Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са поуките от инцидента с "Вера Су"

"Вера Су"
Снимка: Мая Щърбанова

Точно един месец се навършва днес, откакто турският кораб "Вера Су", натоварен с над 3000 тона азотен тор, заседна в морето край местността „Яйлата“. Измина месец, в който корабособственикът не предприе никакви действия по спасяването на собствеността си и в който България също не успя да се справи с критичната ситуация в морето. Какво все пак се случи, има ли вече яснота как се е стигнало до инцидента и какви са поуките, които трябва да си извадим като морска държава?

Докато страните от Западна Европа бавно и постепенно се връщат към стария начин на живот, познат им от преди пандемията, в България ситуацията става все по-интересна. Интересна всъщност е тя за циничните оптимисти и вероятно почти безнадеждна за крайните песимисти. Не ни е достатъчна цялата драматична картина около разпространението на Covid-19 ами и в разгара на четвъртата вълна ни сполетя и един заседнал кораб и то малко преди поредните избори за последната една година в страната. И ако трябва да обобщим в едно изречение защо този инцидент се превърна в препъни камъче за България, то би звучало така – заради един заспал на вахта втори помощник-капитан и заради една дълбоко приспана в летаргичен сън държава в продължение на десетилетия.

Снимка: БГНЕС

Първите дни от засядането на кораба край „Яйлата“ бяха като опознавателен лагер, в който децата научават имената на своите учителки и свикват с новите си другарчета по стая. Опипваше се бавно, постепенно и с надеждата, че някак си отговорността по изтеглянето на кораба няма да се окаже в ръцете на България. Е да, но все пак ни се наложи да го направим. И така се стигна до първата акция по претоварването на кораба, която целеше той да бъде олекотен и впоследствие да бъде извлечен от скалите. Всички помним какво се случи по време на тази акция – една заседнала и с часове спасявана баржа, една развалена машина за пакетиране на товара, един почти успял да заседне кран и разбира се, една напълно неподходяща кофа, от която се оказа, че товарът се изсипва в морето. И всички бяха безкрайно учудени – все едно да искаш да пренесеш пясък в сито и да те изненада неуспешното ти начинание. Тогава и дойдоха първите признания за пълната неподготвеност на държавата ни, изказани в прав текст от тогавашния и вече освободен от поста изпълнителен директор на „Морска администрация“ Живко Петров:

„Ние нямаме технически средства в момента, с които да извършим това облекчаване. Кранът е много голям, плаващият, България с това разполага. Много е голям, вятърът го духа и го сваля върху скалите. България не разполага с някакви по-специални технически средства, за да разтовари…С каквото разполагаме, това сме използвали“.

Впоследствие Живко Петров беше освободен от длъжността си и на негово място застана капитан Венцислав Иванов. Бурното море пък все пак накара екипажа да пожелае да бъде евакуиран. Седем от тях бяха настанени в общинския хотел в Каварна, после разпитани от Окръжната прокуратура в Добрич, след това в разследването се включи и Националната следствена служба, а капитанът и вторият помощник-капитан си останаха за постоянно в ареста, обвинени в престъпление, за което законът предвижда от 5 до 15 години лишаване от свобода.

Междувременно отвсякъде еколози, химици, океанолози и природозащитници обясняваха в дружен хор, че азотният тор е опасен за околната среда и за морската екосистема, защото ще доведе до цъфтеж на фитопланктона, което ще намали количествата на кислород във водата, ще предизвика съхнене на хрилете на рибите и съответно до тяхната смърт, ще доведе и до натрупване на нитрати в морските обитатели. Разбира се, някои по-крайни в мнението си специалисти по темата говореха за екокатастрофа, за срив в туризма, за умиране за дълъг период от време на риболова в района. И в този момент в местността „Яйлата“ дойдоха министърът на транспорта Христо Алексиев, който обяви, че азотният тор не се класифицира като опасен товар и министърът на околната среда и водите Асен Личев, който пък заяви, че нито ще цъфне планктона, нито ще умрат риби.

