Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще може ли ЦИК да се оправи със софтуера на машините за гласуване

Снимка: БГНЕС

Ще може ли ЦИК да се оправи със софтуера на машините за гласуване на изборите две в едно пред ноември?
Темата обсъди преди време от Комисията по дигитализация, но заради другите теми „потъна“ в общия шум на парламентарния живот. А темата е важна, защото доказва нещо, което и обикновеният избирател знае – технологиите са тук, за да останат и да влияят на всеки аспект от живота ни.
Комисията по дигитализация

Близо два месеца преди изборите, като че ли проблемите на изборната администрация по софтуерните теми не са малко. Например - колко бутона да има за изборите „две в едно“, как да са разположени на екрана, колко активни екрани да има заради президентския и парламентарния вот, та дори и дали в интернет да бъде пуснат свободно кодът на софтуера. Така че IT специалист с опит да сигнализира при проблем.

ЦИК няма специалисти, които да откликват на все по-нарастващите нужди от отговори на все по-технически въпроси, свързани с машините за гласуване, признаха от комисията.

Дебатът за наличието на специалисти се провежда в навечерието на очакваното окончателно предаване на кода на машините от частната компания на ЦИК. Което ще даде възможност изборната администрация да прави нужните промени за видовете избори. "ЦИК няма експерти", призна и председателят на Комисията Камелия Нейкова.

БГНЕС

„Трудностите по администрирането на софтуерната част „минира“ и води до зависимости“, притеснява се Юлиян Ненчев от „Изправи се БГ. Ние идваме!“, депутат от останалата в историята комисия по дигитализация. Затова Ненчев защитава тезата, че придобиването на софтуер не винаги е добрият вариант.

IT експертът към парламентарната комисия по дигитализация Божидар Божанов смята, че е много важно как ще се гарантира сигурността на софтуера с т. нар хеш код. Това е, грубо казано, криптографската защита на всичко, което влиза или излиза от машините.

„Въпросът за проверката на хеш кодът е много важен", отбелязва и IT предприемачът и председател на дигиталната комисия Ивайло Мирчев. Трябва да има указания и да се прави от членове на СИК, допълва той.

От ЦИК още не са сигурни дали „ще бъде достатъчно ясно какво се вкарва като информация в машините, ако се след изборите СИК слага флашки.

Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тежките катастрофи: Проблем е не само инфраструктурата, но и поведението на шофьорите

Днес общественият консултативен съвет по училищни политики към областния управител на Ловеч организира в Ябланица, съвместно с Районното управление на полицията там, първата детска полицейска академия. Сред темите са превенцията и борбата срещу употребата на наркотични вещества и алкохол при младежите, както и тази за пътната безопасност.   "..

публикувано на 10.04.25 в 12:22
Лили Иванова

Да надхитриш времето и да преминеш през него с аплодисменти - Лили Иванова

Тази вечер от 18.30 часа в кино "Одеон" е официалната премиера на книгата и документалния филм "Лили" на журналиста Георги Тошев . Билетите са безплатни.  "Всичко за довечера е готово. Дори ще има втора прожекция поради големия интерес от 20 часа. Тя обаче е с бонус - това ще бъде по-дългата версия на филма. Тя вече е със символични билети",..

публикувано на 10.04.25 в 10:46
Антон Хекимян

ГЕРБ-СДС изпращат на прокуратурата сигнал за нередности в завода за отпадъци на София

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС в София изпращат в прокуратурата сигнал за нередности в завода за преработка на отпадъците на столицата. Председателят на групата Антон Хекемян посочи, че при проверка миналата седмица са открили нерегламентираното сметище от отпадъци за рециклиране, както и бали, подготвени за горене, които вместо да бъдат..

публикувано на 08.04.25 в 14:00

Янислав Янчев, МЗХ: В диалог сме с МОСВ, търсим решение за пашуването в националните паркове

България поиска традиционната сезонна паша в българските планини да стане част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО . Номинационното досие беше подписано преди дни от посланика на Република България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО Радка Балабанова. Към номинацията се присъединяват още пет държави. Под "Пасищни..

публикувано на 08.04.25 в 11:31

Край на злоупотребите с общински жилища в София? Оптимизират режима

С нова наредба за общинските жилища съветниците от различни политически групи в градския парламент на София предлагат по-социална, по-справедлива и по-устойчива жилищна политика . Идеята е общинските жилища в София да се предоставят за срок от 5 години, а безсрочно да могат да се ползват само от хора с увреждания над 71% и граждани  над..

публикувано на 08.04.25 в 11:06

ВКС осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Цариградска

Върховният касационен съд осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Владислава Цариградска . Това беше продължение на нейната битка със сайта, който в годините назад публикува многобройни статии срещу нея, уронващи името ѝ. Тя получи обезщетение, но продължи битката до ВКС, а решението беше определено като "пробив"...

публикувано на 08.04.25 в 10:17
д-р Женя Лазарова

Д-р Женя Лазарова: Религията е субективна, няма как да се преподава по обективен начин

Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии" заедно с представител на Светия синод? И какво означава това в контекста на нуждата образователната ни система да отговаря по-добре на нуждите на един бързо трансформиращ се съвременен свят...

публикувано на 07.04.25 в 12:56