Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Шишков от МРРБ: Ще търсим баланс с промените в Наредбата за достъпна среда

Иван Шишков
Снимка: Мария Филева

"Наредбата ще си остане като философия за достъпност на средата и след промените", каза пред БНР арх. Иван Шишков, заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството за предстоящите промевни в Наредбата за достъпна среда.

Една важна инфраструктура се подготвя чрез Наредбата за достъпност на публичните и жилищните сгради от хора с увреждания.

Тя беше отложена с 1 година, тъй като промените, въведени от началото на март 2021 г. предизвикаха силно недоволство у строителните предприемачи и проектантите не само заради липсата на гратисен период.

Според новата наредба за достъпна среда в многофамилните сгради трябва да се предвидят повече общи части, по-големи коридори, врати, тераси, бани и тоалетни в жилищата, така че да е възможно придвижването на хора с инвалидни колички и патерици.

От Националната асоциация на строителните предприемачи предупредиха, че това ще оскъпи с до 30-40% квадратния метър жилищна площ и поискаха преразглеждане на наредбата, така че новите технически изисквания да не важат за всяко жилище.

По старата наредба от 2009 г., ако една сграда е с повече от 30 апартамента, задължително на партера ѝ трябва да се проектира апартамент за човек с увреждания - с широка тоалетна, широки врати и коридори.

"В документа имаше текстове, за които всички страни по процеса бяха изключително недоволни. Чрез тях се оскъпява строителството и щеше да има ограничена архитектура.

Ние ще променим само два или три текста. Това терасите да бъдат миминум 1,50 см - нашето предложение е, което се прие от всички, е терасата да е дълбока 1,50 и влизаме в нормата, а при други сгради няма да се правят тераси. Изобщо имаше неща, които не бяха изпипани...

Защото не можеш да накараш предприемач, който е предвидил жилища от по 60 кв.м ние да го накараме да направи огромна тераса - той никога няма да го направи", поясни още архитект Шишков.

"Трябва да намерим баланса между предприемачите, наредби, за може да има изпълним регламент", посочи арх. Иван Шишков, заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството. Темата ще се обсъжда и днес.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експрети: Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол

Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол. Около това мнение се обединиха Гинка Илиева и Александър Миланов от Националната асоциация за приемна грижа. От днес - 25.11, до 27-ми ноември в София ще се проведе Националната годишна среща по приемна грижа. Този година фокус на форума е предизвикателното детско поведение и..

публикувано на 25.11.24 в 10:25
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Калин Джорджеску и Елена Ласкони на президентски балотаж в Румъния

Прозападният румънски премиер Марчел Чолаку изпадна от надпреварата за президентския пост, сочат почти окончателни резултати от вчерашните избори за държавен глава в северната ни съседка, предаде АФП. Чолаку остава на трето място с 19,16% от вота при преброени над 99% от бюлетините. Проруският независим кандидат Калин Джорджеску е първи..

публикувано на 25.11.24 в 10:22

Близкият изток, Украйна и Тръмп са водещи теми на среща на външните министри от Г-7

Близкият изток, Украйна и Тръмп ще са сред водещите теми в дневния ред на започващата днес двудневна среща на министрите на външните работи на страните от Г-7 в италианския град Фюджи, предадоха агенциите ДПА и АНСА, цитирани от БТА. Това е последната среща на на външните министри на страните от Г-7 за тази година, през която ротационен..

публикувано на 25.11.24 в 10:18

Образованието в България VS образованието в чужбина

Нов български университет организира серия от събития, уебинари и лекции, които ще запознаят бъдещите студенти с богатото разнообразие от програми и възможности за обучение . Инициативата, която започва днес и ще продължи до 29 ноември, е част от кандидат-студентската кампания на Университета и тази година ще се фокусира върху темата..

публикувано на 25.11.24 в 10:16

Разкриват водещата версия за скулптурата, открита през лятото в Херкалея Синтика

Водещата версия на археолози за това коя е историческата личност, обожествена в първата скулптура, намерена това лято в древния град Хераклея Синтика, ще бъдат представени в 17,30 часа в Историческия музей на град Петрич. Ръководителят на проучването проф. Людмил Вагалински и тракологът от Института за балканистика при БАН, д-р Арина Корзун, ще..

публикувано на 25.11.24 в 09:52
Петър Цанков

Петър Цанков: Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран

Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран. Това заяви пред БНР Петър Цанков. Той е част от екипа, създал инструмент, по който може да се тества дали в моделите се спазва регламента за изкуствения интелект, който беше приет в Европа.  Той работи от близо месец. Системата е разработена от института INSAIT към СУ "Св...

публикувано на 25.11.24 в 09:45
Изглед към Единбургския замък, Шотландия.

Във Великобритания планират въвеждане на туристическа такса

Милиони туристи в Обединеното кралство скоро може да бъдат помолени да плащат местна такса за посетители, тъй като общините с парични затруднения се опитват да съберат средства за финансиране на услугите. Почти половината от местните съвети на Шотландия обмислят въвеждането на задължителен данък върху нощувките, известен като туристически..

публикувано на 25.11.24 в 09:35