Ако всяка дума, изречена във връзка с кораба от ангажираните в спасяването му, го преместваше с по 1 см, сигурно той вече щеше да е пристигнал на пристанището във Варна. За сметка на това той и днес си е до „Яйлата“ и дори и да бъде успешно претоварен, съдбата му не е ясна.

На същата дата, но през септември месец, в морето изчезна един 48-годишен мъж от Добрич, влязъл с риболовен каяк и не излязъл повече от водата жив. Като по ирония на съдбата вероятно двете събития – изчезването на рибаря и засядането на кораба „Вера Су“, се случиха в един и същи ден. Какво друго ако не точно два подобни инцидента идват да ни покажат и то съвсем ясно, че държавата ни не е готова да спасява нито кораби, нито хора.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Язовирите са в добро състояние и имат достатъчно вода за напоителния сезон

Язовирите на територията на страната разполагат с достатъчен обем за безпроблемното протичане на сезона и към момента те са запълнени на около 43%.- съобщават от "Напоителни системи" на старта на напоителния сезон.  Съоръженията на Дружеството са в добро техническо състояние и вода се пуска по всички напоителни канали в районите, в които са..

публикувано на 29.05.25 в 13:26

АКФ представи разследване за скрито влияние в българската енергетика

Нерегламентирани финансови стимули за държавни служители, шестцифрени заеми за политици, данъчни и осигурителни измами за стотици милиони, фалшификации с въглеродни квоти и изтичане на информация за предстоящи проверки на Европейската прокуратура. Т ова са част от нарушенията, за които от Антикорупционния фонд (АКФ) твърдят, че са извършени от..

публикувано на 29.05.25 в 13:15

Десетки населени места в Румъния са засегнати от обилни дъждове

Близо 70 населени места в 14 окръга на Румъния са засегнати от последиците от обилните дъждове през последните 24 часа, съобщава агенция Аджерпрес, като се позовава на Департамента за извънредни ситуации. С цел защита на населението през последните 24 часа местните власти са разпоредили превантивна евакуация на 375 души в четири окръга –..

публикувано на 29.05.25 в 13:14
Васил Терзиев

Терзиев призова СОС да не гласува предложенията за промени в бюджета на София за 2025 г.

Кметът на София Васил Терзиев призова общинския съвет да не гласува предложенията за промени в бюджета на града за тази година, които бяха гласувани в комисията по финанси на Столичния общински съвет и бяха предложени от ГЕРБ - СДС, "Спаси София", "БСП за България" и Карлос Контрера от ВМРО. Предложенията за корекции в приходната и разходната част..

публикувано на 29.05.25 в 13:02

София ще е домакин на международния форум на Film EU през юни

От 2 до 6 юни София ще е домакин на международния форум на алианса Film EU - формация от 8 европейски висши филмови училища, едно от които е НАТФИЗ. Те се събират, за да построят нещо голямо – първия общоевропейски университет за кино и медии. Предстои и фестивал със студентски филми, както и изложба с видеоинсталации, където природата среща..

публикувано на 29.05.25 в 13:01

Великотърновският апелативен съд обяви за решаване делото за смъртта на Ферарио Спасов

Великотърновският апелативен съд обяви за решаване делото за катастрофата, при която преди година и половина край село Шереметя загина футболният треньор Ферарио Спасов.  На първа инстанция подсъдимият Начо Пантелеев получи петгодишна ефективна присъда и беше оневинен по обвинението за нарушение на Закона за движение по пътищата. 5..

публикувано на 29.05.25 в 12:58

ПП-ДБ искат изслушване на Пламен Тончев. Има съмнение за натиск върху него

Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" искат да бъде изслушан Пламен Тончев, който оглавяваше ДАНС до вчера, когато беше избран за председател на Комисията по досиетата. Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков каза в кулоарите на парламента, че има съмнение за натиск върху Тончев. "Има ли натиск..

публикувано на 29.05.25 в 12:46