Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Полша не възнамерява да поднови договора си с "Газпром"

Газопреносна инсталация от Северен поток
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кризата с цените на природния газ накара все повече държави да обърнат поглед към ядрената енергия като транзитна, докато не се постигне въглеродна неутралност през 2050 година в Европейския съюз. Полша не прави изключение, но за разлика от дипломатичния брюкселски тон Варшава използва остра реторика спрямо Русия, която е основният играч в този баланс на търсене и предлагане на синьо гориво. Нещо повече – зависимата от въглищна енергия Полша възнамерява да не поднови дългосрочния си договор за доставки на природен газ от „Газпром“, благодарение на който тя успява именно сега да премине малко по-леко през кризата с рекордните цени на енергоносителите. 

Руският президент Владимир Путин нареди на „Газпром“ да увеличи природния газ в европейските си хранилища – тази информация фокусира вниманието в цяла Европа, която страда от недостатъчните количества синьо гориво, високата цена и почти изчерпаните запаси от ключовата суровина. Традиционно скептичната към Москва Полша, където в момента текат рокади в кабинета и която бе осъдена да плаща по един милион евро дневно заради погазването на върховенството на закона, има своя гледна точка към газовата криза:

"С маньоврите си „Газпром“ реагира на условията на Германия, свързани с проекта „Северен поток“ 2. Няма необходимост от него, тъй като съществуват тръбопроводи през Украйна и Ямал, които се използват с капацитет от 40 – 50%. Ако руснаците искат да доставят допълнителни количества, те могат да го направят през съществуващата инфраструктура". Това Коментира Пьотър Наимски, държавен секретар и упълномощен представител на полското правителство по въпросите на стратегическата енергийна инфраструктура.

"Те искат „Северен поток“ 2 да бъде изключение от европейските регулаторни правила. Това подкопава доверието между страните – членки. Руснаците използват проекта, за да маневрират в европейската политика". 

Думите на Наимски идват десетина дни, след като стана ясно, че „Газпром“ е резервирал около една трета от предлагания допълнителен капацитет за транзит на газ по тръбата Ямал - Европа през Полша за ноември и не е резервирал никакви обеми през Украйна. Тази информация изстреля допълнително цените на синьото гориво нагоре:

"Украинците не купуват газ директно от „Газпром“, а си го набавят през реверсивните връзки. Въпросът е, че те се нуждаят от този поток от изток на запад, който минава през страната им". 

Според Наимски промяната в руското поведение спрямо европейските доставки се дължи на казусите около този проект, макар и много анализатори да са на мнение, че натискът идва по-скоро заради скептицизма на Европа към дългосрочните договори с руския газов доставчик. Полша е една от държавите, които в момента имат такъв, но не възнамеряват да го подновят:

"Договорът ни с „Газпром“ изтича догодина на 31 декември. Имаме възможност да покрием 100% от необходимите количества внос, най-вече чрез терминала за втечнен природен газ от Норвегия".

В дългосрочен план, Полша възнамерява да построи ядрена централа. Обсъждат се два варианта за площадка, а най-вероятно технологията ще бъде американска. Изчисленията показват, че към средата на 40-те години на 21-ви век централата трябва да е в експлоатация и да осигурява между 20 и 25 % от необходимата електроенергия. Около една трета от микса трябва да идва от възобновяеми източници, основно вятърни централи. Какво би станало, ако плановете не се осъществят?

"Задавате ми въпрос за тактиката при трансформацията, а аз продължавам да настоявам, че трябва да запазим баланса при електроенергията за всеки предсказуем гигават от нея. Това трябва да се случва паралелно – когато се откажем от един гигават, трябва да го заменим. Ние трябва да направим промяната много плавно и по сигурен начин. Разбира се, става дума за строителство и има рискове, но те са навсякъде. Няма как да живеем без тях". Коментира Пьотър Наимски, държавен секретар и упълномощен представител на полското правителство по въпросите на стратегическата енергийна инфраструктура.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали в Курска област

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали срещу нахлуването на Украйна в руската област Курск. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски, предаде АФП. Пхенян изпрати хиляди войници, за да подсилят руската армия, включително в граничната област Курск, където през август Украйна извърши ударно..

публикувано на 23.12.24 в 20:26
Кметът на Сапарева баня Калин Гелев

Общинари от Сапарева баня бяха на работно посещение в Йордания

Група общинари от Сапарева баня, водена от кмета на курорта Калин Гелев, се върна от работно посещение в Кралство Йордания и побратимения град Мадаба. Наскоро по решение на общинските съветници в Сапарева баня една от улиците в града вече носи името на йорданския град Мадаба, известен с поклонническия си туризъм и богатата си история. В един от..

публикувано на 23.12.24 в 20:10

Арестуваха двама българи на магистрала в Сърбия за нападение над баща и син

Сръбската полиция арестува двама български граждани на магистралата Белград - Ниш край град Велика Плана за агресивно поведение, съобщи агенция ТАНЮГ. Полицейското управление в Смедерево съобщи, че двамата българи, Г.Г. на 23 години и И.Г. на 48 години, са обвинени, че вчера са нападнали вербално и физически с ръце и крака, както и с дървена и..

публикувано на 23.12.24 в 19:47
Проф. Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Сняг ще има на 27 декември, над 1200 м ще ги затрупа

На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България и то много. Снегът ще е в планината, красиво  и коледно . В София и в по-ниските части ще си е влажно, дъждовно и кално, каза климатологът проф. Георги Рачев в интервю пред БНР. Утре, 24 декември, "ще е дъжд и сняг, и повече дъжд":  "В София на Коледа няма да има сняг, на Бъдни вечер..

публикувано на 23.12.24 в 19:45
Мат Гейц

Комисия установи: Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари за наркотици и секс

Комисията по етика към Камарата на представителите на Конгреса на САЩ е установила, че бившият конгресмен от щата Флорида Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари на жени за наркотици и секс, включително и на 17-годишна, предаде агенция Ройтерс, позовавайки се на американски медии, запознати с окончателния вариант на доклада на комисията...

публикувано на 23.12.24 в 19:37
Снимката е илюстративна, архив.

Мирослав Йотов: Най-честата грешка е пиратката да се държи в ръка и да се запали

В категория Ф2 и Ф3 на пиротехническите средства попадат и пиратките. При тях проблемът е със звуковото налягане и затова са в по-тежка категория . Важно е да се чете  инструкцията. Най-честата грешка е да се държи пиратката, да я запалят и после хвърлят. Това е забранено. Това предупреди Мирослав Йотов – главен директор на "Надзор на пазара"..

публикувано на 23.12.24 в 19:13
Изложбата

Фотоизложба за Босилеград и документален филм показват в театъра в Кюстендил

Фотоизложата "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" ще бъдат показани тази вечер в Общинския драматичен театър в Кюстендил. Наскоро филмът беше представен в българския културен център в Скопие. Автори са Асен Великов, Вихрен Георгиев и фотографът от Кюстендил Владислав Чанев. Снимките са от едноименния фотопленер..

публикувано на 23.12.24 в 19:04