Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Covid зона в Пловдив: Няма индикации вълната на коронавируса да затихва

ДКЦ 1 в Пловдив
Снимка: Екатерина Костова, Радио Пловдив

Няма никакви индикации поредната вълна на коронавируса да затихва, казват специалистите в една от най-посещаваните Covid зони в Пловдив – тази в ДКЦ 2. Те показват опашката от болни, чакащи за преглед и назначаване на лечение.

Заради несекващия поток от хора, които трудно могат да бъдат обхванати в нормалното работно време в делничните дни, ръководството на общинския здравен център е решило да организира дежурен кабинет и през почивните дни. Нито един потърсил помощ не е останал непрегледан, твърдят работещите в ковид зоната.

През октомври Covid зоната във втори ДКЦ e била посетена от 1 100 души. Пикът е бил на 25–и, когато през кабинета за преглед са преминали 144 души. През изминалите почивни дни, когато за първи път са били осигурени дежурни екипи, са обслужени близо 60 души.

Какво е довело тук подредилите се през около 2 метра разстояние един от друг на опашката:

„Силна кашлица и се притеснявам да нямам развита бронхопневмония. Бях си избрал ваксината, чаках подходящия момент, но ковидът ме изпревари.“

„Кашлица и температура. Свекървата ме зарази, тя е по-зле. Тя се зарази от непазене.“

„Личната лекарка каза, че тук дават безплатни лекарства – да дойда.“

Д-р Николай Петков е дежурен в специализирания кабинет. Периодично излиза навън, за да провери колко от чакащите са за преглед, защото има и такива, които са само затестване. Признава, че са чести срещите му с пациенти, които неразумно дълго са се лекували вкъщи и състоянието им се е влошило.

Хора, които са лекувани от близък, познат, от джипи по телефона и са чакали вкъщи да се оправят.“

Ваксиниран човек не съм пратил към болница, допълва дежурният лекар.

„Очевидно е, че пациентите ни търсят и сами, без да са ги насочили непременно личните лекари, преглеждаме и здравно неосигурени“, пояснява управителят на ДКЦ – 2 д-р Валентина Костуркова, която също дава дежурства в специализирания ковид кабинет.

Хората на първа линия се чувстват изморени и учудени как е възможно как при тази тежка вълна все още има хора, които се колебаят да не се ваксинират, отбелязва тя.

„Българинът е Ганьо. Когато му се дава нещо безплатно, си мисли, че някой ще го излъже, ще го измами и т.н.“, коментира д-р Николай Петков. По думите му „черешката на тортата“ е това, че фалшиво ваксинирани сега си търсят отново на черно как да бъдат ваксинирани, защото в системата вече фигурират като такива. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05