Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Венелин Тодоров е носителят на голямата Награда „Джон Атанасов“ за 2021 година

Президентът Румен Радев връчи награди на името на Джон Атанасов
Снимка: Президенство

На 4 октомври се навършват 118 години от рождението на Джон Атанасов, българският изобретател, създал един от първите електронни цифрови компютри. На негово име е учредена инициативата награда "Джон Атанасов". Престижните отличия са за изявени в световен мащаб млади български учени, постигнали изключителни резултати в областта на компютърните науки и технологиите. Президентът Румен Радев връчи отличията на лауреатите в различните категории на церемония на „Дондуков“ 2. 

"Вече 19-та година президентството е трибуна на вашите върхови постижения като млади учени и на забележителните успехи  на нашите ученици в олимпиадите по информатика и информационни технологии. От самото създаване на конкурса през 2003 година досега всички тези млади хора са личности вече със забележителни кариери. Като президент на Република Българи аз се гордея с техните постижения и с факта, че много от тях ръководят научни лаборатории, звена в едни от най-престижните университети в света - факт, с който трябва да се гордеем всички. И не само това- техните постижения са добре известни сред научния елит в света. И те се прилагат в едни от най-развитите страни, защото водят до върхови резултати в различни важни области - науката, образованието, икономиката, медицината, сигурността на информацията. Вие ни давате с вашите постижения увереност, че България има бъдеще като модерна европейска държава“, каза Румен Радев.

Президентът Румен Радев връчи награди на името на Джон Атанасов    Снимка: Президентство

Носител на голямата награда „Джон Атанасов“ за тази година е 34 годишният доктор по математика Венелин Тодоров, който работи в България в Института по информационни и комуникационни технологии на Българската академия на науките. 

"Огромна привилегия за мен като завършил и работещ в България е да получа тази награда, защото разбрах, че аз съм вторият работещ в България и завършил тук, който я получава. Всички останали участници работят в чужбина. За мен това е признание и за българската наука", каза за БНР Венелин Тодоров.

Основните постижения на Венелин Тодоров са свързани със създаването на високоефективни подходи за оптимизация на алгоритми и моделиране на сложни системи. Разработените от учения алгоритми намират приложение при моделиране на невронните мрежи в изкуствения интелект, киберсигурността, високопроизводителните пресмятания в квантовата механика и финансовата математика. 

"Квантовите компютри е хубавото, че те могат да извършват много по-бързо изчисленията и това като се внедри има такава точка по програма "Цифрова Европа", според която до 2030 година Европа трябва да разполага с периферни и неутрални клъстерни възела и да разполага с първия си квантов компютър. Това ще подпомогне постигането на една от целите по тази програма"

Разработките на Венелин Тодоров се използват с успех при изготвянето на по-точни прогнози при атмосферни процеси при пренос на вредни емисии, за въздействието върху човешкото здраве, устойчиво земеделие и екология: 

Младият учен ще остане да работи в България.

"Надявам се тук да остана, средата е добра. Искам тук да остана".

Президентът Румен Радев връчи награди на името на Джон Атанасов    Снимка: Президентство

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12