христов съчетава цветовете и очертава линиите, по улица "Цар Самуил" минувачите любопитстват, дават съвети, коментират, тълкуват, говорят и най-важното - усмихват се.

"Точно това ми достави днес - един радостен, весел, слънчев лъч  в една малка уличка, която е доста населена и това ми хареса. В тази махала съм израснал - тя ми е добре позната. Може би това дърво е на моите години“.

"Какви хубави, ярки, живи цветове. За мен това е дървото на живота, защото животът е толкова пъстроцветен, разностранен, но може да бъде не само дървото на живота, може да бъде и самия човек“.

Предстои официално откриване на творбата, изчакала повече от 50 години, за да се роди отново като символ на пъстротата, многообразието и любовта в природата и между нас, хората.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Бойко Борисов

Борисов приветства очакваното решение за пълноправно членство на България и Румъния в Шенген

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов приветства очакваното решение за пълноправното членство на България и Румъния в "Шенген". Пред партийни симпатизанти в Дулово, Силистренско, той благодари на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за "спазеното обещание": "Искам да благодаря и на председателя на Европейската комисия...

публикувано на 22.11.24 в 20:03
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09