Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актуализират списъка с обектите паметници на културата

"Къщата с ягодите" е емблематичен пример за архитектурно наследство, което е оставено на произвола на времето.
Снимка: БГНЕС

Необходимо е да се променят както структурата на Националния институт за  недвижимо културно наследство, така и да се напарват законодателни промени за опазване на обектите, паметници на културата, коментира за БНР арх. Петър Петров, директор на Националния институт за недвижимо културно наследство:

„Съмишленици в този процес имаме в лицето на общините в България и координационния съвет на браншовите организации, които са в строително- инвестиционния сектор, които имат както експертизата, така и финансовата възможност да подпомогнат този процес“.

Ще бъдат сформирани работни групи с представители  на строителния бранш, за да може след законодателни промени да започне процесът на изучаване на недвижимото културно наследство:

„Този процес е изключително важен, защото дава законовата рамка на допустимите намеси в тези обекти. Докато тази законова рамка не съществува имаме неяснота и съответно не бихме могли да предотвратим определени неблагоприятни намеси в нашите културни ценности", допълни в предаването "Хоризонт до обед" арх. Петър Петров.

След актуализацията на списъка на сгради обектите с недвижимо културно наследство ще бъдат вписани наново 

„Имаме исторически сгради, които са свързани с част от историята на комунистическата партия. Това са обекти  на явки, на тайни квартири, които  биха могли да  отпаднат. Друга част са обекти, които вече физически не съществуват, за които няма информация как да бъдат възстановени и в тези случаи трябва да се разгледат внимателно преди да се реши как да се процедира във всеки конкретен случай. Имаме основание да променим статута, режима и категорията на обектите. Всичко това подлежи на оценка".

Той съобщи, че процесът на издирване, изучаване и даване на статут на обектите недвижима културна ценност е спрял преди 30 години.

„Още тогава голяма част от тези обекти не са могли да бъдат включени в списъка с недвижими културни ценности. Много сгради с качества са останали извън списъка на обектите. Сега тези сгради са застрашени. Вчера имах нещастието да подпиша заповед за разрушаването на такава сграда в центъра на София. Тя не е защитена по никаква начин“.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49