Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Г-20 в Рим: Таванът за глобалното затопляне остава 1,5 градуса

| обновено на 31.10.21 в 21:43
Срещата на върха на Г-20 на световните лидери за обсъждане на изменението на климата, Covid-19 и глобалното възстановяване, Roma Convention Center La Nuvola, Рим, 31 октомври 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На срещата на върха на Г-20 в Рим лидерите на двадесетте най-развити държави се договориха да предприемат мерки, за да задържат глобалното затопляне до градус и половина в рамките на това столетие. Решенията на Г-20 са от  голямо значение, тъй като тези страни представляват 80 на сто от глобалната икономика, отбелязва кореспондентът на БНР в Италия.

На приключилата конференция в Рим обаче не бяха поети конкретни ангажименти за постигане на нулеви вредни емисии до 2050 година - именно това според експертите е условието за ограничаване на глобалното затопляне.

Декларацията за климата потвърждава фонда от 100 милиарда евро за развиващите се страни.

Таванът за глобалното затопляне остава 1,5 градуса. „Това е необходимо, защото науката казва така”, отбеляза премиерът на Италия Марио Драги. Той уточни, че преминаването към чиста енергия е от решаващо значение за намаляване на вредните емисии.

В декларацията на Г-20 се посочва, че в тази посока ще се взимат предвид националните реалности със зачитане на ангажиментите, поети от всяка страна.

В националните планове за възстановяване и устойчивост на  страните от ЕС финансовите ресурси относно климата трябва да се използват за избягване на неговото увреждане с цел подобряването му.

Споразумение е постигнато за декарбонизация в рамките на или около средата на века, въпреки че много страни от Г-20 продължават да използват въглища. Затова страните от Г-20 ще приключат финансирането на нови въглищни централи до края на годината.

Решенията на Г-20 в Рим според Марио Драги ще окажат пряко въздействие върху успеха на срещата на върха за климата в Глазгоу.

В Рим американският президент Джо Байдън призова колегите си от най-богатите икономики за общи действия по глобалния проблем с нарушените вериги на доставки на различни стоки.

По думите му сложните процеси на доставка на продукти или производствени компоненти не е нещо за което обикновените хора се замислят, освен ако не е нарушен:

„И през тази пандемия видяхме закъснения и изоставане в доставките на блага – от автомобили до електроника, от обувки до мебели, и в пандемията ключът за справянето с нарушените снабдителни вериги, с които всички имаме проблем. Трябва да вземем мерки сега, заедно с партньорите ни  в частния сектор, за да ограничим сегашните забавяния. Трябва и да предотвратим те да се случват в бъдеще. След като видяхме колко уязвими са тези глобални търговски връзки, няма как да се върнем към предишното положение, заяви Байдън.

Реакциите след срещата в Рим

Канцлерът на Германия Ангела Меркел приветства решението на Г-20 да спре финансирането на нови въглищни централи.

Италианският премиер Марио Драги определи двудневната среща на Г-20, на която бе домакин, като успешна заради поетите ангажименти за опазване на околната среда.

Пред репортери Драги изтъкна, че за първи път всичките двадесет водещи икономики в света са признали, че е от жизнено значение глобалното затопляне да бъде задържано до градус и половина.

Френският президент Еманюел Макрон посочи като добър резултат от срещата в Рим съгласието между износители и вносители на електроенергия да координират цените помежду си.

По повод плановете 70 процента от хората във всички държави да бъдат ваксинирани срещу Covid-19 до средата на следващата година Марио Драги призна за наличието на сериозни логистични пречки. След като тези пречки бъдат преодолени, ще трябва да бъдат построени нови фармацевтични фабрики и страните, които се нуждаят от ваксини, да получат необходимите познания за производството им.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Заради зачестили инциденти: Полицаи и горски стражари проверяват ловджиите

В започващия последен уикенд, в който е позволен груповият лов на дива свиня, полицаи и горски стражари ще правят засилени проверки. Причината е високият брой инциденти през изминалия сезон, през който са загинали четирима ловци. Предстоят последните два дни в които е разрешен груповият лов на дива свиня в България. В тези два дни ще се правят..

публикувано на 11.01.25 в 08:05

Протести в редица градове на Словакия срещу правителството на Роберт Фицо

В редица градове на Словакия хиляди излязоха на протести срещу лявото правителство на премиера Роберт Фицо, обвиняван, че води политика, с която предава западните съюзници и Украйна. Митингите бяха организирани от гражданска инициатива, която настоява да не спира военната помощ за Киев, предаде БТА. По данни на организаторите пред..

публикувано на 11.01.25 в 07:55
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Джо Байдън - Вашингтон, 21 декември 2022

Байдън и Зеленски обсъдиха новите американски санкции срещу Русия

Новите американски санкции срещу Русия бяха обсъдени снощи в разговор между президентите на Украйна и САЩ.  Джо Байдън е подчертал значението за осигуряването на устойчива подкрепа за Киев във войната срещу Русия. "Русия не успя да постигне никоя от стратегическите си цели в Украйна", се казва в изявление на Белия дом, публикувано след..

публикувано на 11.01.25 в 07:48

КНСБ: Липсата на трудов договор - сред най-честите нарушения на правата на работещите

Работа без трудов договор е сред най-честите нарушения на трудовите и осигурителните права в страната - това сочат получените в КНСБ сигнали за миналата година.  Сред най-засегнатите са в сферата на услугите, ремонтните дейности и ресторантьорството. При започване на работа задължително трябва да се сключи писмен трудов договор, заяви..

публикувано на 11.01.25 в 07:20
Снимката е илюстративна

Разработки на плазмени двигатели във Физическия факултет на Софийския университет

Българи правят малки спътници с плазмени двигатели. Това се случва във Физическия факултет на Софийския университет.  Технологията е перспективна, защото е нишова и тепърва се развива.  Конкуренцията сега в областта на малките сателити е малка, казва Стоил Иванов, асистент във Физическия факултет на Софийския университет. Той има дисертация по..

публикувано на 11.01.25 в 06:30
Войник от

Батальонът "Азов" ще набира чужденци в редиците си

Украинският батальон "Азов" възнамерява да набира английско говорящи чужденци в редиците си, предава британското издание "Гардиън". Решението им идва в очакване на мандата на Доналд Тръмп като президент на Съединените щати. Тръмп вероятно ще спре или намали американската военна помощ за Украйна и това ще усложни ситуацията на фронта.  Известният..

публикувано на 11.01.25 в 05:19
Жители на Газа се редят за храна в Хан Юнис.

"Лансет": Загиналите палестинци в Газа са много повече от официалните данни

Броят на загиналите палестинци вследствие на войната в Газа вероятно е значително по-висок от официалните цифри на здравното министерство на Ивицата, управлявано от групировката "Хамас". Това сочи изследване, публикувано в престижния медицински журнал "Лансет" ( The Lancet ) и цитирано от Би Би Си.  Проучването е оглавявано от британски екип и обхваща..

публикувано на 11.01.25 в 04:55