Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваксини, сертификати и разделение - акценти от събитията по света през седмицата

Снимка: ЕПА/БГНЕС



За старото разделение Изток - Запад напомни през седмицата напрежението между Русия и НАТО.

"Липсата на диалог се оформя юридически" - така обясниха от Кремъл закритите мисии в Москва и Брюксел. 

Същевременно родената в Източна Германия Ангела Меркел, канцлер от 16 години, беше изпратена с аплодисменти на последния си Европейски съвет заради обединяващата си роля. Изтъкнато беше, че среща на върха без нея ще е като Париж без Айфеловата кула или Рим без Ватикана.

Друга влиятелна жена - 95-годишната британска кралица отказа да получи награда за "Възрастен човек на годината" с мотива, че "всеки е толкова стар, на колкото се чувства".

Заедно с увеличаването на новозаразените с коронавирус в много страни растеше популярността, но и съпротивата срещу зеления сертификат, използван вече и в България. В Евросъюза са издадени над 590 милиона.

Лидерите на Европа обсъждаха и другия съществен проблем - покачването на цените на тока и основни стоки. За включването на атомните централи и природния газ в зеления списък са се обявили на срещата на върха много от държавните и правителствени ръководители.

През седмицата имаше и нов сблъсък между Полша и европейските институции. Полският премиер Матеуш Моравецки заяви, че винаги е отворен за диалог с европейските си партньори, но правителството му няма да се поддаде на изнудване. По-рано в реч пред Европарламента в Страсбург той защити решението на полския Конституционен съд, че в някои отношения европейското законодателство не е над националните.

Унгарският премиер Виктор Орбан нарече случващото се "лов на вещици" и определи Полша като "най-добрата страна в Европа". Каза също, че речта на полския му колега пред Европарламента му е доставила голямо удоволствие.

Унгарският външен министър Петер Сиярто заяви, че страната му е дала подслон на 540 афганистанци след американското изтегляне оттам, но няма да приема повече.

Призивите на няколко държави за издигане на прегради по външните граници на Евросъюза със средства от общия бюджет бяха отхвърлени от председателя на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен.

Северна Македония и Албания няма да бъдат разделяни при започването на преговори за присъединяване към Евросъюза. Това заяви еврокомисарят по разширяването Оливер Вархей в доклад за напредъка на шест страни от Западните Балкани и Турция. Вархей подчерта, че отлагането на преговорите с Тирана и Скопие има негативно влияние върху доверието в  общността.

Парламентът в Румъния отказа да подкрепи ново правителство на премиера Флорин Къцу. Опозицията обвини управлението на национално-либералната партия, че е докарало Румъния до бедност, не се е справило с пандемията, като процентът на ваксинираните е сред най-ниските в ЕС - 30 процента. (В България този процент е 20.)

През седмицата изтече информация, че някои държави са се опитали да променят съдържанието на важен научен доклад на ООН за борбата с климатичните промени. Сред тях  са страните износителки на петрол от ОПЕК, както и големи производители на месо като Аржентина и Бразилия. Саудитска Арабия, Япония и Австралия са сред държавите, поискали от световната организация да омаловажи нуждата от по-бързото отказване от изкопаемите горива.

Деца от Глазгоу, където ще се проведе конференцията на ООН през ноември, призоваха световните лидери да направят всичко възможно, за да спрат климатичните промени.

Още за събитията от седмицата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04