Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли нужда Великобритания от повече имигранти

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Един от големите дебати в Обединеното кралство покрай кризата с горивата, недостига на шофьори и нарушаването на снабдителните вериги е има ли нужда страната от повече имигранти за решаване на проблемите. Късно снощи телевизионният канал „Скай нюз“ в рубриката си „Големият дебат“ обсъди точно този въпрос, като крайният извод бе, че имиграционната политика на правителството е неадекватна.

Британското правителство продължава да смята, че настъпилата криза не се дължи на намаляването на броя на имигрантите заради Брекзит. Самият премиер Борис Джонсън в речта си на конгреса на торите обеща Великобритания да се превърне в страна с високо заплащане, висококвалифицирани кадри и високо продуктивна икономика и омаловажи въпроса с недостига на работна ръка. Медиите често са упреквани от правителството, че преувеличават нещата, но едва ли някой може да си затвори очите пред фактите.

Недостиг на шофьори на цистерни да снабдяват бензиностанциите с гориво. Липса на селскостопански работници да събират реколтата. Криза в птицефермите и свинефермите. А цялостният недостиг на работна ръка породи проблеми в снабдителните вериги в много сектори.

ЕПА/БГНЕС

Дебатът в студиото на Скай нюз бе организиран по следния начин. Водещият бе поканил представител на правителството по въпросите на имиграцията, съветник на правителството по тези въпроси, представител на бизнеса и политически коментатор, а чрез видео връзка участваха около 50-60 човека от цялата страна. Изказани бяха много и интересни мнения, но особено се открои въпроса за това защо всъщност британците не запълват многото вакантни места. Представителите на правителството имаха сериозни затруднения да обяснят защо не работи адекватно схемата за обучаване на британски кадри. Изразено бе мнение, че бизнесът трябва да поеме своята отговорност за това, а не да чака правителството да свърши цялата работа. Но изказали се участници във видео-връзката посочиха, че проблемът далеч не е само в неадекватната политика на обучение.

Ще цитирам няколко мнения. Бизнес-дама от Съндърланд, чиста англичанка, каза, че британците просто са мързеливи и че изобщо не могат да се сравняват с работниците от чужбина, като изрично открои източноевропейците. Англичанин-работник от Нортхемптън каза, че трудовата етика между британците и чужденците е напълно различна - докато при чужденците е нормално да се приема, че ще си увредят кръста от работа, за да си осигурят препитание, при британците това не може да се случи. Известният ресторантьор Йотам Отоленги изтъкна, че въпреки че се правят опити да се запълнят овакантените от чужденците места в бранша твърде малко британци постъпват на работа. За тях не е привлекателно дългото работно време и неудобните часове. Той допълни, че не става дума само за нискоквалифициран труд, и по-високо платени и по-квалифицирани позиции също остават незаети. Политическият коментатор в студиото Шола-Мос Шогбамиму, изслушвайки всички тези мнения, заяви: „Срам за британците, които се оплакваха, че чужденците им отнемат работата, а сега след като я получават, не искат да работят“.

ЕПА/БГНЕС

В края на дебата бе проведено своеобразно гласуване по въпроса „Има ли нужда британската икономика от имиграция за да се развива напред?“ и почти 100% се съгласиха, че има нужда от повече имигранти. В рамките на дебата беше изнесена интересна статистика. По данни на Конфедерацията за наемане на работна ръка в края на август във Великобритания е имало 1,66 милиона вакантни работни места и се очаква тази бройка да се покачва през следващите месеци. Редица бизнеси, включително супермаркетите, веригите за бързо хранене и пъбовете, са обединени в искането си министрите да разширят списъка с дефицитни професии, така че да се позволи на повече работници от чужбина, включително от ЕС, да запълнят вакантните позиции във важните отрасли.


Посочени са десетте най-дефицитни професии на базата на бройката от недостиг на кадри в тях. Начело са шофьорите на камиони - над 100 000, следват медицински сестри - над 79 000, програмисти и софтуеърни специалисти -  близо 69 000, работници в сферата на социалните грижи и старческите домове - около 50 000. По-нататък, без да посочвам бройките, следват: учители в основното образование и детските градини, готвачи, продавачи в магазини, чистачки и прислужници, монтажисти и дърводелци. Към дефицитните професии спадат също ветеринари, шофьори на линейки, пощенски служители, касапи, заварчици, зидаро-мазачи. По най-болната тема за шофьорите от Асоциацията на тежкотоварните превозвачи казват, че цената за обучение на шофьор на ТИР е най-малко 4 000 паунда и че условията на крайпътните услуги във Великобритания са много по-лоши от тези в континентална Европа.

