Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ръководителите на МВФ винаги са били под прицел от всякаква гледна точка

Проф. Даниела Бобева: Дебатът е дали е временна тази инфлация, или е дългосрочна

Кризата не е еднаква за всички, инфлацията трябва да се гледа по групи стоки

Даниела Бобева
Снимка: БГНЕС

"Дали сме на прага на световна енергийна криза ще се реши в следващите седмици". Това заяви пред БНР икономистът проф. Даниела Бобева, вицепремиер в правителството на Пламен Орешарски.

Тя уточни, че ситуацията с енергетиката в глобален план е много сложна, а още по-сложна е в ЕС, който до голяма степен в енергийния си микс включва газ:

"Голяма част от бизнеса работи с газ, голяма част от европейските домакинства са газифицирани. Не само петролът, но и газът оказва съществено влияние върху стабилността на енергийните доставки и на цените в ЕС. Средата отвън е доста неблагоприятна. Няма единно мнение дали това е ситуация, или е тенденция. Дебатът е дали е временна тази инфлация, или е дългосрочна".

Според нея този проблем може да се разреши в краткосрочен план, ако станат по-ясни отношенията между Русия и Европа по отношение на газовите доставки

"Ако се абстрахираме от кризата с газа, нещата щяха да се развиват пак по посока инфлация, но нямаше да има шок върху цените, произлязъл от цените на газа. След Covid кризата започна много динамично възстановяване на световната икономика. Търсенето на енергоносители покачи цените, но това не изглеждаше толкова шоково, но възникнаха проблеми от Китай, свързани с прекъсване на доставките заради проблеми с пристанищата. Инфлацията се движи както от проблемите с енергетиката, така и с фундаменталните фактори, свързани с възстановяването", коментира икономистът.

По думите ѝ прекомерно големите потоци, които държавите са "изсипали в домакинствата и в корпоративния сектор" няма как да не се отрази на инфлацията:

"Теорията казва, че колкото си по-щедър в тези мерки, толкова по-дълга ще е инфлацията, това казва теорията". 

Проф. Бобева подчерта, че мерките, които бяха приложени преди Covid кризата в България, са били за повишаване на доходите, стремейки се да се доближат доходите ни до средноевропейските, което не съответства на производителността, което води до инфлация.

"Кризата не е еднаква за всички. Инфлацията трябва да се гледа по групи стоки, а не общо", обясни тя.

Според проф. Бобева българското правителство в момента няма нито една мярка за компенсиране на поскъпването на тока, която да е ясна и да тръгне веднага.

"Фирмите имат нужда от подкрепа сега, а не тепърва да се мисли евентуално. Трябва да се мисли, че ако не се състави редовно правителство и то максимално бързо, наистина можем да пострадаме доста. Имаме нужда от работещ парламент", категорично заяви икономистът и добави, че пропуснатата година за реформи ще бъде "плащана дълго време".

Прогнозата ѝ е, че България няма да се справи без нови ядрени мощности.

В предаването "Неделя 150" проф. Даниела Бобева коментира скандала с обвиненията срещу управляващия директор на МВФ Кристалина Георгиева (за манипулиране на данни в полза на Китай в класацията "Да правиш бизнес", докато още е била в Световната банка - б.р.):

"Унизително е това, че в България нямаше нито едно изказване, в което обективно да се коментират нещата, свързани с този скандал. Международните финансови институции са поставени под сериозен вътрешен натиск, защото са политически институции. ... Ръководителите на МВФ винаги са били под прицел от всякаква гледна точка".

Проф. Бобева изказа мнение, че правенето на класацията "Да правиш бизнес" трябва да бъде преустановено, след като създава проблеми и не може да се използва от държавите членки, които са акционери в тези институции.

Интервюто на Явор Стаматов с проф. Даниела Бобева в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Четирима ще се борят за директор на ПГТЕ

Няма желаещи за директори на две училища в област Монтана

Няма желаещи за директори на две училища в област Монтана. Процедурата е прекратена за Професионалната гимназия по лека промишленост в Монтана и основно училище "Кирил и Методий" в ломското село Замфир. За 8 училища ще има конкурси за директори 15 са кандидатите за директори на 8 училища в област Монтана. Няма недопуснати, уточняват от..

публикувано на 25.07.25 в 13:47

Платформа помага в управлението и превенцията на хроничния стрес и професионалното прегаряне

Иновативна платформа за управление и превенция на хроничния стрес, бърнаута и менталното здраве помага още преди появата на клинични симптоми.  Разработката е дело на млад екип от амбициозни бизнес дами, с практика и опит и в науката.  Радостина Минина от екипа на Practical Stress е част от екипа на платформа за превенция на хроничния стрес...

публикувано на 25.07.25 в 13:35

Президентът Радев: КС не отстрани пороците в Конституцията

Пороците в Конституцията, допуснати от сглобката, не бяха отстранени от Конституционния съд.  Така президентът Румен Радев коментира това, че вчера КС не успя да събере мнозинство по искането на държавния глава и депутати от "Възраждане", "Има такъв народ" и БСП да обяви за противоконституционни текстовете от Шестата поправка в Основния закон,..

публикувано на 25.07.25 в 13:32

На първо четене: Приеха три проекта, които уреждат увеличението на заплатите на младите лекари

Депутатите приеха на първо четене три от проектите за промени в Закона за лечебните заведения, които уреждат увеличението на заплатите на младите лекари . В тях се предвиждат различни механизми за ръст на възнагражденията.  Управляващите от ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и ИТН предлагат - заплатите на младите лекари да продължат да са обвързани с..

публикувано на 25.07.25 в 13:26
Професор Мишел Стравшински

Проф. Мишел Стравшински: Много специалисти се връщат в Израел заради засилващия се антисемитизъм

Професор Мишел Стравшински е възпитаник на Масачузетския технологичен институт. Повече от 10 години е работил, а накрая оглавявал изследователския отдел на Банката на Израел. Преподава в Еврейския университет в Йерусалим и Университета в Тел Авив. Публикува статии във водещи списания по целия свят. Сред най-известните му трудове са..

публикувано на 25.07.25 в 12:40

Полицията в Благоевград спаси 13-годишно момиче, избягало от дома си

Само в рамките на 15 минути полицията в Благоевград спаси 13-годишно момиче, избягало от дома си.  По непотвърдена информация детето направило опит да сложи край на живота си. Сигналът за изчезналото дете е подаден снощи от майката. Полицейските служители незабавно предприели оперативно-издирвателни действия и уведомили всички налични..

публикувано на 25.07.25 в 12:40

Инна Церовска: Приятно ми е, че ни нареждат в топ 10 в Европа на Шекспировите фестивали

В последните години започнаха да наричат тези театрални събития в Паталеница фестивал. И съм приятно изненада, че оценката на изследователите, които изследват гражданските Шекспирови фестивали в Европа, ни сложиха в десетката, сподели в интервю пред БНР Инна Церовска, създател на школата и артдиректор. "След като правиш нещо с огромна любов..

публикувано на 25.07.25 в 12:32