Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Драганов: Има пълно неразбиране какво представлява туристическият бизнес

Бизнесът: "60:40" да подпомага онези, които държавата ограничава със заповед

Румен Драганов
Снимка: Ани Петрова, БНР

Последните промени в условията за кандидатстване по мярката "60:40" се оказват най-големият проблем за бизнеса. От туристическия и ресторантьорския бранш твърдят, че така се ограничава достъпът им до помощта, а от Асоциацията на заведенията дори казват, че тази форма на подкрепа е единствено към държавните предприятия. 

С такива позиции от бранша отидоха на срещата в Министерството на икономиката представителите на туристическия сектор - хотелиери, ресторантьори и конгресния туризъм. Там разговорите се водят и с екип на Министерство на туризма. 

Йоан Младенов от Българското конгресно бюро коментира пред БНР, че последният редизайн на мярката "60:40" е оставил извън критериите за получаване на компенсации голяма част от засегнатите компании, които са със спад от над 90% в оборота:

"Апелираме властта да влезе в малко по-голям детайл на индустриите".

По думите на Ричард Алибегов от Асоциацията на заведенията първите 6 предприятия, които са взели милиони, са държавни предприятия:

"Подразделения на "Марица-изток", "Арсенал", "Български пощи", т.е. те отговарят на 40% спад в оборота. Представете си, ако един частен бизнес има 40% спад в оборота повече от месец - той е фалирал. Това е една чиста държавна дотация за държавните предприятия".

Алибегов подчерта, че в момента оборотът на заведенията е същият като 2019 г., но поради увеличените разходи, нямат печалба:

"Ние сме на мнение, че когато държавата ограничава един бизнес - нашият бизнес е ограничен в работно време, в капацитет - тя трябва да го подпомогне. И не е нужно да се гледа спад на оборота, защото той не е реален. Новият дизайн на мярката "60:40" трябва да подпомага всички бизнеси, които държавата ограничава със заповед".

Ричард Алибегов заяви, че от асоциацията нямат доверие в държавата, защото месеци наред се водят разговори с различни министри, но ефект от това няма.

Снимка: БНР

В предаването "Нещо повече" Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценка на туризма, коментира, че в управляващите има пълно неразбиране за това какво представлява туристическият бизнес:

"Към туристическия бизнес се отнася голяма част от населението. Сега, когато правим някаква мимикрия от рода на това, че се помага, са пропуснати цели сектори, които са спрени със заповед на министъра. При такова спиране на бизнеса в страните от Европа в същото време министър-председателите обявяваха, че подкрепят този бизнес с "Х" милиарда евро".

По думите му държавата трябва да раздели всяка отделно направление в туризма и да се види какво да се направи във всяко едно.  

Интервю на Людмила Железова с Румен Драганов и репортаж на Наталия Ганчовска в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва осъвременяване на музея "Васил Левски" в Ловеч

Музеят "Васил Левски" в Ловеч, който съхранява най-голямата колекция от лични вещи на Апостола започва реализацията на проект за осъвременяване на експозицията си. Проектът се   финансира от министерството на културата и е за малко над 80 хиляди лева, поясни Елена Георгиева, главен експерт в "И ще даде възможност да се създаде нова концепция и..

публикувано на 22.01.25 в 16:42

Увеличава се заболеваемостта от грип и респираторни заболявания в Кюстендилска област

Ситуацията с грипа и респираторните заболявания в Кюстендилска област е доста динамична, според сводката на РЗИ. Така за периода 13-19 януари е била 141,04 на 10 хиляди население. Все още не са достигнати епидемичните стойности, отбеляза д-р Илияна Кръстева от инспекцията "Следим заболеваемостта. Не знам кога ще стигнем прага. Въпроса е че..

публикувано на 22.01.25 в 16:38
Лична помощ

АСП е платила всички помощи, дължими по Закона за социалното подпомагане за декември

В понеделник Агенцията за социално подпомагане (АСП) е платила всички помощи, дължими по Закона за социалното подпомагане за месец декември. Слушатели на БНР сигнализираха в края на миналата седмица, че средствата закъсняват, тай като обичайно са превеждани до средата на месеца. Формално закъснение няма, тъй като плащането не е с фиксирана..

публикувано на 22.01.25 в 16:37

Обвинения за пловдивски бизнесмен за незаконен добив на инертни материали в коритата на Марица и Чая

Районната прокуратура в Пловдив повдигна обвинения на пловдивски бизнесмен, съпругата му и двама служители на фирмата им за добив на инертни материали в коритата на реките Марица и Чая.        Добивът е извършван от началото на миналата година досега в землищата на селата Чешнегирово, Катуница и Рогош. С помощта на сепаратор, багери и камиони..

публикувано на 22.01.25 в 16:32
Георг Георгиев

Министърът на външните работи заминава за Мускат, за да посрещне освободените български моряци

Властите в Сана, Йемен, потвърдиха, че капитанът и помощник-капитанът на кораба Galaxy Leader Любомир Чанев и Данаил Веселинов са освободени и са на път към Мускат, Оман - това съобщи евродепутатката Елена Йончева на страницата си във ФБ. Самата тя е в Мускат и ги очаква. Хутите са освободили екипажа на кораба "Галакси лийдър" Йончева..

публикувано на 22.01.25 в 16:30
главен инспектор Радостин Върбанов

Силистра: За последната седмица водачите, седнали зад волана пили, са по-малко от тези, употребили дрога

Повече са случаите на водачи на моторни превозни средства, седнали зад волана след употреба на наркотици, отколкото на алкохол, за последната седмица, съобщават от полицията в Силистра. Само две са регистрираните пътнотранспортни произшествия, при които са нанесени материални щети, но няма пострадали хора. За изминалата седмица петима водачи са били..

публикувано на 22.01.25 в 16:18

Банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите

През 2025 година банките на българския пазар очакват проблеми с платежоспособността на клиентите  по обслужването на техните кредити и прогнозират една не съвсем добра финансова година.  Все повече банки заделят значителни разходи, за да посрещнат евентуална обезценка на финансовите си активи , заяви пред БНР финансистът Десислава..

публикувано на 22.01.25 в 16:06