Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За новата реалност - диагноза на цялото ни общество

„Заговорът“ - роман за корупция и търговия с влияние

Размисли за това как един човек, упражнявайки властта, може да ѝ устои

Елена Чамуркова
Снимка: Здравка Маслянкова

След бестселърите „Обществена поръчка“ и „Изнудвачът“ на книжния пазар е „Заговорът“ - третият роман на журналиста, доктора по политология и общинския съветник от Велико Търново Елена Чамуркова. „Заговорът“ е роман за корупция и търговия с влияние, за битката за една магистрала, за ковид пандемията, но и за пандемията на апатия, страх и фалшиви новини.

В романа „Заговорът“ главните герои са психолог, министър, кмет, журналист, олигарх – все герои, които с историите и терзанията си, с личните им болки, стремежи и житейски обрати гарантират динамика на повествованието, сподели в "Преди всички" авторът Елена Чамуркова: 

Тези герои са измислени от мен. Сюжетът е напълно измислен, нямам прототипи, но в същото време те са някак си са събирателни образи на всичко онова, което ни заобикаля. В този смисъл романът е панорамна снимка на обществото, такова каквото е.

Георг, главният ми герой, е много интересен човек. Поставям го в нетипична ситуация и от там нататък вече следва неговото развитие. Той търси щастието, търси комерса, успеха, търси безсмъртието. Нещо много важно – той е безродник, а това е тип характер. Има такива хора, които са точно като него, преуспели, сбъднали са, ако не американската, то поне българската мечта.

Той е събирателен образ на един българин, който е успял, който е избягал панически от дома си, оставил е в детството си много тежки травми. Той е драматичен герой, защото е мотиватор, психолог, печели “луди“ пари, има клиенти от целия свят, а в същото време страда от паник атаки“.  

Темата за властта е сред любимите на великотърновката Елена Чамуркова, както в научната сфера на политологията, където тя работи, така и в трите ѝ романа – „Обществена поръчка“, „Изнудвачът“ и последния „Заговорът“: 

„Много ме вълнува как един човек, упражнявайки властта, може да ѝ устои, така че да я упражнява за всички нас, за общото благо, а не за тесните приятелски кръгове и как тази власт понякога може толкова да го деформира и да го откъсне от земята. За съжаление имаме политици от всякакъв спектър в такива образи“.   

Вярна на стила си на писане, Елена Чамуркова разказва в най-новия си роман истории за моментите на катарзис и промяна, за демоните в душите и битието ни, за проиграните шансове, за осъзнаването и за любовта, но и за отчуждението, предразсъдъците, самотата и лицемерието, за промените, породени от пандемията: 

„Повечето хора попадат в някакви ситуации, борят се за добро или лошо, има ги и двете, и ги постигат в крайна сметка...

Такава е новата реалност и ще свикваме с нея. Много вярна, тъжна и болезнено откровена диагноза на цялото ни общество. Въпросът е ние да попречим тя така да ни превземе, така да ни уплаши, така да ни подчини на себе си, че да ни обезличи“, предупреждава още авторката пред БНР.

Още по темата в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35