Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Г-20 в Рим: Таванът за глобалното затопляне остава 1,5 градуса

| обновено на 31.10.21 в 21:43
Срещата на върха на Г-20 на световните лидери за обсъждане на изменението на климата, Covid-19 и глобалното възстановяване, Roma Convention Center La Nuvola, Рим, 31 октомври 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На срещата на върха на Г-20 в Рим лидерите на двадесетте най-развити държави се договориха да предприемат мерки, за да задържат глобалното затопляне до градус и половина в рамките на това столетие. Решенията на Г-20 са от  голямо значение, тъй като тези страни представляват 80 на сто от глобалната икономика, отбелязва кореспондентът на БНР в Италия.

На приключилата конференция в Рим обаче не бяха поети конкретни ангажименти за постигане на нулеви вредни емисии до 2050 година - именно това според експертите е условието за ограничаване на глобалното затопляне.

Декларацията за климата потвърждава фонда от 100 милиарда евро за развиващите се страни.

Таванът за глобалното затопляне остава 1,5 градуса. „Това е необходимо, защото науката казва така”, отбеляза премиерът на Италия Марио Драги. Той уточни, че преминаването към чиста енергия е от решаващо значение за намаляване на вредните емисии.

В декларацията на Г-20 се посочва, че в тази посока ще се взимат предвид националните реалности със зачитане на ангажиментите, поети от всяка страна.

В националните планове за възстановяване и устойчивост на  страните от ЕС финансовите ресурси относно климата трябва да се използват за избягване на неговото увреждане с цел подобряването му.

Споразумение е постигнато за декарбонизация в рамките на или около средата на века, въпреки че много страни от Г-20 продължават да използват въглища. Затова страните от Г-20 ще приключат финансирането на нови въглищни централи до края на годината.

Решенията на Г-20 в Рим според Марио Драги ще окажат пряко въздействие върху успеха на срещата на върха за климата в Глазгоу.

В Рим американският президент Джо Байдън призова колегите си от най-богатите икономики за общи действия по глобалния проблем с нарушените вериги на доставки на различни стоки.

По думите му сложните процеси на доставка на продукти или производствени компоненти не е нещо за което обикновените хора се замислят, освен ако не е нарушен:

„И през тази пандемия видяхме закъснения и изоставане в доставките на блага – от автомобили до електроника, от обувки до мебели, и в пандемията ключът за справянето с нарушените снабдителни вериги, с които всички имаме проблем. Трябва да вземем мерки сега, заедно с партньорите ни  в частния сектор, за да ограничим сегашните забавяния. Трябва и да предотвратим те да се случват в бъдеще. След като видяхме колко уязвими са тези глобални търговски връзки, няма как да се върнем към предишното положение, заяви Байдън.

Реакциите след срещата в Рим

Канцлерът на Германия Ангела Меркел приветства решението на Г-20 да спре финансирането на нови въглищни централи.

Италианският премиер Марио Драги определи двудневната среща на Г-20, на която бе домакин, като успешна заради поетите ангажименти за опазване на околната среда.

Пред репортери Драги изтъкна, че за първи път всичките двадесет водещи икономики в света са признали, че е от жизнено значение глобалното затопляне да бъде задържано до градус и половина.

Френският президент Еманюел Макрон посочи като добър резултат от срещата в Рим съгласието между износители и вносители на електроенергия да координират цените помежду си.

По повод плановете 70 процента от хората във всички държави да бъдат ваксинирани срещу Covid-19 до средата на следващата година Марио Драги призна за наличието на сериозни логистични пречки. След като тези пречки бъдат преодолени, ще трябва да бъдат построени нови фармацевтични фабрики и страните, които се нуждаят от ваксини, да получат необходимите познания за производството им.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Турция Реджеп Ердоган

Ердоган: Планът на Тръмп за Газа е заплаха за световния мир

Изявленията на Доналд Тръмп, с които той изправя пред сериозни предизвикателства много страни по света, трябва да спрат, заяви президентът на Турция Реджеп Ердоган. И нарече плана на Тръмп да бъдат изселени палестинците от Ивицата Газа "заплаха за световния мир". Тръмп повтори идеята си Съединените щати да притежават Ивицата Газа "Хамас" декларира..

публикувано на 13.02.25 в 19:18

От Брюксел: Ако България изпълнява критериите, няма пречка да се присъедини към еврозоната от 2026 година

Ако България изпълнява критериите за еврозоната, няма пречки тя да въведе еврото от 1 януари догодина, заявиха източници от Брюксел. Засега страната ни не изпълнява единствено критерия за ценовата стабилност. Те уточниха, че решението трябва да се вземе от Съвета на ЕС и се очаква това да се случи през лятото. България вече изрази намерение да..

публикувано на 13.02.25 в 19:08
Дмитрий Песков

Кремъл: Путин и Тръмп не са обсъждали териториални въпроси

За Русия разговорът между Путин и Тръмп е бил "много важен", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. И отбеляза, че и двете страни - Русия и Съединените щати - смятат за възможно мирно решаване на "конфликта", както той го нарече, в Украйна: Тръмп е разговарял с Путин, двамата са се съгласили на незабавни преговори "Предходната американска..

публикувано на 13.02.25 в 18:52

Депутатите вече приеха процедурните правила за избор на нови състави на 7 от регулаторите

Депутатите приеха процедурните правила за избор на нови състави на общо 7 регулаторни органа.  Парламентът открива процедурите за нови състави на регулаторите Най-оспорвани бяха дебатите за Комисията за защита на конкуренцията и Сметната палата. С гласовете на партиите от парламентарното мнозинство бяха одобрени 7-дневни срокове за подаване на..

публикувано на 13.02.25 в 18:35
Тони Николов

Възможно ли е да се стигне до нова Ялтенска конференция?

Призракът на Ялта - с арогантността на големите, които се договарят някъде, витае  и трябва да бъде прогонен. Това заяви пред БНР Тони Николов, главен редактор на Портал Култура. Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е провел "дълъг и изключително продуктивен“ разговор с руския си колега Владимир Путин.  Двамата лидери са се споразумели..

публикувано на 13.02.25 в 18:25
Снимката е илюстративна.

Агенцията за закрила на детето поде информационна кампания за вредите от употребата на упойващи вещества

Ученици от столичната професионална гимназия "Елисавета Вазова" научиха повече за вредата от употребата на вейпове, райски газ и така наречената дизайнерска дрога от токсиколози от ВМА и болница "Пирогов".  Посещението им в училището е част от кампания на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД), в рамките на която ученици от седми до десети..

публикувано на 13.02.25 в 18:20

Назначени са четирима нови зам.-министри

Четирима зам.-министри са назначени със заповед на премиера Росен Желязков, съобщи правителствената пресслужба. Стефан Бурджев и Стоян Тошев са назначени за заместник-министри на земеделието и храните, като от тези постове са освободени Деян Стратев и Мирослав Маринов. Бурджев е депутат от БСП Обединена левица, а Тошев от 2022 година до момента..

публикувано на 13.02.25 в 18:12