"Вече 19-та година президентството е трибуна на вашите върхови постижения като млади учени и на забележителните успехи на нашите ученици в олимпиадите по информатика и информационни технологии. От самото създаване на конкурса през 2003 година досега всички тези млади хора са личности вече със забележителни кариери. Като президент на Република Българи аз се гордея с техните постижения и с факта, че много от тях ръководят научни лаборатории, звена в едни от най-престижните университети в света - факт, с който трябва да се гордеем всички. И не само това- техните постижения са добре известни сред научния елит в света. И те се прилагат в едни от най-развитите страни, защото водят до върхови резултати в различни важни области - науката, образованието, икономиката, медицината, сигурността на информацията. Вие ни давате с вашите постижения увереност, че България има бъдеще като модерна европейска държава“, каза Румен Радев.
Носител на голямата награда „Джон Атанасов“ за тази година е 34 годишният доктор по математика Венелин Тодоров, който работи в България в Института по информационни и комуникационни технологии на Българската академия на науките.
"Огромна привилегия за мен като завършил и работещ в България е да получа тази награда, защото разбрах, че аз съм вторият работещ в България и завършил тук, който я получава. Всички останали участници работят в чужбина. За мен това е признание и за българската наука", каза за БНР Венелин Тодоров.
Основните постижения на Венелин Тодоров са свързани със създаването на високоефективни подходи за оптимизация на алгоритми и моделиране на сложни системи. Разработените от учения алгоритми намират приложение при моделиране на невронните мрежи в изкуствения интелект, киберсигурността, високопроизводителните пресмятания в квантовата механика и финансовата математика.
"Квантовите компютри е хубавото, че те могат да извършват много по-бързо изчисленията и това като се внедри има такава точка по програма "Цифрова Европа", според която до 2030 година Европа трябва да разполага с периферни и неутрални клъстерни възела и да разполага с първия си квантов компютър. Това ще подпомогне постигането на една от целите по тази програма"
Разработките на Венелин Тодоров се използват с успех при изготвянето на по-точни прогнози при атмосферни процеси при пренос на вредни емисии, за въздействието върху човешкото здраве, устойчиво земеделие и екология:
Младият учен ще остане да работи в България.
"Надявам се тук да остана, средата е добра. Искам тук да остана".
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък. 48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа...
Не бих си позволил да коментирам това, което знам или не знам за изтребителя Ф-16. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието..
Трета операция – поставяне на изкуствена тазобедрена става направи днес ортопедът д-р Георги Димитров, на именния си ден в ПЛевен. А и той е от..