Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Мирослав Спасов: Досега не се е случвало да се удължава срок на годност на ваксини

Децата не са толкова виновни за разпространението на Covid, колкото неспазващите мерките възрастни, смята общопрактикуващият лекар

Снимка: БГНЕС

Никога досега не се е случвало да се удължава срок на годност на ваксини. Това каза пред БНР общопрактикуващият лекар и педиатър д-р Мирослав Спасов. Той заяви, че като лекар го притеснява прилагането на подобни ваксини с изтекъл и удължен срок на годност, с оглед на бъдещи нежелани реакции.

„За първи път в практиката си ставам свидетел на такова нещо – да се удължи срок на годност на ваксините. По тази логика при деца, ако изтича срок на годност на ваксините, защо не се удължава срокът и да се прилагат безопасно? Аз лично тези флакони няма да ги приложа на своите пациенти, дори да ми се молят“, каза д-р Спасов в предаването „Преди всички“.

От РЗИ – София са обяснили на общопрактикуващия лекар, че чакат инструкции от Министерството на здравеопазването за евентуално удължаване на срока на годност за 3 месеца.

„Мен това лично като лекар ме притеснява. Хората, които бяха планирани за втора игла, ги върнах, защото чакам официално становище.“

Медикът е отправил официално питане до компанията производител – „Пфайзер“ и очаква отговор, като уточни, че би го считал за по-меродавен от разпореждане официалните институции, „защото в крайна сметка става дума за лекарство“.

Относно т.нар. фалшиви сертификати Мирослав Спасов коментира:

„Имаме ли такива данни регистрирани? Хванат ли е фалшив сертификат? Доказано ли е че лекар и пациент са участвали в такава схема? Докато няма официална информация, докато няма реакция от властите, всичко останало остава в сферата на приказките и догадките. От началото на пандемията какви ли не чухме.“

Във ваксинационните пунктове се минава към една масовка и не се отделя внимание на детайла, а се отмята имунизацията и това крие рискове“, посочи още Спасов по повод опасенията на хората от странични реакции от ваксините. 

Българският гражданин няма доверие на официалната медицина, няма доверие на лекарите“, смята той.

Процентът на обхват на имунизацията срещу Covid при пациентите си над 12-години д-р Спасов определи като „изключително малък“.

„Не повече от 12 са. Имам имунизирани и няколко бременни – 6-7, при тях всичко е наред.“

Мирослав Спасов е на мнение, че децата не са толкова виновни за разпространението на Covid, основният проблем по думите му са възрастните, които не спазват противоепидемичните мерки и не желаят да се имунизират.

В неговата практика няма деца, които да са постъпили в болница с диагноза коронавирус, има две карантинирани деца, „които го карат лекичко“. Нежеланието на родителите на децата на бъде провеждан PCR тест е основен проблем на лечението в детска възраст, отбеляза педиатърът.

Има утвърден алгоритъм за лечение на пациенти с коронавирус и всеки общопрактикуващ лекар е запознат с него и го следва, напомни д-р Мирослав Спасов и призова:

„Молбата ми е всички граждани да не посягат към антибиотиците безразборно. (…) Да не се започва лечение на сляпо, със съвет от комшията или някой вече преболедувал.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59