Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се разказва история в образи - майсторски клас в НБУ за телевизионна журналистика

Анна Цолова и Дарина Сарелска в студиото на „Хоризонт“
Снимка: Борислава Борисова

„В един момент в телевизията рязко се промениха правилата на играта. Аз имам самочувствието, че знам как се прави телевизия, но това, което в момента се прави в телевизиите, аз не мога да го правя. Това е някакъв друг бизнес.“ Това каза пред БНР Дарина Сарелска, преподавател по телевизионна журналистика в САЩ, преди това  дългогодишен продуцент в bTV и директор на новините на NOVA.

Анна Цолова, журналист и преподавател по публична реч посочи в предаването „Преди всички“, че никой от новинарските и публицистични предавания в националните телевизии не се е обърнал към нея през последните 4 години, откакто не е в активната журналистика.

„Дали аз бих искала да се върна, е съвсем друга тема… В активната журналистика в този й вид не бих се върнала.“

Сарелска и Цолова са част от майсторски клас в Нов български университет, в който се включват още журналистът Миролюба Бенатова и операторът Благой Момчилов.

Участниците в майсторския клас ще се обучават как се разказва история в образи и защо е важно първият кадър да хваща окото, а последният - да създава спомен.

„Когато Дарина приключи докторантурата си в САЩ, спонтанно се роди идеята – а защо да не направим нещо. Направихме контакт с университета, те ни подадоха ръка“, разказа Анна Цолова. Тя е категорична, че „тази професия се учи в практиката, не става по време на лекции“, а учебният радио-телевизионен комплекс на НБУ е уникален по рода си и респектиращ.

„Мъчно ми беше, че преподавам на американски студенти, които, все си мисля, че и без мен могат да се оправят в тази професия. Мисля, че мога да съм много по-полезна на български студенти по журналистика и по телевизионна журналистика конкретно“, изтъкна своя мотив да се включи в проекта Дарина Сарелска.

Благой Момчилов е човекът с невероятно око за телевизия, за разказ, за история“, допълни тя. „Вярваме, че в този комбинация можем да дадем много.“

„Има много голям интерес към това, което предлагаме с НБУ. Обмисляме да го направим трайно във времето, да не е еднократно събитие“, отбеляза Дарина Сарелска.

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Бесарабско отпразнуваха 24 май

В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната  култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..

публикувано на 25.05.25 в 08:41

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..

публикувано на 25.05.25 в 08:18
Духовниците се опасяват, че законовите промени ще ограничат дейността им само в храмовете

Младите четат Библията – духовността и добродетелите отново на дневен ред

Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..

публикувано на 25.05.25 в 07:03

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания и за ин витро процедури

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата е на Фондация „Искам бебе“ и стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на лаборатория в страната важни репродуктивни изследвания бяха на..

публикувано на 25.05.25 в 06:26
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..

публикувано на 24.05.25 в 10:04

Историята и гозбите на Бутово и Мусина, сладкишите на жените в Бяла черква

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..

публикувано на 24.05.25 в 06:50