Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учениците в Австрия се тестват сами

Защо се тестват учениците в Европа и защо у нас не се тестват

Валери Велев: Ако у нас не се тестват и ваксинират учителите, защо ще тестваме децата

Снимка: архив / Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Първоначално лошо беше обяснено на родителите какво точно представляваха тестовете. Ако сега ако се обясни смислено, това може да доведе и до по-добър резултат", посочи в "Преди всички" Пламена Николова от Националната мрежа на децата.

"Информацията трябва да бъдат поднесена правилно. Но трябва да бъдат съгласни за тестване тези родители, които искат децата им да посещават присъствено обучение", каза още Николова.

"Тестването на учениците ще е трудно, защото става дума за голям брой деца", коментира темата пред БНР и доц. Валери Велев от Детската клиника на Инфекциозната болница в столица.

По думите му основното правило е да са ваксинирани родителите и учителите.

"Ако учителите не се ваксинират или тестват, защо да се тестват учениците", попита доц. Велев.

Според него има различни видове тестове, като дискусионни са тестовете със слюнка.

"Защото те са и доста по-бавни. Не са като бързите антигенни тестове, които стават за 15 минути. Може тестовете със слюнка да са щадящи, но те не са и толкова достоверни, защото биха регистрирали заболяването при има много висок вирусен товар, ако става дума за едно много болно дете.

Аз оставам на тезата, че не трябва да тестваме всички деца на общо основание. Ако се тества дете, което е в контакт, трябва да е чрез бързите антигенни тестове. Не виждам защо министър Денков заяви, че той няма да позволи това докато е министър това, след като ние от години така тестваме грипа?", заяви доц. Велев.

"Имам приятели във Виена, те са с две деца - по-малко и в гимназиалните класове. Децата имат специална книжка, в която се събират стикерите от тестовете, които им се правят в училище и у дома. Тестовете се правят три пъти седмично", коментира за "Хоризонт" Нели Папазова за това как се процедира в Австрия по отношение на тестването на учениците.

"Първите два теста са антигенни, първият е в понеделник.  Децата си ги правят сами под наблюдението на учителя. Пак е със вземане на секрет от носа, но самите деца казват, че е безболезнено. Ако тестът е отрицателен, се слага стикер, който ти дава възможност 48 часа да посещаваш всички други закрити места.  Ако е положителен тестът, се правят още допълнителни тестове. Детето и класът се карантинират при положителен тест.

Последният тест е PCR - тест със слюнка и се прави в къщи. Те са безплатни, оставят се във всяка аптека или дрогерия, а вечерта семейството получава по имейла резултата, който им важи за 72 часа.

Но няма дискусия по тези правила и те се спазват.  Децата нямат нищо против тестовете. За по-големите деца - над 12 години, там мога да кажа, има и доста повече ваксинирани,  така че проблемът е още по-малък. Така изглеждат нещата и в много други европейски градове", разказа още Нели Папазова пред БНР.

Още по темите в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Десетки загинали при ракетната атака над няколко града в Украйна

Най-малко 28 души загинаха в Украйна при масирани руски ракетни удари в светлата част на деня. С минута мълчание в памет на жертвите започна преди малко пресконференцията на украинския президент Володимир Зеленски във Варшава, където е на кратко посещение преди да се отправи към срещата на върха на НАТО във Вашингтон.  Само в столицата..

публикувано на 08.07.24 в 13:44
Величка Микова

България е с една от най-дългите работни седмици в ЕС, причината - ниските доходи

България е една от страните в Европейския съюз с най-дългата работна седмица - 39 часа, при средно малко над 36 часа за съюза . Това показват най-новите данни на Евростат. Преди нас в класацията по този показател са само Гърция с почти 40 часа, както и Румъния и Полша - с по над 39 часа. На другия полюс е Нидерландия - с малко над 32 часа..

публикувано на 08.07.24 в 10:23
Стоян Михалев дава брифинг -  7 юли 2024 г.

Какво означава лансираната от ДСБ идея за съставяне на "технически кабинет" с третия мандат

Партия "Демократи за силна България" предлага на партньорите си от коалиция ПП-ДБ да поискат третия мандат за съставяне на "технически кабинет" като изход от политическата криза. Междувременно в София се провежда Националният съвет на "Продължаваме промяната", който обсъжда предстоящите си приоритети и работата в коалиционния формат.  ДСБ предлага..

публикувано на 07.07.24 в 15:33
Руслан Трад

Руслан Трад: Скептичен съм за възобновяване на преговорите за примирие в Газа

Тепърва новият ирански президент Масуд Пезешкян ще има много проблеми. Това заяви пред БНР Руслан Трад, журналист, съосновател на военния журнал "De Re Militari". "Пезешкян го определят като реформист, само защото не е толкова краен колкото своя опонент Саид Джалили. Разбира се, има реформистки идеи. Пезешкян има идеи за връщане на масата за..

публикувано на 06.07.24 в 13:22
Изглед към сградата на британския парламент

Проф. Марк Шанахан: Усилията за отцепване на Шотландия бяха върнати десетилетия назад

"Политически трус" - това е краткият коментар за резултатите от изборите във Великобритания. От една страна заради повече от убедителната победа на лейбъристите, които сега ще имат много по-голямо мнозинство от Борис Джонсън на предишните избори през 2019 година и ще се чувстват съвсем комфортно в Камарата на общините. Докато загубилите консерватори..

публикувано на 06.07.24 в 12:18
Йенс Столтенберг

Столтенберг: Унгарският премиер Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва

Унгарският премиер Виктор Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва, а само страната си - така генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг коментира неговата визита. "Премиерът Орбан е бил в Москва и преди, той ни информира и за тази визита. Надявам се следващата седмица да ни каже повече за нея във Вашингтон и да..

публикувано на 05.07.24 в 15:19
Ерик Мамер, говорител на ЕК

ЕК: Пътуването на Орбан в Москва не е координирано нито с Комисията, нито с някой друг

Визитата на унгарския премиер Виктор Орбан в Москва поставя под сериозен въпрос традиционната визита на Комисията в страната, ротационен председател на Европейския съюз, заяви говорителят на Еврокомисията Ерик Мамер. Принцип тя се прави през първата седмица на поемането на председателството, което за Унгария започна на 1-ви юли. По-късно се..

публикувано на 05.07.24 в 14:43