Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За книгата “Червеният терор без маска“ и кой е Стефан Богданов

Снимка: Фейсбук/ ciela.com/cherveniyat-teror-bez-maska.html

Стефан Богданов е изключителна фигура в комунистическата партия и безпрецедентна, защото той е единственият високопоставен член на компартията, който едновременно е и съветски агент и който оставя спомени, писани по време на тоталитарния период“, каза пред БНР журналистът Христо Христов.

Изказването му е по повод книгата, създадена заедно с Петър Богданов - “Червеният терор без маска. Спомени, записи и разговори от, със и за съветския агент, комунист, началник в Държавна сигурност и едновременно с това политически затворник и дисидент Стефан Богданов”.

"Книгата не съдържа само неговите спомени / на Стефан Богданов - бел.ред./ . За първи път човек от комунистическо семейство, наследник на пряка жертва, си позволява да разкрие дълбочинана на репресията, изипитало цялото семейство - това е д-р Петър Богданов. Две разтърсващи истории са разказани от него в книгата...", каза още Христов.

„Решението за книгата не беше трудно. Аз чаках десетки години някой да се занимае сериозно с този период от историята на България.  В лицето на Христо Христов намерих достоен човек и журналист, заедно да се обърнем към тези черни страници от историята на страната и на нашето семейство в частност“, посочи пред БНР д-р Петър Богданов, син на Стефан Богданов. Той живее в Германия от средата на 80 - те години.

"Неговите приятели му казваха винаги - Стефане, ти си винаги бил вътрешната опозиция...Той излезе от партията чак след самоубийството на майка ми...Защото той тогава разбра, че всичко е било напразно...Като го изключиха от партията за втори път, аз му казах - Най-после си там, където трябва да бъдеш...", спомни си още д-р Петър Богданов.

Изследването„Червеният терор без маска“ от Петър Богданов и Христо Христов съдържа свидетелство от първо лице за терора и насилието чрез, които БКП е управлявала България след 9 септември 1944 г.

Повечето свидетелства на съвременници на тоталитарната система в България от периода след края на Втората световна война се появяват едва след нейния крах, когато страхът от нови репресии върху самите жертви или техните близки постепенно изчезва. Малцина са тези, осмелили се да запишат своите спомени по време на самия режим, а на пръстите на едната ръка се броят авторите, които, преди да бъдат хвърлени в месомелачката на насилието на комунистическата партия, са нейни верни кадри.

Три десетилетия след краха на комунистическия режим в България мащабното издание съдържа както разтърсващия мемоар „Две смърти няма, а без една не може“ на Стефан Богданов – бивш комунистически функционер, превърнал се в жертва на режима, така и допълнителни текстове на сина му Петър Богданов и изследователя Христо Христов.


Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..

обновено на 22.04.25 в 18:52

Музикалният спектър на Георги Киров – D-ZastA

Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители.  Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..

публикувано на 22.04.25 в 13:40

Започва Седмицата на камерната музика в Добрич

Юбилейното издание на Седмицата на камерната музика започва днес в Добрич.  Отбелязването на музикалното събитие, започнало преди точно 50 години в добруджанския град и носещо името на своя създател композиторът Константин Илиев, ще продължи чрез  различни прояви на сцената на Органовата зала в четири поредни вечери. На сцената на..

публикувано на 22.04.25 в 10:20
Йордана Куршумова

Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени?

Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това.  Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение.  Едно изкуство, което..

публикувано на 20.04.25 в 06:30
Стефан Македонски

Спомени за Стефан Македонски

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..

публикувано на 17.04.25 в 18:38
Павел Балев

Скандинавска сюита от Владигеров прозвуча премиерно в Китай

Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини.  Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..

публикувано на 17.04.25 в 18:20
Славил Димитров

Славил Димитров с наградата за диригентско майсторство от Хоровите празници в Шумен

Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..

публикувано на 17.04.25 в 18:00