Освен това зрителите могат да видят и видеоразказа от поредицата „ФотоФигури“, посветен на проф. Бояджиев: „Цочо Бояджиев. Миг от много времена“, на който автор е Еми Барух, журналист и преводач.
"Фотографията като убежище за мен означва бягство от тегобите на ежедневието. Като напусна пределите на София към трънския край, за да снимам там всеки четвъртък, изпитвам истинско облекчение...", каза пред БНР проф. Цочо Бояджиев.
"Идеята е да открием и предложим на хората необикновеното, необичайното, възхитителното във всекидневното и баналното, което всъщност крие в себе си неподозирани дълбини, които фотографията е способна да извади наяве...", каза още проф. Бояджиев.
"Видеоразказа от поредицата „ФотоФигури“, посветен на проф. Бояджиев: „Цочо Бояджиев. Миг от много времена", е свързан с чудото на фотографирането", посочи пред БНР Еми Барух.
"Снимката улавя един миг, но този миг е свързан с много времена, времето преди и след снимката...както и това, което пък зрителят си представя за снимката. В тази метафора на мига се съдържа и една от привлекателните страни на фотографията, чувствителността на окото, което успява да концентрира времето в едни кадър", посочи още в "Хоризонт до обед" Еми Барух. По думите и точно това показва и изложбата "Убежище".
"В един детайл виждаме цяла една картина...посетете тази изложба, за да усетите възторга от осмислянето и измислянето на живота", заяви още Барух.
"Убежище" е обяснение в любов към човека от страна на проф. Бояджиев, каза още Еми Барух.
Още по темата в звуковия файл.
Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.
Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..
Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..
Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..
Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Не мисля, че новата формация на Корнелия Нинова има бъдеще. Това заяви пред БНР Румен Овчаров, бивш министър на енергетиката и бивш висш функционер в..