Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изводите от времето на тежки здравни кризи са събрани в три филма

Снимка: Pixabay

Във време на пандемия и в деня, в който беше отчетено, че починалите от коронавиурус са над 20 хиляди, бяха представени 3 филма, посветени на поуките от здравните кризи у нас. Лентите са образователни и освен много въпроси дават и много отговори на неяснотите.

Трите образователни филма са на фондация MyCentury и ни връщат във времето на тежки здравни кризи, с които България се е справяла и от които може да извлекат полезни уроци и за сегашната Covid-пандемия.

Какво можем да научим от архивите за някои от най-тежките здравни кризи в най-новата българска история? Има ли в днешния ден, доминирани от коронавируса, поуки от овладяването на вируса ХИВ и борбата срещу туберкулозата през 50-те години? Каква е ролята на здравните медиатори за справянето със здравни кризи сред маргинализирани групи? Отговори на тези въпроси можете да откриете в трите шестминутни ленти. Автори на филмите са журналистите Велислав Радев и Джанет Бари, които искат да предизвикат обществено обсъждане на проблемите на здравната култура у нас, за да бъдат включени тези теми в учебните програми.

Според Велислав Радев това са филми с разкази от първо лице, а той ги определя по-скоро като журналистически, а не толкова като документални. Известни учени са участвали като консултанти: 

"Филмите са направени с финансовата подкрепа на правителствата на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия. Тези филми защо са здравни - защото в един момент ние започнахме да търсим начин да свържем тази история с днешната криза и започнахме както се започва от източниците - разказ от първо лице, свидетели на най-важните моменти на XX век. Ние се връщаме назад и нашата работа изследване от националната филмотека и също така други източници. Студия време има един изключително ценен документ за първите случаи на влизане на ХИВ в България. Филмите бяха подготвени като част от този проект, при подготовката участваха и академични учени.

Два от филмите са посветени на здравни кампании от близкото минало. Първият ни връща в 50-те години и разказва за туберкулозата и по-специално как България се е справила с жълтата гостенка:

Д-р Тонка Върлева, която представлява България в Глобалния фонд за борба срещу СПИН заяви, че у нас преди 80 години е имало ясна държавна политика и системен подход за справяне с туберкулозата:

"Със закон е регламентирано безплатното лечение на туберкулоза на всички български граждани и повсеместното ваксиниране. Това означава, че те са достигнали до всички - до най-малкото село и махала в България. По-късно към 2000 година има национални програми, които са финансово обезпечени за борба с туберкулозата. Имаме и подкрепа от Глобалния фонд като на практика Глобалният фонд кофинансираше изпълнението на Националните програми, които са ясно разписани в план за действие, финансов план и план за мониторинг.

Вторият филм е посветен на кампания срещу ХИВ с акцент върху факта, че през 80-те години у нас са тествани за недостатъчно проучения тогава вирус два милиона души:

Третият филм е посветен на медиаторите, които работят на терен в ромските общности. Лентата ни пренася в квартал „Кошарник“ на град Монтана и е заснета през пролетта. 

Филмите ще се разпространяват в платформата за дигитално образование на издателство „Просвета“.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл .

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00