„Работата на терен беше много трудна, защото вятърът е силен, времето не ни помагаше – беше студено и трудно да се работи. Започнахме през септември, последните два месеца сме на терен и успяхме“, разказа пред БНР арх. Дора Иванова от фондация „Проект Бузлуджа”.
Зимата е пагубна за мозайките, уточни тя.
„Те буквално се разпадат и се унищожават. Губим безвъзвратно едно изключително произведение на изкуството. Това са 1000 квадратни метра мозайка – едно от най-големите произведения, мозаечни, в Европа, на най-добрите български автори. Изключителна е материята, изключително – изкуството и за нас беше важно и е важно да го пазим за следващите поколения.“
След предприетите през миналата година действие за мозайките от вътрешния мозаечен кръг вече е изграден защитен навес, поясни арх. Иванова в предаването „Преди всички“.
„Вече няма никакви разрухи във вътрешния мозаечен кръг. Ако всяка предна зима вземаше огромни квадратни метри мозайка и те се разпадаха, то през последната зима нямаше нищо изгубено. Беше така, както сме го оставили. Сега проведохме същия вид мерки за външния мозаечен кръг и вярваме, че той вече е запазен и съхранен.“
Следват дейности по опазването на цялата сграда и превръщането й във функционален паметник на културата, който да се посещава от туристи. Доброволци от страната и чужбина подпомагат възстановяването на паметника.
Има изградена система за мониторинг с камери и сензори, с които се измерват вятърът, влажността, температурата. Прави се и регулярен мониторинг на самото място.
От 14 пана върху външния мозаечен кръг 10 са осиновени, а другите четири са били покрити благодарение на проведен през лятото фестивал.
„Първият осиновил мозайка беше самият автор на паметника арх. Георги Стоилов, който даде пример за началото на кампанията“, подчерта Дора Иванова.
„Много хора от чужбина виждат в това преодоляване на разрухата и гледане в бъдещето“, коментира тя.
Има техническа възможност още идната пролет паметникът да бъде отворен за посетители, увери арх. Дора Иванова.
„Паметникът се посещава последната година от 50 хиляди души. Това е доста висока цифра за българския туризъм, а всички тези хора искат да влязат и да заплатят входна такса. Това е начин, по който ще могат да се финансират и следващи дейности за опазване.“
За покрива на сградата обаче ще бъдат необходими няколко милиона лева, които не са налични към момента.
„Там ще трябва подкрепа от държавата, от институциите, ще трябва мащабен проект, който да се развие, да се планира и осъществи“, посочи Иванова.
Това според архитекта е осъществима цел, защото конструкцията е в добро състояние, а след ремонта паметникът ще може да се самоиздържа, като носи приходи.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Снимки: БГНЕС, БНР - Радио Варна
255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..