Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще може ли ЦИК да се оправи със софтуера на машините за гласуване

Снимка: БГНЕС

Ще може ли ЦИК да се оправи със софтуера на машините за гласуване на изборите две в едно пред ноември?
Темата обсъди преди време от Комисията по дигитализация, но заради другите теми „потъна“ в общия шум на парламентарния живот. А темата е важна, защото доказва нещо, което и обикновеният избирател знае – технологиите са тук, за да останат и да влияят на всеки аспект от живота ни.
Комисията по дигитализация

Близо два месеца преди изборите, като че ли проблемите на изборната администрация по софтуерните теми не са малко. Например - колко бутона да има за изборите „две в едно“, как да са разположени на екрана, колко активни екрани да има заради президентския и парламентарния вот, та дори и дали в интернет да бъде пуснат свободно кодът на софтуера. Така че IT специалист с опит да сигнализира при проблем.

ЦИК няма специалисти, които да откликват на все по-нарастващите нужди от отговори на все по-технически въпроси, свързани с машините за гласуване, признаха от комисията.

Дебатът за наличието на специалисти се провежда в навечерието на очакваното окончателно предаване на кода на машините от частната компания на ЦИК. Което ще даде възможност изборната администрация да прави нужните промени за видовете избори. "ЦИК няма експерти", призна и председателят на Комисията Камелия Нейкова.

БГНЕС

„Трудностите по администрирането на софтуерната част „минира“ и води до зависимости“, притеснява се Юлиян Ненчев от „Изправи се БГ. Ние идваме!“, депутат от останалата в историята комисия по дигитализация. Затова Ненчев защитава тезата, че придобиването на софтуер не винаги е добрият вариант.

IT експертът към парламентарната комисия по дигитализация Божидар Божанов смята, че е много важно как ще се гарантира сигурността на софтуера с т. нар хеш код. Това е, грубо казано, криптографската защита на всичко, което влиза или излиза от машините.

„Въпросът за проверката на хеш кодът е много важен", отбелязва и IT предприемачът и председател на дигиталната комисия Ивайло Мирчев. Трябва да има указания и да се прави от членове на СИК, допълва той.

От ЦИК още не са сигурни дали „ще бъде достатъчно ясно какво се вкарва като информация в машините, ако се след изборите СИК слага флашки.

Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екатерина Ангелова за тревожността: Ако не се потърси помощ, нещата се задълбочават

" Когато преживееш нещо лично, след това искаш по всякакъв начин да измъкнеш хората, които в момента преживяват това, защото си разбирал болката, трудността и начина, по който те се чувстват ".  Това обясни пред БНР Екатерина Ангелова, която създаде платформата "Поговори с мен", насочена към хора с множествена склероза и депресия. Самата тя е с..

публикувано на 27.12.24 в 11:49

Стоян Ганчев: Ако не използваме изкуствен интелект, само изоставаме пред другите

Само с изкуствен интелект иска да се занимава Стоян Ганчев от математическата гимназия в Пловдив. Последна година той ще учи у нас, а после иска да отиде в чужбина. Знанията си за изкуствения интелект обаче момчето ще върне в България.  Интересът към роботиката и това, че е добър по математика провокирало дванайсетокласникът в математическата..

публикувано на 27.12.24 в 07:45
арх. Слава Савова

Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна

С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на Тодор Живков, бъде изваден от границите на парка. В средата на декември в Областната администрация на Сливен се състоя обсъждане, организирано от МОСВ съвместно с РИОСВ – Стара Загора. Това..

публикувано на 26.12.24 в 13:01
д-р Владимир Сотиров

Д-р Владимир Сотиров: Няма анализ на психиатричното здраве на нацията

В отворено писмо психиатри алармират за недоимъка в болничното психиатрично лечение. В него се настоява да се отпускат средства, които да обезпечат достоен начин на работа. От над 7000 днес у нас са останали близо 2700 психиатри . Голяма част от тях са практикуващи в амбулаторната психиатрична помощ, казва  доц. д-р Мая Стоименова, която има..

публикувано на 26.12.24 в 10:06
Рилски манастир (24 декември 2024) Бъдни вечер в храма „Рождество Христово” в Рилската света обител

Димитър Митев: Вярата е неотделима от чудото, а то е като бъг в системата

" Рождество е дълго чакан отговор от човечеството докога ще бъде в това страдание, в което се е поставило с първородния грях. Смъртта вече няма жило , защото идва Онзи, който ще я унищожи. На този ден се ражда Спасителят на света." Това казва пред БНР Димитър Митев, автор на книгата "Как станах свещеник", в която разказва различни истории..

публикувано на 25.12.24 в 08:42
Георги Милтиядов

Георги Милтиядов: "Българската Коледа" е кауза, укрепваща хуманните ни ценности

"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности.  "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца". Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и..

публикувано на 24.12.24 в 19:15
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск открива Всеобщия юбилей на Католическата църква

Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква  ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..

публикувано на 24.12.24 в 03:41