"Сега ще се разходим в няколко най-различни пространства, които френската колониална империя е владяла, сред които Азия, Африка, Карибите. Ще видим сгради, които са преминали през много епохи и не един и два политически режима, за да видим какво е останало от тази архитектура", каза за БНР Френският фотограф Томас Жорион.
Изложбата „Следи от империи“ на френския урбекс фотограф Томас Жорион, който гостува в студиото на програма "Хоризонт" на БНР на 12 октомври, можете да видите в галерия "Синтезис" (SYNTHESIS) в София до 4 декември 2021 година.
По думите му темата за колониализма е доста деликатна и до голяма степен остава табу във Франция.„Говорим за едни по-скоро потиснически и експлоататорски взаимоотношения между континенталната метрополия и различните колонии по различни краища на света, но днешните французи не познават достатъчно тази история, запазват своето хуманистично отношение в полза на потиснатите“.
Той сподели какво го е впечатлило от посещението му в страните, в които е направил фотографиите:
„Много може да се каже, че съм научил в лично качество по следите на тези изгубени империи, но за мен едно от най-интересните неща беше в срещите с обитателите на всички тези държави, тези изоставени сгради и тяхното отношение към мен като французин, което по никакъв начин не беше агресивно или обвинително в ролята ми на предишен експлоататор, напротив изключително гостоприемно и добранамерено“, заяви в интервю в предаването „Нощен хоризонт“ Томас Жорион.
Фотографските му търсения са свързани със заснемането на изоставени и недовършени сгради:
„Това е едно изследване на човешката следа в архитектурата чрез изоставените сгради, които повече не изпълняват функцията заради, която са създадени. Това е едно изследване на човечеството и на човечността“.
Един от кураторите на изложбата - Надежда Павлова коментира, че Томас Жорион работи изключително интензивно.
„Трябваше да изберем по 5-6 снимки, защото форматите, в които работи Томас Жорион са много големи. Беше ни много интересно да се срещнем с него и да видим фотографиите, които е направил“.
Евгения Христова, изкуствовед и фотограф, която посети изложбата, коментира, че фотографиите на Томас Жорион са изследване.
„Бях изненадана, че една от снимките на Томас Жорион е снимана в град Алжир –гледка, която аз виждах през моя прозорец – катедралата Сакре кьор в Алжир“.
Скоро получавали ли сте писмо? А писмо от напълно непознат, който няма представа до кого точно ще стигнат думите му? А вие кога за последно решихте да напишете писмо? Може би ще отговорите с "Не знам" или "Скоро не съм". Можете да се включите в инициативата "Минута за Коледа" на Студентския съвет при Софийския университет „Св. Климент..
Най-новата книга на обичаната писателка Диана Христова - Олива е сборник с разкази под надслов "Да те целуне ангел". Заглавието си има история, разказите са от реалността в преобладаващата част, има и с превес на художествена измислица. Стилът е прекрасен. Диана Христова е родом от Пазарджик, по образование юрист, по призвание -..
Голям празник има тази вечер в Софийската национална опера! Започнаха премиерните спектакли на операта “Адриана Лекуврьор“ от Чилеа – първата нова оперна продукция на Националния ни оперен театър през новия сезон 2024/2025 г., специално посветена на 90-годишнините на две световноизвестни български оперни певици и солистки на театъра –..
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...
Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният..