"Категорично можем да твърдим, че ваксините защитават поне 12 месеца, тъй като това е периодът на активно наблюдение, който до този момент е приключен. Обсъжда се увеличаване на валидността на ваксинационните сертификати. Вероятно за хората, които нямат придружаващи заболявания, няма да се наложи поставяне на допълнителна доза от ваксината". Това заяви пред БНР проф. Илко Гетов, представител на България в Европейската агенция по лекарствата и уточни, че единственият начин за защита от Covid-19 остава ваксинирането.
Д-р Аспарух Илиев: Бустерна доза е препоръчителна при някои групи хора
Проф. Гетов допълни:
"Очаквам в началото на октомври да има вече официално разрешение от Европейската агенция по лекарствата за трета доза на ваксината на Пфайзер/Бионтех (Comirnaty)".
По думите му в документацията, която е подадена за одобрение на трета доза, има данни от клинични изпитвания и наблюдение на пациенти и предположи, че ще бъде взето положително решение.
"Официална местна препоръка за трета доза има в 10 държави от ЕС, сред които и България, условията са еднакви - хора над 65-годишна възраст, с отслабен имунитет, на терапия, хора в социални домове", обясни той.
Според него заради лошото ниво на ваксиниране на населението България върви към ваксинационен локдаун.
Той подчерта, че трябва да се обясни на хората, какво ще се случи, ако не покрием праговете от минимум 65-70% от населението да са ваксинирани:
"Ето първия факт - от днес сме в тъмно червената зона на САЩ за пътувания, т.е. не се препоръчва на граждани на САЩ да пътуват до България".
"Вирусът се изменя и се старае да продължи да съществува. Идеята е с ваксините да спрем мутирането му, за да не се появяват нови варианти", обясни проф. Илко Гетов.
Експертът коментира, че усилено се работи по създаване на лекарство срещу Covid-19, но категорично подчерта, че "каквото и лекарство да се появи, т.е. да бъде разрешено за употроба, то няма да се продава свободно в аптеките".
Интервюто на Снежана Иванова с проф. Илко Гетов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
С изложбите "Азбука и история" и "Свети Методий Славянобългарски" ще бъдат отбелязани 1 140 години от успението на Свети Методий. Експозицията беше открита вчера в Националната библиотека "Свети Свети Кирил и Методий". Изложбата "Азбука и история" е част от програмата "Пътуващи експозиции" на Държавния културен институт към..
Много е вероятно правителството да спре да съществува след влизането в еврото . Постигането на тази задача обаче може да се окаже и голямо изкушение да продължи . Това мнение изрази пред БНР политологът Георги Проданов. Той допуска, че "с всичките недостатъци и съмнения" в него, правителството може да изкара пълен мандат, но оценява..
В рамките на петъчния парламентарен контрол в Народното събрание участие ще вземат 13 министри. Първи на депутатски въпроси се очаква да отговарят заместник-министър председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов и Мирослав Боршош, министър на туризма. 29 са въпросите към министъра на регионалното развитие и..
Покривът на Националната гимназия по приложни изкуства в Трявна е изгорял след пожар, пламнал около 3 часа тази нощ. Учениците от пансиона, които са били на учебна практика по време на ваканцията, са изведени своевременно . Няма пострадали и ранени, посочват от ръководството. Работата на пожарникарите на терен продължава. Причините за..
В Плевен излизат на протест довечера заради лошото състояние на пътищата. Общественото недоволство нарастна след катастрофата при местността "Хумата", в която загина 12-годишната Сияна. Кметът на Телиш, където загина 12-годишната Сияна: Играем на руска рулетка! В социалните мрежи се организира протест тази вечер от 18 часа пред..
От Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" предлагат отсъствията на ученици по домашни причини, които преди година бяха увеличени от 10 на 15 по настояване на родители - да бъдат намалени до 7-8, за да се увеличи ефективното учебно време на българските ученици. Пред "Хоризонт" Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование", обоснова..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват . Няма да се изненадам, ако си го хапнем като прясно българско агнешко." Това обясни пред БНР съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) Симеон Караколев. От НОКА ще..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..