Точно един месец се навършва днес, откакто турският кораб "Вера Су", натоварен с над 3000 тона азотен тор, заседна в морето край местността „Яйлата“. Измина месец, в който корабособственикът не предприе никакви действия по спасяването на собствеността си и в който България също не успя да се справи с критичната ситуация в морето. Какво все пак се случи, има ли вече яснота как се е стигнало до инцидента и какви са поуките, които трябва да си извадим като морска държава?
Докато страните от Западна Европа бавно и постепенно се връщат към стария начин на живот, познат им от преди пандемията, в България ситуацията става все по-интересна. Интересна всъщност е тя за циничните оптимисти и вероятно почти безнадеждна за крайните песимисти. Не ни е достатъчна цялата драматична картина около разпространението на Covid-19 ами и в разгара на четвъртата вълна ни сполетя и един заседнал кораб и то малко преди поредните избори за последната една година в страната. И ако трябва да обобщим в едно изречение защо този инцидент се превърна в препъни камъче за България, то би звучало така – заради един заспал на вахта втори помощник-капитан и заради една дълбоко приспана в летаргичен сън държава в продължение на десетилетия.
Първите дни от засядането на кораба край „Яйлата“ бяха като опознавателен лагер, в който децата научават имената на своите учителки и свикват с новите си другарчета по стая. Опипваше се бавно, постепенно и с надеждата, че някак си отговорността по изтеглянето на кораба няма да се окаже в ръцете на България. Е да, но все пак ни се наложи да го направим. И така се стигна до първата акция по претоварването на кораба, която целеше той да бъде олекотен и впоследствие да бъде извлечен от скалите. Всички помним какво се случи по време на тази акция – една заседнала и с часове спасявана баржа, една развалена машина за пакетиране на товара, един почти успял да заседне кран и разбира се, една напълно неподходяща кофа, от която се оказа, че товарът се изсипва в морето. И всички бяха безкрайно учудени – все едно да искаш да пренесеш пясък в сито и да те изненада неуспешното ти начинание. Тогава и дойдоха първите признания за пълната неподготвеност на държавата ни, изказани в прав текст от тогавашния и вече освободен от поста изпълнителен директор на „Морска администрация“ Живко Петров:
„Ние нямаме технически средства в момента, с които да извършим това облекчаване. Кранът е много голям, плаващият, България с това разполага. Много е голям, вятърът го духа и го сваля върху скалите. България не разполага с някакви по-специални технически средства, за да разтовари…С каквото разполагаме, това сме използвали“.
Впоследствие Живко Петров беше освободен от длъжността си и на негово място застана капитан Венцислав Иванов. Бурното море пък все пак накара екипажа да пожелае да бъде евакуиран. Седем от тях бяха настанени в общинския хотел в Каварна, после разпитани от Окръжната прокуратура в Добрич, след това в разследването се включи и Националната следствена служба, а капитанът и вторият помощник-капитан си останаха за постоянно в ареста, обвинени в престъпление, за което законът предвижда от 5 до 15 години лишаване от свобода.
Междувременно отвсякъде еколози, химици, океанолози и природозащитници обясняваха в дружен хор, че азотният тор е опасен за околната среда и за морската екосистема, защото ще доведе до цъфтеж на фитопланктона, което ще намали количествата на кислород във водата, ще предизвика съхнене на хрилете на рибите и съответно до тяхната смърт, ще доведе и до натрупване на нитрати в морските обитатели. Разбира се, някои по-крайни в мнението си специалисти по темата говореха за екокатастрофа, за срив в туризма, за умиране за дълъг период от време на риболова в района. И в този момент в местността „Яйлата“ дойдоха министърът на транспорта Христо Алексиев, който обяви, че азотният тор не се класифицира като опасен товар и министърът на околната среда и водите Асен Личев, който пък заяви, че нито ще цъфне планктона, нито ще умрат риби.
Ако всяка дума, изречена във връзка с кораба от ангажираните в спасяването му, го преместваше с по 1 см, сигурно той вече щеше да е пристигнал на пристанището във Варна. За сметка на това той и днес си е до „Яйлата“ и дори и да бъде успешно претоварен, съдбата му не е ясна.
На същата дата, но през септември месец, в морето изчезна един 48-годишен мъж от Добрич, влязъл с риболовен каяк и не излязъл повече от водата жив. Като по ирония на съдбата вероятно двете събития – изчезването на рибаря и засядането на кораба „Вера Су“, се случиха в един и същи ден. Какво друго ако не точно два подобни инцидента идват да ни покажат и то съвсем ясно, че държавата ни не е готова да спасява нито кораби, нито хора.
Обезщетението за втората година на майчинството да се повиши, както и да се увеличи сумата от него, която получават работещите майки - това предвижда социалното министерство, обяви министър Борислав Гуцанов пред парламентарната комисия по демографската политика, децата и семейството. В момента обезщетението за отглеждане на дете от една до..
Еднократно социално подпомагане ще получат 70 жители на община Плевен, лекувани на хемодиализа. Общинският съвет прие общата сума да е в размер на 84 хиляди лева. Решението беше прието преди година, но оставено за реализиране след приемането на бюджета. Проф.д-р Бисер Борисов – председател на ПК по Здравеопазване и социална политика в..
Реставрираният паметник на Христо Ботев беше монтиран на мястото си на централния площад във Враца. Повече от шест часа продължи изправянето, центрирането и захващането на металната фигура върху пиедестала ѝ. Монтажът премина под зоркия поглед на десетки врачани, които очакваха с нетърпение края на реставрационните дейности. Спонтанно..
Нова група черни лешояди пристигна в Източните Родопи като част от проекта за възстановяване на вида. Седемте птици изминаха над 3 000 километра от Испания и вече са настанени в специални заграждения, за да се адаптират към средата. В продължение на няколко месеца те ще бъдат наблюдавани от експертите на Българското дружество за защита на..
Лидерът на радикалното движение "Хамас" в Ивицата Газа Мохамад Синуар е убит от израелската армия, потвърди премиерът на Израел Бенямин Нетаняху. Синуар е по-малкият брат на покойния лидер на палестинската групировка Яхия Синуар, смятан за организатор на атаките срещу Израел от 7 октомври. Още миналата седмица Нетаняху заяви, че Синуар..
Странно е, че президентът Румен Радев се занимава със създаване на фалшиви опасности и с поднасяне на фалшива информация на българските граждани! Не би трябвало един държавен глава да прави това . Това каза пред БНР депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров и подчерта, че в разговора за присъединяването ни към еврозоната трябва да се търсят..
Първи случай на лаймска болест за годината в област Монтана. 47-годишна жена от община Чипровци се е разболяла от лаймска борелиоза. Случаят е първи за годината, съобщи Елена Тодорова, директор дирекция "Надзор на заразните болести" в РЗИ - Монтана. "Сега е сезонът на кърлежите", заяви Тодорова. През миналата година с лаймска болест са..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
Към паранормалното, както обикновено казвам в залите на нашите публични прожекции, ме заведе необяснимата ми симпатия към неизвестното и това,..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..