Заради несекващия поток от хора, които трудно могат да бъдат обхванати в нормалното работно време в делничните дни, ръководството на общинския здравен център е решило да организира дежурен кабинет и през почивните дни. Нито един потърсил помощ не е останал непрегледан, твърдят работещите в ковид зоната.
През октомври Covid зоната във втори ДКЦ e била посетена от 1 100 души. Пикът е бил на 25–и, когато през кабинета за преглед са преминали 144 души. През изминалите почивни дни, когато за първи път са били осигурени дежурни екипи, са обслужени близо 60 души.
Какво е довело тук подредилите се през около 2 метра разстояние един от друг на опашката:
„Силна кашлица и се притеснявам да нямам развита бронхопневмония. Бях си избрал ваксината, чаках подходящия момент, но ковидът ме изпревари.“
„Кашлица и температура. Свекървата ме зарази, тя е по-зле. Тя се зарази от непазене.“
„Личната лекарка каза, че тук дават безплатни лекарства – да дойда.“
Д-р Николай Петков е дежурен в специализирания кабинет. Периодично излиза навън, за да провери колко от чакащите са за преглед, защото има и такива, които са само затестване. Признава, че са чести срещите му с пациенти, които неразумно дълго са се лекували вкъщи и състоянието им се е влошило.
„Хора, които са лекувани от близък, познат, от джипи по телефона и са чакали вкъщи да се оправят.“
Ваксиниран човек не съм пратил към болница, допълва дежурният лекар.
„Очевидно е, че пациентите ни търсят и сами, без да са ги насочили непременно личните лекари, преглеждаме и здравно неосигурени“, пояснява управителят на ДКЦ – 2 д-р Валентина Костуркова, която също дава дежурства в специализирания ковид кабинет.
Хората на първа линия се чувстват изморени и учудени как е възможно как при тази тежка вълна все още има хора, които се колебаят да не се ваксинират, отбелязва тя.
„Българинът е Ганьо. Когато му се дава нещо безплатно, си мисли, че някой ще го излъже, ще го измами и т.н.“, коментира д-р Николай Петков. По думите му „черешката на тортата“ е това, че фалшиво ваксинирани сега си търсят отново на черно как да бъдат ваксинирани, защото в системата вече фигурират като такива.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности. Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..
На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник. С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май. Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..
Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия. Фотосите са подредени в изложба,..
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
"Крум Зарков го хвана страх . Смята, че ще спаси политическата си кариера. Той се огъна под напрежението, че ще трябва да бъде част от един сериозен..