Две години по-късно, през октомври Светия синод канонически избира и провъзгласява Негово Преосвещенство Траянополския епископ Иларион за Доростолски митрополит - приемник на митрополитския престол на възстановената и древнопросияла Доростолска епархия.
В двете десетилетия начело на епархията са били митрополитите Иларион и Амвросий, а от тази година - митрополит Яков.
Няма друга епархия по-древна от Доростолската, сподели Негово Високо Преосвещенство митрополит Яков:
"С радост видях, когато дойдох в престолния град Силистра колко много е направено. Няма да скрия, че градът много ми хареса. Няма как да не ми хареса и епархията, защото това е първата древно просияла епархия. Тя е минала през много бури, ветрове, урагани".
Край останките на епископската базилика в Дунавската градина владиката смята, че трябва да се постави кръст, за какъвто той знае, че е имало намерения в предишни години от няколко инициативни комитета. Обсъжда се и възможността чрез проект да бъдат осигурени средства за създаване на светлинен макет на контурите на патриаршията, за да бъде показвана по атрактивен начин.
"Добре ще бъде, ако може да се направи с тези светлинни лъчи и да изглежда автентично нощно време как е изглеждал този храм".
Днес Доростолската епархия с център Силистра, обхваща около 60 храма в общините Силистра, Дулово, Алфатар, Ситово, Кайнарджа, Главиница и Тервел. Обслужват се от 21 свещеници, от които трима са постъпили в първата година, откакто митрополит Яков е начело на епархията.
С болка Негово високопреосвещенство сподели за липсата на развитие по изграждането на православния храм „Св. Георги Победоносец“ в престолния град Силистра. В негова чест преди четвърт век е бил осветен камък. Оказва се, че понастоящем го няма документът, удостоверяващ решението на Общински съвет в Силистра за предоставяне на общинския терен. Не скри и желанието си за изграждането на нов храм и в един от най-новите, и населени квартали на града - „Изток“.
"Където и да отида, говоря не само в България, защото православието е вселенско, то е по целия свят, всички православни църкви ме питат колко църкви имаш в престолния град. Мъчно е за един митрополит да отговори, че има само една църква. Авторитетът ни на епархията е само върху една църква. Бях споделил,че искам в новия квартал да се направи малка църква - хем да се издигнe авторитета на града, хем да се замислим дали на Великден възрастните могат да си позволят да наемат такси, за да дойдат до единствената църка да запалят свещичка и да посрещнат Възкресението и след това да наемат пак такси, за да се приберат".
На 10 октомври от 9:00 часа ще се отслужи архиерейска света литургия в катедралния храм в Силистра „Св. Св. Първоапостоли Петър и Павел“.
Доростолска митрополия е основана върху пролятата мъченическа кръв на 12 светци- през ІV в. сл. Хр. През 7 век с идването на славяните и прабългарите епархията временно е закрита, а останките на някои от мъчениците са пренесени в Константинопол.
През 2003 година част от мощите на един от тях – свети Дасий отново се върнаха в Силистра, донесени в България от Папа Йоан Павел Втори, и бяха поставени в катедралния храм.
Като част от честванията бе освещаването на нова църква в дуловското село Межден.
Първият камък на църквата е положен още през 2001 година, но все нещо спирало строежа й.
Започнали да умират много млади мъже в селото. Тогава възрастен мюсюлманин им казал, че това е наказание от Бога, защото още не е построена храмът на нареченото за това място.
В Межден има и друга църква, но тя в края на селото и хората трудно стигат до нея. Тогава Николай Попов, бизнесмен от Дулово, решава новата да е в центъра – до кметството и училището. Той е основен и единствен дарител, а храмът в Межден не е първият му. Участва в градежа на още няколко църкви в региона.
Именувана е на Свети Николай, за да имат в негово лице миряните от епархията още един молитвен застъпник, разказа Доростолският митрополит Яков и съобщи за решението на Епархийския съвет, ктиторът да бъде удостоен с орден Доростолски мъченици, за богоугодното дело.
Проявите за годишнината ще продължат утре със Съборна архиерейска света литургия в катедралния храм "Св. Св. Първоапостоли Петър и Павел" в Силистра.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов приветства очакваното решение за пълноправното членство на България и Румъния в "Шенген". Пред партийни симпатизанти в Дулово, Силистренско, той благодари на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за "спазеното обещание": "Искам да благодаря и на председателя на Европейската комисия...
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..