Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Духовността е осакатена - ако някой иска да промени България, трябва да тръгне в тази посока

Проф. Григорий Вазов: Още не можем да разберем Вазов

Нашите политици са образовани, но без знания от гледна точка на духовност, на народ, казва наследникът на Вазовия род

проф. Григорий Вазов
Снимка: БГНЕС

Българинът има качеството когато не разбира нещо или да го обругава, или да го величае. Ние още не можем да разберем Иван Вазов. Това каза пред БНР проф. Григорий Вазов, ректор на Висшето училище по застраховане и финанси, правнук на Кирил, един от братята на Иван Вазов.

Григорий Вазов направи паралел между времето на Вазов и сегашната действителност.

Ще видите, че ние с нищо не сме се променили. Имаме онзи невероятен духовен и образователен бум, развитие на България веднага след Освобождението – първите поколения, които с романтичен ентусиазъм са искали да изградят нова България, след което отново всичко влиза в онова, което е в момента.“

Наследникът на Вазовия род сподели, че има мечта: „да задължа българина всяка година по един път да прочете „Чичовци“.

Едно малко книжле, цяла България. 1300 години са събрани като народопсихология в онзи негов невероятен хумористичен стил. Той прави велики неща в тази малка книжка.“

„Българският Бог е жив. Ще оцелеем. Ще имаме парламент, ще имаме правителство и отново напред в следващите 1300 години“, изтъкна проф. Григорий Вазов. Според него нашите политици са „образовани, но без знания от гледна точка на духовност, от гледна точка на народ“.

„Това е големият проблем. Да, прекрасно, по пет, по седем езика има вече нови, млади политици, прекрасни експерти, специалисти, но всичко това не можеш да го направиш без духовността на българина, без по някакъв начин да го накараш. Той ще продължи да се смее, ще продължи да страда, но това е неговата съдба, това е нашата съдба.“

„Народът на Вазов си е народът на Вазов - той и преди, и сега чака своите водачи - духовни и административни. За съжаление духовните водачи, ако ги имаше, щеше да има и добри административни водачи. За съжаление, духовността е осакатена. И това трябва да променим. Някой ако иска да промени България, трябва да тръгне в тази посока. Но тук резултатът е далечен. Той не може веднага да се кешира“, коментира проф. Вазов. 

Проф. Григорий Вазов в студиото на „Хоризонт“

В годините на социализма съществуваше само един Вазов, „застинал във времето“ и нищо друго, останалите ги нямаше, отбеляза проф. Григорий Вазов за Вазовия род, с чието проучване се е заел преди време и резултатът е в книгата „Хроники на Вазовия род“ на Катя Зографова.

„Но още много неща не са написани. Вазовият род не се е появил от нищото. Когато се появява Вазовият род, Сопот е бил един малък индустриален град, в Сопот е имало стъкларска фабрика, много силно развита манифактура. Навремето се е наричал „малък Манчестър“. Минчо Вазов, бащата и Кирко Вазов, неговият брат са имали невероятно развита търговия, два офиса – единият в Бущурещ, другият – в Молдова.“

„Този род не е икона, Иван Вазов не е икона. Това са обикновени хора. Моят прадядо не е бил икона“, каза още проф. Вазов.

За Иван Вазов има много „битки“ – първо баща му иска да го направи голям търговец, междувременно е избран от турските власти да учи медицина в Истанбул, но той категорично отказва, така на негово място заминава прадядото на Григорий Вазов – Кирил и става един от първите дипломирани лекари в новоосвободена България, разказа проф. Григорий Вазов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18