Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проекти на Община Созопол ни връщат към традициите и обичаите

9 автентични османски знамена са реставрирани по проект на общините Созопол и Одрин

Произведения на изкуството
Снимка: Славена Илиева

През 2013 и 2014 година Анастасия Колева е изпълнила проект на Община Созопол за опазване на културно-историческото наследство. Създадена е нова етнографска сбирка – „Сватбата", след направен ремонт на ритуалната зала в Созопол.

"Тя е впечатляваща с това, че съдържа автентични сватбени облекла, откупени от Община Созопол от частни собственици, с идеята да покажем на младите двойки кое е било ценното в изработката на самите облекла, които са били произведени специално за този ден и носят много специални символи. В сегашния проект ние опитахме да изработим с ръцете си тези нови символи, които да поставим в специални сватбени сувенири", каза за БНР Анастасия Колева от Общинския културен институт - музеен център Созопол.

Занаятчии обменят опит      Снимка: Славена Илиева

Проектът "Созопол и Одрин - обединени за култура и туризъм" по програма за трансгранично сътрудничество България - Турция, приоритетна ос "Устойчив туризъм" е продължение на вече изпълнения проект за сватбените облекла.

"Като представител на Общински културен институт - музеен център Созопол съм изключително впечатлена от дейността, която те много качествено реализираха в град Одрин. Това е реставрацията на тъкани, успяха да реставрират 9 автентични османски знамена. За мен беше много интересно да проследя самия процес, защото той е много специфичен и това, че самият музей притежава такова високо ниво на оборудване, с което неговите служители могат да реализират подобни ценни дейности в професията си", посочи Колева.

Кметът на Созопол Тихомир Янакиев получава благодарности   Снимка: Славена Илиева

Професор Радойнова е направила проучване за символиката на шевиците в празничните облекла, открити в Созопол.

"Ние успяхме да запазим нейния материал. Публикувахме и малка книжка, в  която са показани схеми на шевиците и са описани техните символики. Ценно е, защото никой от нас не си задава въпроса защо точно тази бродерия, защо точно в тези облекла, кой я е бродирал и имал ли е нещо предвид. Както във всяка картина ние намираме духа на автора в изображение в шевицата“.

Проведени са обучения по тъкачество, бродерия, бижутерия и плетачество.

"Във всяко едно от обученията ние имахме цел и постигане на краен резултат - изработване на рекламни сувенири. Смятаме, че ценността на всичко изработено с ръцете ни е много по-качествено, много по-смислено, отколкото всеки един купен, внесен сувенир. И тъй като градът ни предразполага към това с автентичните си сгради и улици, уникалните музеи, които имаме с много експонати и смятаме, че  ние трябва да заложим на популяризиране на местни занаяти. Изключително горда съм с това, че постигнахме и обучение по изработка на филе - така наречена бродерия върху рибарска мрежа с помощта на госпожа Димитринка Диамандиева, която е предоставила много собствени лични експонати, изработени от нейната майка и баба“.

Снимка: Славена Илиева

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Посветиха представление на Яфа Яркони

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57