Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Николов: При розите у нас отдавна не е розово

Държавата стимулира непроизводството и липсата на грижа в розовите насаждения, казва председателят на Асоциацията на розопроизводителите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

При розите в България отдавна няма нищо розово, казва Христо Николов, председател на Националната асоциация на розопроизводителите. Розопроизводителите не откриват своя сектор в разпределението на определените допълнителни 85 милиона лева за земеделие.

„Ние сме извън този бюджет, въпреки че като браншова асоциация ние и наши представители подкрепихме исканията на целия сектор земеделие, бяхме част от хората, които се бориха да бъде договорен този допълнителен бюджет, но в крайна сметка виждаме, че в него няма предвидени средства за нас“, обясни пред БНР Христо Николов.

„Онзи принцип, че на бебето му дават храна, когато плаче, не би трябвало да се отнася за сериозни въпроси като земеделието“, коментира той в предаването „Преди всички“.

Двата милиона, които Министерството на земеделието е отделило за розопроизводителите, нямат никакво отношение към актуализацията на бюджета и необходимостта от подпомагане като антикризисна Covid мярка, уточни Николов. По думите му въпросните 2 милиона ще бъдат разпределени сред стопани, които не са реколтирали и не са продали реколтата си.

Тоест обезщетение на тези, които не са влезли в кампания и които не са работили. От министерството пропускат факта, че няколкостотин стопани влязоха в кампания, бориха се с трудностите, внасяха данъци и въпреки това не можаха да приберат цялата си реколта и да реализират нормални количества и да имат нормални доходи.“

Христо Николов припомни, че при тях също е имало и поражения от градушките, за които нищо не е било предвидено, „а сега министерството иска да раздаде 15 милиона обезщетения за пострадалите от градушки плодове и зеленчуци“.

Ако ще обезщетяваме някого за градушки, нека обезщетяваме всички, призова той. Според него е престъпление публични средства да се изплатят за пострадали от градушки, които не са си направили труда да се застраховат, след като има държавен финансов инструмент за застраховане.

Сектор розопроизводство ангажира кампанийно над 40 хиляди души, има голям социален ефект и е доказано пострадал, подчерта Христо Николов.

„Този сектор не го обезщетяваш, а декларираш, че ще изплащаш обезщетение за лозарите, за гроздопроизводство, при положение, че те тази година ще имат може би най-добрата реколта от последните 7-8 години, при положение, че цената на гроздето е най-високата от 7-8 години насам. За какво ще ги обезщетяваме?“

Христо Николов прогнозира, че „следващите няколко години в розопроизводството ще бъдат катастрофални“.

Държавата стимулира непроизводството и липсата на грижа в розовите насаждения за сметка на съвестните стопани, обобщи Николов.

Той е категоричен, че занемаряването на розовите градини рязко и с геометрична прогресия води да развитието на неприятели и на болести.

„В момента създаваме местообитания на неприятели и на болести, като изоставяме огромни на брой и немалки като площ полета с маслодайна роза.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59