Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата „Следи от империи“ ни отвежда в непознати места

Френският фотограф Томас Жорион показва фотографиите си в галерия "Синтезис"

Среща разговор с фотографа Томас Жорион във Френския културен институт
Снимка: Славена Илиева

"Сега ще се разходим в няколко най-различни пространства, които френската колониална империя е владяла, сред които Азия, Африка, Карибите. Ще видим сгради, които са преминали през много епохи и не един и два политически режима, за да видим какво е останало от тази архитектура", каза за БНР Френският фотограф Томас Жорион.

Фотографът Томас Жорион се срещна с публика Снимка: личен архив

Изложбата „Следи от империи“ на френския урбекс фотограф Томас Жорион, който гостува в студиото на програма "Хоризонт" на БНР на 12 октомври, можете да видите в галерия "Синтезис" (SYNTHESIS) в София до 4 декември 2021 година.

По думите му темата за колониализма е доста деликатна и до голяма степен остава табу във Франция.

„Говорим за едни по-скоро потиснически и експлоататорски взаимоотношения между континенталната метрополия и различните колонии по различни краища на света, но днешните французи не познават достатъчно тази история, запазват своето хуманистично отношение в полза на потиснатите“.

Изложба на Томас Жорион  Снимка: личен архив

Той сподели какво го е впечатлило от посещението му в страните, в които е направил фотографиите:

Много може да се каже, че съм научил в лично качество по следите на тези изгубени империи, но за мен едно от най-интересните неща беше в срещите с обитателите на всички тези държави, тези изоставени сгради и тяхното отношение  към мен като французин, което по никакъв начин не беше агресивно или обвинително в ролята ми на предишен експлоататор, напротив изключително гостоприемно и добранамерено“, заяви в интервю в предаването „Нощен хоризонт“ Томас Жорион.

Изложба на Томас Жорион  Снимка: личен архив

Фотографските му търсения са свързани със заснемането на изоставени и недовършени сгради:

Това е едно изследване на човешката следа в архитектурата чрез изоставените сгради, които повече не изпълняват функцията заради, която са създадени. Това е едно изследване на човечеството и на човечността“.

Изложба на Томас Жорион Снимка: личен архив

Един от кураторите на изложбата - Надежда Павлова коментира, че Томас Жорион работи изключително интензивно.

„Трябваше да изберем по 5-6 снимки, защото форматите, в които работи Томас Жорион са много големи. Беше ни много интересно да се срещнем с него и да видим фотографиите, които е направил“.

Томас Жорион разговаря с Евгения Христова - изкуствовед и фотограф    Снимка:Славена Илиева

Евгения Христова, изкуствовед и фотограф, която посети изложбата, коментира, че фотографиите на Томас Жорион са изследване.

„Бях изненадана, че една от снимките на Томас Жорион е снимана в град Алжир –гледка, която аз виждах през моя прозорец – катедралата Сакре кьор в Алжир“.

Преводът на интервюто с Томас Жорион направи Стефан Прохоров.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симона Симеонова

Симона Симеонова за дебютната си авторска песен "momentum"

Симона Симеонова е възпитаничка на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен.  След това продължава и завършва завършва музикалното си образование при доц. Етиен Леви в Нов български университет.  Наскоро представи дебютната си авторска песен "momentum" в публичното пространство. Какво вълнува един млад творец, какво й дава..

публикувано на 12.07.25 в 10:30

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Започва третото издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, в който на сцената на Бургаската опера ще се състезават млади балетисти от няколко континента. В навечерието му ви срещаме..

обновено на 10.07.25 в 18:58

Започва фестивалът Arbanassi Summer Music

Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли.   Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..

публикувано на 10.07.25 в 09:50
Младежки камерен хор

Младежки камерен хор "Охана" спечели Гран при на нациите 2025

От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите".  С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..

публикувано на 09.07.25 в 15:54

Фестивалът Arbanassi Summer Music - с три концерта през юли

В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music.  Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...

публикувано на 09.07.25 в 14:39
Фестивален оркестър Allegra

Фестивал и академия "Алегра" обогатява летния културен пейзаж на столицата

Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..

публикувано на 09.07.25 в 13:45
Ирина Ботева и Максимилиян Бояджиев

Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев: Любовта към българските народни танци се възвърна трайно

След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции.  Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..

публикувано на 08.07.25 в 14:35