"Борбата за глобално лидерство между САЩ и Китай вече далеч не е само в сферата на икономиката, инвестициите и търговията, а е всеобхватна. Тя обхваща вече сигурността, международните организации и иновациите, тя ще определя динамиката на международните отношения в следващите десетилетия". Този коментар направи пред БНР международният анализатор Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения, във връзка с критиката на Джо Байдън към лидерите на Китай и Русия, че не са отишли на срещата на високо равнище за климата в Глазгоу.
Според анализатора отсъствието на Владимир Путин и Си Цзинпин от срещата в Глазгоу, а преди това и от срещата на Г-20, показва, че опитите да се изолират Русия и Китай от процесите в света, като избирателно се търси тяхното участие в отделни форуми, трудно биха създали необходимата обстановка на доверие и сътрудничество по глобалните проблеми - пандемия и климат.
"Посещението на директора на Централното разузнаването управление (ЦРУ) Уилям Бърнс в Русия е търсен сигнал за наличието на диалог, но е и индикатор за тематиката на разговорите, като е трудно да си представим, че сред тях ще отсъстват теми като сигурност, контрол върху въоръженията, киберсигурност, Иран, Афганистан, Украйна, Северна Корея. Това посещение показва готовност от двете страни да се премине към форма на работещ диалог, макар и ограничен. Все пак това е плюс, защото за дълъг период от време диалогът беше девалвиран, водеше се само на най-високо ниво и от средство за решаване на проблеми бе превърнат в платформа за отправяне публично на взаимни претенции", посочи в анализа си Кючуков.
По думите му не може да се говори за оттегляне на САЩ от конфронтацията с Русия, а по-скоро има преакцентиране на външната политика на Щатите върху Китай:
"Т.е. съсредоточаване на вниманието върху Азиатско-Тихоокеанския регион, което предполага и адаптиране на отношенията с другите държави. ... Тук се разчита на анонсирания от Байдън план за поставяне в основата на международните отношения на борбата между демокрацията и авторитаризма. Това е своеобразна нова биполяризация на света, която да послужи за идеологическа основа на новата конфронтация, и да не остави място за маневри на ЕС, освен да се нареди зад САЩ".
Кючуков подчерта, че САЩ запазват високото ниво на конфронтация с Русия, като едновременно с това разбират, че така тласкат Русия и Китай един към друг, което означава отказ от Доктрината "Кисинджър", според която в триъгълника Вашингтон, Москва, Пекин най-влиятелна е тази столица, която е по-близо до другите две, отколкото са те помежду си:
"САЩ са наясно, че Русия не се чувства особено уютно като младши партньор в един руско-китайски алианс и затова се опитват да оставят отворена вратата за диалог с Москва".
Интервюто на Георги Марков с Любомир Кючуков в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Участниците в снощния протестен митинг на опозицията в Грузия продължават да стоят пред сградата на грузинския парламент, разпънали са палатки. Ситуацията е спокойна, информира агенция ТАСС. Днес депутатите от управляващата партия "Грузинска мечта - Демократична Грузия" ще се съберат за първото заседание на парламента след изборите на 26-ти..
На 25 ноември Българската православна църка почита паметта на св. Климент Охридски, част от светите Седмочисленици. Той е известен в българската история като духовен просветител и чудотворец, един от последователите на славянските първоучители Кирил и Методий. Св. Климент Охридски е патрон на първото българско висше училище - Софийския..
Представители на Главната дирекция "Национална полиция" ще оповестят данни за случаи на насилие срещу жени по повод днешния Международен ден за премахване на насилието над жените. В областните дирекции на МВР по места ще бъде обявено началото на национална кампания "Никога повече" за популяризиране на мерките за бърза и надеждна защита,..
Според бившия министър на отбраната и ръководител на "Център по мениджмънт на сигурността и отбраната" към БАН - проф. Тодор Тагарев, почти няма вероятност руският президент Владимир Путин да използва ядрено оръжие. Пред БНР той заяви: "Моето лично мнение, а това е мнението и на голямата част в експертните общности, е, че Путин няма да..
Президентът Румен Радев разговаря с виетнамския си колега в Ханой. Българският държавен глава е на официално посещение във Виетнам, придружаван от трима служебни министри, кметовете на София и Русе, както и над 20 представители на бизнеса. Възможностите за задълбочаване на икономическите отношения между София и Ханой са сред водещите теми на..
Има задържани за вчерашното нападение над служител на търговски център в София. Става въпрос за две непълнолетни момчета и едно малолетно. Това е последната информация, която Столичната дирекция на вътрешните рабити, предостави на БНР. Полицията в София издирва трима души, набили продавач в търговски център Те са задържани през..
Израелските въоръжени сили отново атакуваха сгради в предградията на Бейрут, след като ливанското шиитско движение "Хизбула" изстреля стотици ракети срещу Израел. Въздушните удари последваха разпореждане на израелските военни за евакуация на жителите на предградието "Дахия" на ливанската столица. Отекнали са поне осем силни експлозии. От..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..