Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европа е заплашена от енергийна криза

| обновено на 18.09.21 в 12:19
Снимка: БГНЕС

Европа може да изпадне в енергийна криза заради недостиг на количества природен газ, предупреди в интервю за предаването "Събота 150" на програма "Хоризонт" на БНР енергийният експерт от базирания в Брюксел мозъчен тръст "Брюгел" Симоне Таляпиетра. По думите му съвсем правилно е правителствата в различни европейски държави да вземат мерки, за да смекчат удара върху домакинствата:

"САЩ изпратиха съобщение преди няколко дни, с което предупреждават за възможна енергийна криза в Европа. Трябва да се надяваме на топла зима, защото при по-ниски температури ще изпитаме трудности с количествата газ предвид нивото на доставките. Може да бъдем изправени пред недостиг на количествата, заради което правителствата трябва да подготвят планове за реакции, които включват и основните индустриални потребители на газ", посочи пред БНР Симоне Таляпиетра:

"Настоящата ситуация, която виждаме с цените на газа и електричеството в Европейския съюз, е резултат на „перфектна буря“, причинена от редица фактори и заради търсенето, и заради предлагането.
При природния газ например през януари, февруари и март имаше много студена зима, която се отрази на необходимостта за повече отопление в домовете, следователно увеличи търсенето на газ. След това през пролетта и лятото имахме много високи температури, които доведоха до много по-високо потребление на електричество заради климатиците.

В същото време имаме повишено потребление на енергоносители в индустрията заради възстановяването на икономиката. Към това повишено потребление обаче трябва да прибавим и проблема с ниските нива на електроенергия, добита от вятърни централи, защото времето в Европа бе тихо, без много ветрове. Всичко това доведе до по-голямо търсене на газ, а в същото време имахме проблеми със снабдяването, тъй като Русия доставя по-ниски обеми на синьо гориво от очакваното. Държавите нямат възможност да попълнят резервите си, както обикновено се случва в топлите месеци.

В същото време ставаме свидетели как конкуренцията между Европа и Азия на пазара за втечнен газ става все по-голяма. Всичко това води до по-висока цена на тази суровина.

Трябва да отчетем и фактора цена на въглеродните емисии. Тя буквално изхвърча в небето, за да подкрепи преминаването към по-щадящи от въглищата енергоизточници. Всичко това доведе до ситуацията, която наблюдаваме и която вече предизвика реакция от повечето правителства. Знаете, че Италия, Испания, Франция се опитват да овладеят положението чрез краткосрочна намеса на пазара", каза още енергийният експерт от базирания в Брюксел мозъчен тръст "Брюгел" Симоне Таляпиетра.

Още по темата в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дмитрий Песков

Кремъл: Путин и Тръмп не са обсъждали териториални въпроси

За Русия разговорът между Путин и Тръмп е бил "много важен", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. И отбеляза, че и двете страни - Русия и Съединените щати - смятат за възможно мирно решаване на "конфликта", както той го нарече, в Украйна: Тръмп е разговарял с Путин, двамата са се съгласили на незабавни преговори "Предходната американска..

публикувано на 13.02.25 в 18:52
Тони Николов

Възможно ли е да се стигне до нова Ялтенска конференция?

Призракът на Ялта - с арогантността на големите, които се договарят някъде, витае  и трябва да бъде прогонен. Това заяви пред БНР Тони Николов, главен редактор на Портал Култура. Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е провел "дълъг и изключително продуктивен“ разговор с руския си колега Владимир Путин.  Двамата лидери са се споразумели..

публикувано на 13.02.25 в 18:25
Снимката е илюстративна.

Агенцията за закрила на детето поде информационна кампания за вредите от употребата на упойващи вещества

Ученици от столичната професионална гимназия "Елисавета Вазова" научиха повече за вредата от употребата на вейпове, райски газ и така наречената дизайнерска дрога от токсиколози от ВМА и болница "Пирогов".  Посещението им в училището е част от кампания на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), в рамките на която ученици от седми до десети..

публикувано на 13.02.25 в 18:20

Назначени са четирима нови зам.-министри

Четирима зам.-министри са назначени със заповед на премиера Росен Желязков, съобщи правителствената пресслужба. Стефан Бурджев и Стоян Тошев са назначени за заместник-министри на земеделието и храните, като от тези постове са освободени Деян Стратев и Мирослав Маринов. Бурджев е депутат от БСП Обединена левица, а Тошев от 2022 година до момента..

публикувано на 13.02.25 в 18:12

Правителството отлага с една седмица разглеждането на бюджетните законопроекти

Правителството отлага с една седмица разглеждането на законопроектите за държавния бюджет за тази година и за бюджетите на Държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса. Това става ясно от прието вчера решение на Министерския съвет. По предложение на министъра на финансите Теменужка Петкова се променя предходното..

публикувано на 13.02.25 в 18:03
След нападението в Мюнхен, 13 февруари 2025 г.

Афганистанец с отказана молба за убежище, известен на полицията, е нападателят от Мюнхен

28 души бяха ранени при терористично нападение в Мюнхен - десет дни преди парламентарните избори в Германия и в навечерието на Международната конференция по сигурността с участието на над 60 световни лидери. Президентът Радев ще участва в Мюнхенската конференция по сигурността Афганистанец без право на закрила се вряза с автомобил в група..

публикувано на 13.02.25 в 17:48
Емилия Милчева

Емилия Милчева: Ще има тематични мнозинства за регулаторите

Ще има тематични мнозинства за регулаторите. Такава прогноза направи пред БНР журналистът Емилия Милчева. "Много е важно какви хора ще се заложат там за следващите години, през които ще има политически сътресения, кризи, смени на правителства и т.н, но тези хора ще останат. Затова са всички тези баталии. Срокът е много къс. Без никаква подготовка..

публикувано на 13.02.25 в 17:35