В интервю за предаването „Събота 150“ проф. Пол Роджърс, преподавател по международна сигурност от Университета в Брадфорд, направи анализ на споразумението AUKUS.
През 2016 година Франция и Австралия сключиха споразумение - формализирано три години по-късно - за строеж и доставка на 12 френски подводници за австралийската флота на стойност десетки милиарди евро. По изрично настояване на Канбера подводниците трябваше да са конвенционални - с дизелови двигатели. Впоследствие изискванията на австралийците се промениха. Тайно от французите, в продължение на няколко месеца те договориха със САЩ и Великобритания алтернативна сделка за доставка на атомни подводници. И по-рано този месец в Париж разбраха, че Австралия заменя споразумението си с Франция с дългосрочно стратегическо партньорство с Лондон и Вашингтон.
Професор Роджърс, кои са военните подбуди Австралия да предпочете англоамериканското сътрудничество пред френското в случая с AUKUS?
От гледна точка на Австралия - ако иска да има многоцелеви подводници с голям обсег на действие, които да се движат без необходимост от изплаване на повърхността презареждане, тя трябва да избере атомни подводници. Те са много по-скъпи. Освен това изграждането на такъв флот в Австралия ще бъде много сложно, защото е необходима голяма подготовка на кадри. А и Австралия на практика няма действаща ядрена индустрия.
Има само един реактор за изследователски цели, няма атомни електроцентрали, няма ядрени реактори във флота под никаква форма. Така че това е огромна инвестиция. Но австралийците очакват да получат от проекта способност да бъдат по-значима регионална военна сила. А Съединените щати имат голямо желание това да се случи, защото смятат Китай за все по-голямо предизвикателство в Югоизточна Азия, Източна Азия и Тихия океан.
Как AUKUS ще засили австралийския флот? Говори се много за подводници, ракети „Томахоук“, изкуствен интелект и киберзащита. Колко време ще бъде нужно Австралия да достигне този капацитет?
Изграждането на този капацитет ще отнеме време. Най-малко 10-15 години преди да има жизнеспособен флот с повече от една подводница. Проектът ще е дългосрочен, защото те ще трябва да изградят мащабна инфраструктура. Говори се, че подводниците ще бъдат изградени в корабостроителницата на Аделаида в Южна Австралия, но със значителна техническа помощ от Съединените щати.
Възможно е да се спрат и на британския тип атомни подводници, но според мен е малко вероятно. Основната нападателна подводница от клас „Астют“ се натъква на огромни трудности. Увеличават се разходите, има забавяне на производството, има дори механични проблеми. Докато американският клас „Вирджиния“ е много по-успешен. Затова смятам, че ще има много по-близко сътрудничество със Съединените щати.
Означава ли всичко това, че вместо да говорим за разоръжаване, по-скоро става дума за разпространение на оръжия, а това пък да доведе до ескалация на надпреварата във въоръжаването?
Има реален риск това да стане. Ако добавите нов клас подводници към значим регионален играч, тогава очевидно Китай ще реагира, вероятно като инвестира много повече в оръжия срещу подводници. Тогава вероятно редица други държави в Югоизточна и в Източна Азия ще се замислят как да отговорят. Японците със сигурност, но също и Тайланд, Филипините, дори Сингапур, чак до Индия. Те ще наблюдават много внимателно разходите за китайските въоръжени сили.
Трябва да отчетем, че това ще е много доходоносно за големите оръжейни компании - и за американските, и за китайските. Така че вероятността за надпревара във въоръжаването във флотите в Югоизточна Азия и Западния Пасифик доста се увеличава от решението за създаване на този пакт.
Така стигнахме неизбежно до Китай. Има ли сега по-голяма вероятност от въоръжен конфликт с Китай?
Мисля, че въоръжен конфликт е малко вероятен. Китайците не искат конфликт, но няма и да позволят други държави да представляват по-голяма заплаха за тях. Китай се развива бързо икономически и няма да минат много години, докато измести Съединените щати като водеща световна сила. Като такава сила Китай би предпочел да не харчи толкова много за отбрана, както в момента, защото би било по-добре да инвестира повече за решаването на проблемите си, които произтичат от статута на икономически гигант.
Ако се наложи обаче, Китай ще инвестира много повече в отбраната, а всеки тип надпревара във въоръжаването винаги поражда непредвидим риск от нестабилност. Макар и Китай да не желае война, рискът от война си остава и ще продължава да расте.
