Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Конференцията на ООН за климата: защита на горите и намаляване емисиите на метан

| обновено на 02.11.21 в 22:07
Президентът на САЩ Джо Байдън говори по време на събитието Global Methane Pledge на Конференцията по изменението на климата на ООН, известна като COP26, в Глазгоу, Великобритания, 2 ноември 2021 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Две значими решения белязаха днешния втори ден на Конференцията на ООН (COP26) за климатичните промени в Глазгоу. Първото - за защита на горите по света, и второто - за намаляване на емисиите на метан с 30% до 2030 година.

Обещанието за спиране на унищожаване на горите дойде по-рано през деня, като плановете са изсичането да бъде прекратено до края на това десетилетие и в същото време да се засадят много нови дървета.

На загубата на горите по света се отдава съществена част от увеличаването на емисиите от вредни газове, тъй като планетата се лишава от тези така наречени „бели дробове“.

Правителствата на богатите държави и частният сектор ще отпуснат 15 милиарда паунда за спасяване на горите. 

Страните, подписали сделката, включват Бразилия, Русия, Китай и Индонезия, и притежават 85% процента от световните гори. Обещанието на световните лидери и частния сектор за отпускане на 15 милиарда паунда бе широко приветствано.

Унищожаването на горите обаче се е увеличило след подобна инициатива през 2014 година и това хвърля известна сянка върху новия план.

Инициатива на Съединените щати и ЕС за намаляване на емисиите на метан с 30% до 2030 година бе подкрепена от близо 90 държави. 

Инициативата за намаляване на емисиите на метана е съвместна на Съединените щати и на ЕС. Ето какво заяви американският президент Джо Байдън:

„Едно от най-важните неща, които трябва да направим през следващите десетилетия, за да запазим глобалното затопляне под 1,5 градуса, е да намалим емисиите на метан възможно най-скоро. Колективно ние се ангажираме да намалим емисиите на метан с 30% до 2030 година и аз мисля, че може да отидем и още по-далеч“.

Подписа си под инициативата сложиха повече от 80 държавни лидери. Но Китай, Русия и Индия – едни от най-големите световни замърсители с метан – не се присъединиха.

Както изтъкнаха някои журналисти, отразяващи форума, „в Глазгоу цари атмосфера от смесица от прекрасни обещания и песимизъм“.

Междувременно най-богатия човек на планетата, основателят на Amazon Джеф Безос, обеща 2 милиарда долара за възстановяване на тежко засегнати от дейността на човека райони.

Очаква се цялата сума, която Безос ще посвети на борбата с климатичните промени да достигне 10 милиарда долара.

На срещата в Глазгоу бе забелязан и известният актьор Леонардо ди Каприо, който бе нарекъл Грета Тунберг „лидерът на нашето време“, когато я срещна за първи път преди две години.

Официалната част на Конференцията на ООН за климатичните промени приключи с реч на британския премиер Борис Джонсън и последвали въпроси на журналисти. 

Световните лидери сега отстъпват място на преговарящите екипи на техните държави, които ще трябва да изложат в подробности плановете си, свързани с климата в оставащите дни до края на форума.

Борис Джонсън заяви, че е умерен оптимист. Той посочи, че няма съмнение, че е отбелязан напредък, но човечеството не трябва да изпада в състояние на „прекомерен ентусиазъм“ и отправи предупреждение към оставащите да преговарят:

„Моето послание към преговарящите е много просто. Световните лидери може и да напускат срещата, но мога да ви кажа, че очите на света, очите на населението на всички държави по света, очите на британското правителство и на всички правителства, които ги е грижа, са насочени към вас, нашите преговарящи“.

Трудните преговори обаче предстоят, особено по въпросите за финансирането на проектите в различните области.

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви, че ще бъде много трудно на срещата да се договорят ангажиментите, необходими за ограничаване на глобалното затопляне под 1,5 градуса по Целзий.
Срещата в Глазгоу трябва да приключи на 12 ноември.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят Росен Желязков

Първата визита в чужбина на премиера Желязков - в Страсбург

Премиерът Росен Желязков ще бъде на двудневно работно посещение в Страсбург във вторник и сряда, съобщиха от правителствената пресслужба. По време на първата си визита в чужбина премиерът ще разговаря с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, с председателя на Европейския съвет Антонио Коща и с председателя на Европейския парламент..

публикувано на 20.01.25 в 17:44
Николай Денков в НС

Денков: ПП-ДБ са готови да участват в разговори за назначения в регулаторите, но под условие

Оттеглянето на Ивайло Иванов от поста началник на политическия кабинет на вътрешния министър Даниел Митов е добра стъпка, другото би било нахалство, защото нито опозицията, нито обществото е готово да се върне към 2020-та, когато Иванов беше отстранен като главен секретар на МВР. Това коментира съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков:  "Така че..

публикувано на 20.01.25 в 17:27
Президентът на Кипър Никос Христодулидис

Президентът на Кипър и лидерът на кипърските турци не се разбраха за нови пропускателни пунктове

Президентът на Кипър Никос Христодулидис и лидерът на кипърските турци Ерсин Татар не се споразумяха за отваряне на нови пропускателни пунктове през разделителната линия на острова. Днешната им дискусия ще продължи с нова среща в следващите дни, посочи в официалното съобщение ООН. Европейската комисия приветства започналите днес разговори...

публикувано на 20.01.25 в 17:26
Доналд Тръмп

Доц. Георги Николов: Хората са изпълнени с надежда, че Тръмп ще внесе нормалност както в САЩ, така и по целия свят

Има големи опашки от хора, които с часове са чакали, въпреки че температурата е минус 5 градуса, но заради вятъра се усеща като минус 8, обясни Младен Петков, кореспондент на БНР в САЩ. "Надявам се да изпълни плана за намаляване на лихвения процент. Ще бъде добре също да подсигури границите ни". "Да застане зад християнските ценности..

публикувано на 20.01.25 в 17:10

300 млн. лв. нов дълг бяха поети чрез емисия 3-годишни ДЦК

300 милиона лева нов дълг бяха поети чрез емисия държавни ценни книжа. Това е първата емисия за годината и се смята за тестова за пазара. БНБ провежда аукцион за тригодишни ДЦК на стойност 300 млн. лева Книжата са тригодишни, годишният лихвен купон е 2,75%, става ясно от съобщението на Министерството на финансите. Постигната е среднопретеглена..

публикувано на 20.01.25 в 17:03

Просветният министър се срещна с ректорите, синдикатите и представители на студентските съвети

Модернизация на системата на висшето образование, по-високи изисквания към студентите, привличане на повече чуждестранни студенти, утвърждаване на авторитета на висшите ни училища и облекчаване на административната работа. Това са част от приоритетите, които министърът на образованието и науката Красимир Вълчев е обсъдил на среща с ректорите, синдикати в..

публикувано на 20.01.25 в 17:00
Петър Карабоев

Петър Карабоев: С Тръмп американската демокрация ще бъде подложена на изпитания

Американците са разделени наполовина по отношение на Тръмп и това се видя на 5 ноември на изборите. Тръмп спечели с малко над 50% и половината Америка не го харесва, и е ужасена, че се задава, коментира в интервю пред БНР Петър Карабоев, зам.-главен редактор на в. Дневник "За месец след изборите той не смекчи посланията от кампанията, които..

публикувано на 20.01.25 в 16:54