Хапчета, разработени от фармацевтичната компания „Пфайзер“, могат да намалят с 89 процента риска от хоспитализация или смърт от Covid-19, ако се приемат за 3 дни след появата на симптомите. Това сочат данните от проучване с участието на 1200 пациенти с Covid-19.
Според Алберт Бурла, изпълнителен директор на „Пфайзер“, данните показват, че лечението с хапчета, може да „елиминира до девет от десет постъпвания в болница“.
Възможно най-скоро „Пфайзер“ планира да започне да предоставя данните за своите проучвания на Администрацията по храните и лекарствата.
Това всъщност са резултати от едното от 3-те изследвания, които компанията разработва. Резултатите от другите две се очакват до края на годината.
Очакванията са след предоставяне на всички данни и необходимото разрешение новото лекарство да се появи на пазара в началото на 2022 г.
Специалистите по инфекциозни болести подчертават, че тези хапчета не са заместител на ваксината, но могат да помогнат, ако се дадат бързо на хора, които са се заразили с Covid-19 независимо дали са били ваксинирани или не.
Друга компания – „Мерк“ (Merck ) - изпревари „Пфайзер“ в разработването на хапчета за Covid и вече има молба за одобрение, която Консултативният комитет на Американската администрация по храните и лекарствата трябва да разгледа на 30 ноември.
21 сигнала за паднали дървета в следствие на дъжда и вятъра са подадени в пожарната вчера. Най много са сигналите в района на Шумен - 6. От пожарната допълват, че сигнали са получени в общо осем области на страната.
В МВР не се случва нищо ново. Наяве се вадят неща, които са се случвали извън обществения интерес. Проблемът е от най-високото ниво до последния полицай, който влиза без мотивация в системата , а подборът позволява това. Мнението е на доц. Милен Иванов, експерт по национална сигурност, бивш заместник-ректор на Академията на МВР...
Ако не решим демографския проблем, дори капиталов стълб, който функционира перфектно, няма как да ни спаси. Това е мнението на Ваня Григорова - синдикалист и общински съветник в София. " Проблемът е в това, че няма достатъчно приходи в системата, за да се изплащат пенсиите . Има затруднение и по отношение на изплащането на майчинството и..
4 години от създаването си ще отбележи институтът за компютърни науки ИНСАЙТ (INSAIT). По този повод премиерът Росен Желязков и ръководителят на Федералния департамент по икономически въпроси, образование и изследвания на Конфедерация Швейцария ще направят посещение там. Преди 4 години българската държава, Софийският университет, швейцарските..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа. Момичетата са управлявали тротинетката по тротоара на булевард "Черни връх" в столицата. Ударили са се в метален кол. Две деца в кома след инциденти с тротинетки в Силистренско Мястото е..
7 май е Ден на радиото и телевизията, който се отбелязва в България и Русия. На този ден през 1895 година руският физик Александър Попов демонстрира пред физическото дружество в Санкт Петербург създаден от него радиоприемник. Попов е смятан за един от бащите на радиото, заедно с италианеца Гулиелмо Маркони.
Във Великотърновския окръжен съд днес се очаква да започне делото за катастрофата от есента на 2022 година в Лясковец, при която загина 12-годишен велосипедист. Подсъдим е учителят Петър Димитров. Мъжът, блъснал и убил 12-годишен велосипедист в Лясковец, застава пред съда Досъдебно производство за причиняване на смърт..
Какво те вдъхнови да започнеш да пишеш? "Още от много малка в главата ми винаги са се въртели шантави идеи. Въображението ми е страшно..
Не бих си позволил да коментирам това, което знам или не знам за изтребителя Ф-16. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието..
БНР успешно въвежда ИИ за своите програми. От края на април новините в сайта на общественото радио се четат от обучен на български език аватар..