Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майсторът на словото Георги Господинов провокира въображениeто на изкушени да пишат

Пет дневен майсторски клас организира писателят в Созопол

Георги Господинов представи най-новата си книга
Снимка: Славена Илиева

Първи майсторски клас по творческо писане организира писателят Георги Господинов по време на празниците на изкуствата "Аполония" в  Созопол. Участниците трябваше да се справят с предизвикателството да напишат за 15 минути началото на роман, стихотворение или нови думи.

"Това, което е хубаво за младите хора,  които пишат е да има някой, който да може да чете и да обсъжда с тях техните текстове. Това, което и е доброто за писателя, който се занимава с това и се опитва да преподава е, че в някаква степен се учи да се радва на текстовете на други хора. Има нещо хубаво в това да откриеш добър стих в текста на млад човек", каза за БНР писателят Георги  Господинов.

По думите му смисълът на майсторския клас е участниците да обменят информация за книги и автори.

"Аз мисля, че човек, ако нещо знае, всеки, който е бил начинаещ писател и поет знае колко е важно да намериш друго око, което да прочете текста ти, да ти каже няколко думи и понеже съм получавал подобни жестове мисля, че е редно да ги върна към младите писатели".

Георги Господинов се срещна с негови читатели  Снимка: Славена Илиева

От 35 кандидати за участие в курса по творческо писане са избрани 7 души. Някои от тях споделих впечатленията си в интервю за предаването "Нощен хоризонт".

"Тези пет дни ни дадоха много поле за изява", каза Александра.

По думите на Веселина за пет дни майсторски клас не можеш да станеш писател

"Със сигурност ни даде увереност да продължим да се опитваме да станем писатели много усилено".

"Според мен не може да се стане писател за пет дни, но ако прекараш пет дни в компанията на Георги Господинов можеш да се научиш как да бъдеш по-добър писател", каза Иван.

"Тези пет дни ни дадоха изключително много знания, вдъхновение, утеха - упражненията, които правихме, всяко едно нещо успя да изгради сетиво в нас",  допълни Теодора.

Книгата „В пукнатините на канона

Последната книга на Георги Господинов е "В пукнатините на канона".

"Провинцията в този смисъл, в смисъла на книгата е много хубаво място. Това е онова освободено от центъра място,  от дисциплиниращата роля на центъра, далеч от центъра, където могат да се развият неочаквани явления, както футуризма за кратко в едно анархистко градче като Ямбол".

Георги Господинов раздава автографи    Снимка: Славена Илиева

Писателят подчерта, че литературата е инструмент, през който четем себе си  и обществото.

"Няма да се уморя да го повтарям - това е въпрос на вкус, политически въпрос, онова което ни се случва - бездарието, разпада на обществото е част и от лошия вкус, който сме си възпитали".

Книги на Георги Господинов        Снимка: Славена Илиева

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..

обновено на 04.11.24 в 17:53
Антон-Константин Анастасов

Антон-Константин Анастасов и неговият портал "Към неизвестното"

Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ  и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри.  "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..

публикувано на 04.11.24 в 13:30
Международен фестивал на етнографското кино - ОКО

Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО

Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..

публикувано на 04.11.24 в 11:30

Петър Георгиев Рей: Човек никога не трябва да предава себе си и това, което носи!

"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей . " Човек не бива никога да се предава , независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да..

публикувано на 04.11.24 в 10:39
Милко Лазаров

"Стадото" на Милко Лазаров ще открие тазгодишната "Киномания"

Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..

публикувано на 03.11.24 в 13:44

Делегация от Токайския университет гостува на Детския хор на БНР

Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..

публикувано на 03.11.24 в 08:16

65 години отпразнува Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци "Иван Вълев"

В Плевен с два впечатляващи концерта отбелязаха 65 години от създаването на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. Концерт - спектаклите „Наследството” и „На Север от Балкана” заслужиха аплодисментите на препълнената зала в Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Аплодисментите не стихваха по време на двата..

публикувано на 03.11.24 в 07:37