Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята на семейство бедуини в пустинята Негев

Айша
Снимка: Феня Декало и Искра Декало

Кореспондентите на БНР в Израел Иска Декало и Феня Декало се срещнаха случайно в пустинята Негев с бедуинско семейство. Опитите им да разговарят с възрастна жена се оказаха неуспешни, тъй като според местните обичаи жена на може да разговаря с непознати, та били те и жени. Те успяха да разговарят с най-големия ѝ син Ибрахим Абу Алдон:

"Майка ми се казва Айша. На около 80 години е. Когато се е раждала не са записвали точната година на раждане на момичетата. Омъжила се е сравнително късно - на около 25 години. Дядовците ни са си дали дума да се сродят, но баща ми дълго е събирал парите, които да плати на баща ѝ, за да я вземе за невеста. При нас има възможност да имаш до 4 жени, но майка ни беше единствената жена на баща ни. Родили са им се 7 деца - 4 момчета и три момичета. Аз също имам само една жена, но брат ми - две. Втората се води „самотна майка“, въпреки че всичките ѝ деца са признати от брат ми“, каза за БНР Ибрахим Абу Алдон.

Докато е живяла при баща си, майката на Ибрахим Абу Алдон е била козарка.

„Освен да се грижи за стадото, тя е научила и много за лечебната сила на тревите в пустинята. И сега идват при нея хора от близо и далеч да ги посъветва как да се отърват от болежките си. И с тях разговаря чрез нас. Не, аз не съм консервативен, дори съм много либерален, защото можеше въобще да не разговаряме с вас. Но при всички случаи бихме ви приели и напоили, и нахранили, а ако имаше буря- бихме ви дали и подслон. Законът за гостоприемството е железен. За това разказва и една наше притча: Бедуин имал най-бързия кон в Негев и мнозина му завиждали за него. Веднъж в шатрата му пристигнал непознат. Според законите на гостоприемството бедуинът му дал подслон, въпреки че бил предупреден, че този човек ще се опита да открадне бързия му кон. Затова цяла нощ не спал да го варди. Така било и на втората нощ. А на трета, въпреки че бил до коня си, на разсъмване задремал. Събудил се от тропота на отдалечаващия се кон. Той се метнал на  коня на съседа си и препускал след него. Почти бил настигнал крадеца, когато той се обърнал и му казал. „Ти може и да успееш да си върнеш този кон, но ако ни настигнеш, той вече няма да е най-бързия в Негев. При всички случаи го губиш“, допълни Ибрахим Абу Алдон.

Според обичаите, за всяко добро, дори най-дребното, трябва да благодариш от сърце.

„Наистина носията на майка ми е красива, но според вас, твърде плътна за тази жега. Но при нас се казва „и зиме и лете дрехата ти те пази от природата“. Не случайно, въпреки жегата ви гостихме с горещ чай. Така по-малко се чувствува горещината. Тези шевици ги е везала сестра ми. На всяка възраст, дрехите трябва да са други. Всеки бод от шевицата разказва за майка ми, но вие не умеете да „прочетете“ „написаното„ от сестра ми. Местните хора го четат. До преди половин век, бедуините са имали само по едно име, но са казвали от кое племената са и от чий род. Това е било достатъчно“.

Ибрахим Абу Алдон коментира, че модерността доста е изменила бита им.

„Например, аз съм ходил войник и стигнах до определено ниво там. Правителството ни предлага да живеем в селища, но дворът, колкото и да е голям, не може да стигне за пашата на овцете, козите и камилите ни. За нас, и познатите държавни граници са условни. Придвижваме се от един към друг район на паша в пустините от целия регион. Местата, отредени за нашия род, са се предавали от баща на син. През зимата, все пак, отсядаме за кратко в свои си къщи с ток, течаща вода, с хладилник и телевизор. Сега освен камили и коне си имаме пикапи в системата 4Х4. Всички сме с мобилни телефони и където има покритие, можем да говорим с близките си, и да се съветваме с Google. За децата ни, той все повече, измества вечерните приказки. Нашите приказки са повече за животни. Никога не плашим малчуганите с хора“.

Интервюто можете да чуете и в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38