В сектора на социалните грижи работниците получават  средно заплащане от 8,50 паунда на час (около 20 лева). Много от компаниите в сектора казват, че не могат да вдигнат заплащането, защото финансирането от правителството е недостатъчно. Чистачките и продавачите в магазини също са ниско платени и с несигурни трудови договори. От Кралския колеж за медицински работници казват, че кандидатстващите за обучение намаляват постоянно от години насам заради премахването на правителствената подкрепа за таксите за обучение и разходите за живот. И въпреки че повече от 60 000 души са кандидатствали за курсове за медицински сестри тази есен, което три пъти повече от миналата година, дори и това не е достатъчно да се запълнят вакантните места.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Опустошения в Дахие - контролирано от

Израел продължава атаките срещу цели на "Хизбула" в Ливан

Израелските въоръжени сили продължават атаките срещу цели на "Хизбула" в околностите на  ливанската столица Бейрут. Взривове отекнаха тази нощ край международното летище в Бейрут, което се намира в близост до квартал "Дахия", известен като бастион на шиитската организация. Израелските военни издадоха разпореждане за евакуация на конкретни..

публикувано на 04.10.24 в 07:24

Сдружение "Ангели на пътя" организира протест пред Съдебната палата

Сдружение „Ангели на пътя“ и близки на загиналия при катастрофа на 12 май 2022 година моторист Недялко Бакалски излизат на протест пред Съдебната палата в Пловдив.  В 9 часа в Окръжния съд започва поредното заседание по делото срещу шофьора Иван Иванов, който с колата си блъсна на кръстовището на булевардите „Копривщица“ и „6-ти септември“..

публикувано на 04.10.24 в 07:22

Президентът свиква КСНС

Рисковете за България след ескалацията на конфликта в Близкия изток ще обсъжда Консултативният съвет за национална сигурност, свикан от президента Румен Радев.  Държавният глава събира в 10 часа ръководителите на службите за сигурност, представителите на изпълнителната власт и на парламентарните партии. Участниците в заседанието на КСНС..

публикувано на 04.10.24 в 07:14
Морска гара Бургас

Начало на морска пътническа линия Истанбул - Бургас

Турска корабна компания започва да осъществява пътническа линия от Истанбул до Бургас. Плаването ще се извършва с луксозен катамаран. Първият курс е планиран за 11-и октомври. Основните пътници, който се очакват на първото плаване, са турски граждани. До края на годината са предвидени 6 пробни плавания на промоционални цени от 60 евро в двете..

публикувано на 04.10.24 в 06:35
Борис Джонсън

Борис Джонсън: Великобритания трябва да проведе референдум за членството си в Европейската конвенция по правата на човека

В ексклузивно интервю за "Дейли телеграф" бившият британски премиер Борис Джонсън заяви, че Великобритания трябва да проведе референдум за членството си в Европейската конвенция по правата на човека. Освен това, според него, нямаше да има война в Украйна, ако Тръмп беше президент на САЩ. Борис Джонсън е изключително активен с медийните си изяви..

публикувано на 04.10.24 в 03:20

Световният ден на животните се стреми към повишаване на стандартите на хуманно отношение

"Светът е и техен дом" е темата на днешния Международен ден на животните. Събитието се отбелязва за 99-а година и цели да привлече внимание към желаните стандарти за хуманно отношение към животните. Инициативата за празника е на писателя и кинолог Хайнрих Цимерман. Той организира първия Световен ден на животните на 24 март 1925 г. в Берлин, когато..

публикувано на 04.10.24 в 00:12
Зоната пред НС в София, известна като Триъгълника на властта.

Съпругата на Джейхан Ибрямов: Обявявам гладна стачка в "Триъгълника на единовластието"

Съпругата на Джейхан Ибрямов - Биршен обяви гладна стачка до освобождаването му.  Кандидат-депутатът е задържан за 72 часа под стража, след като снеха имунитета му от наказателно преследване. Биршен Ибрямова посочи, че ще стои в "Триъгълника на властта", който определи като "Триъгълника на единовластието". Тя каза още, че изчаква конвоя, който ще..

публикувано на 03.10.24 в 21:35