Китайците имат доста голям потенциал и възможности. През последните години те имат склонност да развиват флота си в други направления като строеж на самолетоносачи и въобще на много големи и качествени бойни кораби. Но те имат и голяма подводна флотилия. За тях няма да бъде много трудно през следващите 5-10 години да увеличат, и то значително, флота си. Дали ще го направят, това е отделен въпрос. Те може би се интересуват повече от разработването на системи за засичане на подводници, в което и без това вече са доста добри.
Това, което искат да имат китайците, е способност наистина да знаят кога австралийски, американски или британски подводници са в техни води. Мисля, че това е една от областите, в които ще видим нови разработки.
Като се имат предвид реакциите на Франция и други засегнати от AUKUS, може ли да направим заключението, че този пакт е нещо като англосаксонски геополитически опит за доминиране в Индийско-Тихоокеанския регион?
Не непременно. Очевидно Австралия със сегашното ѝ правителството, което е доста консервативно дясно, се вижда като голям играч и иска по-тясно сътрудничество със Съединените щати. Това до голяма степен е въпрос на статута, към който Канбера се стреми. Великобритания, която има сравнително малък боен флот, се концентрира изключително върху въоръжените с ядрени бойни глави кораби и върху двата си самолетоносача. Те са важни, но останалата част от британския флот е с ограничени възможности. Великобритания създаваше впечатление, че е голяма военноморска сила, но тези дни отдавна вече отминаха.
Не бива да забравяме, че французите също имат значителен интерес в Индийския и в Тихия океан и могат да бъдат значими играчи там. Да, французите са много гневни от това, което се случи. Страстите може и да поутихнат, но за известно време отношенията им с американците ще останат на ниско ниво. А тъкмо в този момент, когато Европа решава кои са приоритетите ѝ в областта на сигурността, Обединеното кралство избра да клони повече към Съединените щати.
Лифт карта от 25 лв. за деца и 40 лв за всички останали. Промоционалната цена на лифт картата ще е в сила и за студентския празник - 8 декември. Официалното откриване на сезона ще бъде в събота в 10:30 часа на плаца на Студенец. За празничната атмосфера и настроение през целия ден ще се има DJ със селектирана зареждаща плейлиста, а в ски..
Гръцкото правителство променя, но не отменя програмата "Златна виза" за граждани на държави извън ЕС. България премахна т.нар. "златни паспорти" през 2022 г. От началото на следващата година се променя програмата "Златна виза" за граждани на трети страни, които чрез закупуване на имот получаваха разрешително за пребиваване и придвижване в..
От този час тежкотоварните автомобили над 12 тона отново ще могат да преминават през Троянския проход, който 30 ноември беше затворен поради снеговалеж и навявания. Трасето е най-пряката връзка на Централна Северна България и на жителите на Плевен, Ловеч и Троян с Южна България. Не са добри условията за туризъм в планините, съобщиха..
"Франция се намира в повратен момент", предупреди финансовият министър Антоан Арман. Несигурността около бюджета на страната може да доведе до вот на недоверие в правителството на Мишел Барние утре. Тази вечер се очаква обръщение на Барние. Марин льо Пен заплаши френското правителство с вот на недоверие заради бюджета Неговата програма..
Страните от ЕС са готови на по-строги правила срещу тютюнопушенето и вейповете, подкрепяйки забрани на места на открито, сред които площадки и открити части от кафенета, предаде АФП. Препоръка, приканваща страните членки, да вземат мерки срещу пасивното пушене, ще бъде на масата за разговори на здравните министри на ЕС в Брюксел. Вероятно..
Полицаи от Лом разкриха извършител на телефонна измама. Криминално проявен мъж от Видинско върнал парите на възрастна жена от село Трайково. 900 лева за операция на очите на дъщеря си дала на мним лекар 73-годишна жена от ломското село Трайково. Случаят е станал на 5 ноември. След като оставила парите до табелата на селото, възрастната жена се..
В Софийския университет "Св. Климент Охридски" започва процедура, подкрепяща развитието на проектната докторантура по програма "Образование" 2021-2027 г. Програмата е амбициозна, макар да изглежда тривиална , посочи в интервю за БНР акад. Тони Спасов, заместник-ректор на университета по научно-изследователската и научна проектна дейност...
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..