Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конференция в столицата - "Зеленият преход - решения и предизвикателства за България"

Славчо Нейков: Въглищата са вече в "икономическа кома"

Георги Стефанов: Отсъства какъвто и да било план какви са алтернативите

Славчо Нейков
Снимка: БНР

„За съжаление в България темата за зеления преход се свързва основно с енергетиката и основно с въглищата, а тя не е нито само енергетика, нито само въглища. Става дума за нов тип икономика, става дума за нови инвестиционни възможности. Така че днешната конференция е свързана с енергетиката, но и със земеделието, транспорта и с умните градове“, каза пред БНР Славчо Нейков от Института за енергиен мениджмънт  преди конференцията  "Зеленият преход - решения и предизвикателства за България”.

"Изпълнението на тази концепция е обезпечено финансово на ниво ЕС. Можем да кажем, че само за България в рамките на Плана за възстановяване и устойчивост са предвидени 12 милиарда лева, отделно по Фонда за справедлив преход са още около 2,5 милиарда лева. Даже имам притеснение дали ще можем да усвоим тези пари чрез представяне на адекватни проекти. Има концепция, има пари, а вече има и законодателство. Така че, трябва да си свършим работа на национално ниво", посочи още Нейков.

Кабинетът изпраща в Брюксел Плана за възстановяване и устойчивост

По думите на Нейков присъствието днес на конференцията в България на заместник-председателя на Европейската комисия, който отговаря за Европейския зелен пакт, Франс Тимерманс, е знак, който говори, че това освен израз на уважение, но и че имаме сериозни проблеми в разбирането какво правим и какво трябва да правим. То мисля, че има основание за притеснение в това отношение, затова и предстоят сериозни разговори с ЕК. Защото се хвърлят в публичното пространство едни дати докога ще си копаем кюмюр в държавата...", каза още Нейков.

По думите му въглищата са вече в "икономическа кома":

"Не решението на политиците ще предпостави следващите стъпки, а действията на пазара. А пазарните механизми постепенно изхвърлят въглищата. Тук е важен вече социалният елемент и заетостта на тези хора, които трябва де се преориентират, което няма да е лесно", твърди Нейков.

След протеста на миньорите: Дата за закриване на въглищните централи - не по-рано от 20 години

Според него следващият елемент е енергийната сигурност, който е свързан с темата за енергийната бедност.

"По отношение на въглищните централи днес имаме ясен план, че не можем да продължим по същия начин, но отсъства какъвто и да било план какви са алтернативите", коментира темата в "Преди всички" и Георги Стефанов от WWF (Световен фонд за дивата природа), модератор в конференцията "Зеленият преход - решения и предизвикателства за България”.
Георги Стефанов
"В тази ситуация българските политици не са мислили досега дългосрочно. А ЕС изисква държавите да планират дългосрочно своето законодателство. Над 7 милиарда лева са средствата в ЕК, които ще могат да се използват от България в областта на въглищните централи. Но тези пари не се дават, за да потушим социално напрежнение, те се дават за инвестиции и нов тип работни места.

"Цари дългогодишен популизъм у нас. А измененията на климата, които се случват у нас, за тях обществото плаща по - висока цена от приходите от причинителите на изменението на климата", твърди Стефанов от зелените.

По думите му срокът 2038 година, този срок е изкуствен:

"Защото след 2030 година - ние нямаме да имаме никакви въглищни мощности, мога да се обзаложа в публичното пространство. Защото ние трябва да направим големи реформи за разбиването на енергийния монополизъм у нас ", каза Стефанов.

Още по темата в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сградата на Федералния резерв на САЩ

САЩ се отказват от едноцентовите монети

След повече от 230 години Съединените щати се отказват от едноцентовите монети, съобщава БТА, като цитира германското списание "Шпигел". От догодина "пенитата" вече няма да се пускат в обращение, като последната поръчка за заготовки на монети вече е направена. Спирането на най-малката американска монета, изработена от сплав от цинк и мед,..

публикувано на 25.05.25 в 14:02

Общината ще помогне за ремонта на детското отделение в дупнишката болница

Общината ще помогне за ремонта на детското отделение в дупнишката болница - за вторник е насрочена среща с представители на фондация "За доброто", която събира средства по реализацията на проекта "Светулка", каза за БНР кметът на града Първан Дангов. За цялостния ремонт на отделението са необходими около 650 хил. лева, набирането на средствата..

публикувано на 25.05.25 в 13:36

Над 100 ракети са изстреляни по градоносния облак над Сливенско и Ямболско

Директорът на сливенския полигон за борба с градушките Даниела Мушкова обяви, че само от тяхната площадка са били изстреляни над 100 ракети по градоносния облак, валежът от който причини щети в Сливенска и Ямболска област. Според нея направено е било всичко възможно за неутрализиране на облака, но явлението е било с голяма интензивност...

публикувано на 25.05.25 в 13:27
Освободени руски военнопленници.

Киев и Русия размениха по 303 военнопленници

Близо 300 дрона и около 70 ракети е използвала Русия при атаките срещу Украйна тази нощ. 12 души са загинали и над 60 са били ранени. Трима души са загинали и 10 са били ранени в Киевска област, съобщи областният управител Микола Калашник. 11 души са пострадали при атаките в Киев. Нанесени са щети на граждански обекти в три района на..

публикувано на 25.05.25 в 13:05

Водата в Серес е замърсена, властите осигуриха цистерни с чиста

Властите в гръцкия град Серес осигуриха цистерни с вода за над 2 хиляди домакинство заради замърсяване на питейната вода. Водата в област Серес е с високи показатели на уран и властите забраниха използването ѝ за пиене и битови нужди. Запечатаха над 15 хиляди чешми и хората са принудени да ползват минерална вода, което обаче е много скъпо,..

публикувано на 25.05.25 в 12:58
Кръстю Кръстев

Кръстю Кръстев: Най-важното е да си говорим и да искаме да се разберем

Най-важното е да си говорим и да искаме да се разберем . Това каза пред БНР Кръстю Кръстев, артистичен директор на Пловдивския драматичен театър "Николай Масалитинов". "И както каза Захари Карабашлиев, културата е нашата отбрана. Да, тя е основополагаща в народността ни, във всичко, наречено България. И съм убеден, че всички знаят това, всички - и..

публикувано на 25.05.25 в 12:56

Счупени прозорци и щети за земеделската продукция след градушките в Сливенско

Градушки нанесоха поражения в Сливенско и Ямболско. Колкото орех са били големи зърната на снощната градушка в община Нова Загора. Обявено е частично бедствено положение за селата Бял кладенец, Пет могили и Новоселец, където има щети по имоти. В момента се правят огледи на щетите в селата, обяви пред БНР кметът на община Нова Загора Галя..

публикувано на 25.05.25 в 12:36