Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Израел е създадена система за грижа за дърветата

Снимка: СИДП

Битката за климата започва от грижата за всяко дърво. Битката за климата започва от грижата за всяко дърво. В Израел е създадена интересна система за грижа за дърветата.

„Нарича се “система за управление на урбанистични гори“. Това е компютърна програма, която съдържа нещо като „медицински картон“ за всяко дърво , което расте на дадена територия. Описани са не само тези по улиците и парковете, но и в междублоковите пространства, а и някои от частните домове. Инженери по озеленяването са прегледали картона на всяко дърво, в който има и негова сателитна снимка, така че да бъде изследвано от всякъде. Специалистът назначава режим на грижи. В момента, в който тази препоръка се регистрира в компютъра, става задължителна. И за да няма фрази от типа „не разбрах“ или „забравих“, програмата „напомня“ кога трябва даденото дърво да бъде полято, подкастрено, лекувано, до се сипят торове за подхранване и др. Ако само с един ден се забавят предписаните грижи, страницата от системата „напомня за себе си“, святка или бучи както докоснат автомобил с програма за защита.

"Много от кметствата в Израел се заинтересуваха от нашата програма. Тя им позволява не само да имат карта на дърветата, но и да знаят какво е истинското състояние на всяко от тях. Идеята дойде след един много нашумял нещастен случай. Дърво падна и уби минаваща под него жена. Вярно е, че инцидентът стана по време на буря, но определено е можел да бъде предотвратен, ако се е знаело какво е състоянието на дървото. Решихме, че всяко дърво трябва да бъде снимано и описано. Така се родиха компютърните им „медицински картони“. Интересуваме се от възрастта, видими проблеми от миналото, местоположението му- дали е на шумна и замърсена улица или е в парк, например. Имаше дървета, които преценихме като опасни. При това не само заради повредена коренова система или увреждане на стеблото или клоните, а защото са на неподходящо място. Дърво с отровни плодове растеше в двора на детска градина. Препоръката бе внимателно да се изкорени и пренесе на там, където децата няма да могат да го приближат, а на мястото му да се засади безопасно плодно дръвче. По нашата схема бяха пренесени и вековните дървета от вело-алеята в средата на основния булевард на Яфо-ждерод Йерушалайм. На нейно място ще минава трамвая, но дървета бяха пренесени в крайморския парк, който до скоро беше голо, затревено място. Сега под сянката на бившите дървата от булеварда се събират като на пикник големи семейства", каза за БНР Таня Каплан.

Тя заяви,  че при проучването на дървета се интересува дали ниско над върховете им или в корените им минават електрически жици, а също тръби или други съоръжения, с които могат да си пречат.

"Има случаи, когато кметства решават да спестят и да не прилагат нашата програма, която изисква засилване на екипите на озеленителите. След нещастния случай със загиналата жена, общините, които уж икономисваха и не влизаха в системата ни, ни потърсиха, защото е по-евтино да се поддържат дърветата, отколкото да се плащат обезщетения".

Според Таня Каплан създаването на електронна картотека на дърветата става световна тенденция.

"Но това не е достатъчно. На базата на нашите наблюдения и на от много показатели в дадения район, можем да препоръчаме най-подходящия вид. Критериите са да са полезни за хората, да са устойчиви на болести, да не цапат около себе си, да се вписват в местния ладшафт. Най-често срещани дървета в Израел са фикусите и палмите. Според нас палмите са подходящи само за пътни артерии. Иначе не дават достатъчно сянка и трудно се поддържа хигиена под тях. За предпочитане са паркове - градски природни резервати. Те са доказано важни за запазване на местната еко система и най-вече за различни ендемични растения и животни, които живеят под тях или птици на тях. Най-известния такъв парк е Кармел, над Хайфа. Такъв парк не е нeoбходимо много да се полива често, защото местата флора е устойчива на засуха, а и кореновата система е дълбока и ги прави издържливи и на наводненията. Все пак имаме датчици, които сигнализират, ако дървото критично се обезводнява и ако го нападнат паразити или плесени. Тогава системата също сигнализира и изисква да му са притекат на помощ".



Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..

публикувано на 12.01.25 в 14:36